Днями польський Інститут національної пам'яті (ІНП) оприлюднив сенсаційні матеріали, які засвідчують причетність до комуністичних спецслужб легендарного генерала Войцеха Ярузельського, керівника Польської Народної Республіки останніх років її існування. Архіви ці, як писала «УМ», нещодавно були розсекречені польськими спецслужбами і передані в ІНП.
Співпраця з КДБ лише у Росії викликає шанобливе ставлення, у Польщі ж трактується як пляма на біографії. А з українського погляду, гостроти цій історії додає те, що польське «гебе» спільно зі сталінськими «заплічних справ фахівцями», крім «внутрішніх ворогів червоної Польщі», активно боролося і з відділами УПА. Відомо, що Ярузельський, тоді офіцер військ комуністичної Польщі, у 1946—1947 роках брав активну учать у боротьбі проти УПА на сході країни.
За словами президента ІНП Януша Куртики, «для історика нові документи є однозначним підтвердженням того, що генерал Ярузельський був агентом». Прізвище Ярузельського знайшли у двох реєстрових книгах агентурної мережі таємних співробітників відділу військової інформації (фактично — військових спецслужб). Записали молодого офіцера в «інформатори» у середині 1946 року. У книгах, крім імені та прізвища майбутнього генерала, вказана його «посада» — «інформатор», а також оперативний псевдонім — Вольський. Решта ж матеріалів стосовно Ярузельського відсутня. Є лише приписка у справі: «Матеріали перебувають у керівництва». Враховуючи подальший розвиток кар'єри Войцеха Ярузельського і те, що він обіймав найвищі посади в ПНР, можна припустити, що особова справа генерала або знищена, або переїхала до «закромів» російських (а в 90-х роках — ще радянських) спецслужб. На думку істориків ІНП, були і спроби приховати минуле Ярузельського: його прізвище на архівних матеріалах свого часу було замазано, і лише завдяки тому, що чорнила за десятиліття вицвіли, воно в прямому розуміння цього слова «спливло».
Перші звинувачення генерала у «сексотстві» з'явилися влітку 2005 року, коли на світ Божий витягнули документ, датований травнем—1949. Згідно з цим документом, Ярузельського у квітні 1946 року завербували з мотивацією — «патріотичні почуття» і охарактеризували як «хорошого таємного співробітника, який годиться в резиденти». Сам сьогодні вже 80-річний генерал звинувачення у співпраці відкидає. У коментарі газеті «Жечпосполита» Ярузельський поставив під сумнів незаангажованість повідомлень про його співпрацю з «гебе»: «Йдеться про вигідну ситуацію для певних політичних середовищ, котрі мають вплив на ІНП, тому і постали звинувачувати мене та інших осіб в кримінальному, по суті, злочині». Але наразі самого факту співпраці Ярузельському заперечити не вдається, адже, з одного боку, «написаного пером не вирубати долотом», а з іншого — в який спосіб генерал би міг це зробити? Де і в кого Ярузельський, крім Інституту національної пам'яті, який якраз і провадить проти нього справу, міг би взяти довідку, що не «сексот»?!