Учора та сьогодні у столиці Болгарії проходить зустріч міністрів закордонних справ країн-членів НАТО та партнерів. Український міністр Борис Тарасюк летів «до НАТО» з Риги — він приєднався до учасників засідання після переговорів у латвійській столиці, куди ще вчора вранці прибув у складі офіційної делегації у рамках візиту Президента Віктора Ющенка. Утім, як відомо, під час нинішнього засідання високопосадовців країн-членів НАТО про можливість приєднання нашої держави до Плану дій щодо членства в Північноатлантичному альянсі навряд чи йтиметься.
Останнім часом українські дипломати та інші офіційні особи заявляли прогноз про можливість вступу до НАТО в 2008 році. Приміром, саме цей рік назвав тиждень тому заступник голови зовнішньополітичного відомства Володимир Хандогій, ділячись з журналістами думками щодо євроатлантичної інтеграції України. «Наша мета — 2008 рік. Саме тоді очікується нова хвиля розширення НАТО, і я б хотів, щоб ця хвиля і нас занесла до цієї організації». Вочевидь згадану «хвилю» гнатимуть Сполучені Штати. Адже подібні передбачення прекрасно збігаються з розтиражованими західною пресою напередодні софійської зустрічі аналітичними викладками щодо підтримки Вашингтоном України: Білий дім прагне ввести Україну в НАТО до кінця президентського терміну Джорджа Буша, тобто не пізніше 2009 року. Зокрема, на статтю з такою тезою у впливовій «Файненшнл таймз» посилаються Бі-Бі-Сі, радіо «Свобода» та інші поважні медіа. Грунтуючись на інформації від анонімних джерел у Вашингтоні, газета стверджує, що держсекретар США Кондоліза Райс на зустрічі у Софії спробує заручитися підтримкою у цій справі традиційних партнерів Сполучених Штатів. Начебто Райс говоритиме про приєднання України до Плану дій щодо членства ще до саміту Альянсу, провести який заплановано в Ризі в листопаді нинішнього року, пише «Файненшл таймз». Нагадаємо, що підписання країною означеного плану є фактично останнім етапом на шляху до повноправного членства в НАТО.
На засіданні у Софії, як було оголошено раніше, обговорюватимуться теми, що стануть на порядку денному листопадового саміту НАТО в Ризі. Прикметно в цьому ключі, що на запитання журналістів перед софійською зустріччю про перспективи членства Грузії та України Генсек НАТО Яап де Хооп Схеффер відповів, що не може передбачати конкрентно, але «я думаю, в Ризі буде дано (такий) сигнал».
Стосовно порядку денного самої зустрічі міністрів закордонних справ, то вона сконцентрується великою мірою на «іранському» питанні, а також на розширенні присутності НАТО в Афганістані, на обговоренні ситуації на Близькому Сході і в провінції Косово.