Під одним із найбільших районних центрів Харківщини «ожила» земля. Як уже повiдомляла «Україна молода», одразу кілька масштабних зсувів, рухаючись зі швидкістю один метр на добу, перетворили на аварійні 103 житловi будинки міста. Сьогодні перед загрозою виселення опинилися майже 300 осіб, які мешкають на 15 вулицях. Підземна стихія також позривала асфальт на дорогах і погрожує аварією лініям електропередач, газопроводу, каналізації та міському водогону. Не виключено, що земля попливе і під могилами куп'янського цвинтаря.
Активізувався зсув у місті ще два тижні тому, але й до цього часу управлінці не знають, як із ним боротимуться. Спочатку планували якнайшвидше призупинити його хід шляхом укріплення грунту, щоб врятувати будинки від руйнування. Але після того, як до першого рухливого пласта землі приєднався другий, вирішили відселити людей у безпечне місце і водночас розпочати дренажні роботи.
Правда, з відселенням одразу ж виникли серйозні проблеми. Куп'янські чиновники кажуть, що місто наразі не має можливості надати потерпілим рівноцінне житло. Реально люди можуть отримати 37 кімнат у гуртожитку і 25 квартир. На ремонт цього помешкання влада виділила 300 тисяч гривень, але при цьому не вказує точну дату входин. До того ж потенційні переселенці й самі не поспішають вибиратися з рідних домівок, оскільки побоюються, що так зване тимчасове житло в гуртожитку з часом їм ніхто не замінить на пристойніше.
Усього ж на ліквідацію стихійного лиха, за підрахунками фахівців, потрібно 10 мільйонів гривень. Без допомоги уряду область такі гроші не знайде, тому чиновники вже направили відповідного листа до Києва. Вони просять для початку надати Куп'янську хоча б аванс. Але при цьому зазначають, що вищезгадана проблема вимагає комплексного вирішення і серйозних капіталовкладень. Адже подібна надзвичайна ситуація у цьому місті вже була 10 років тому. Тоді в іншій частині райцентру в зсувній зоні опинилися туберкульозне відділення лікарні й гуртожиток будівельників. Людей теж довелося відселяти.
Зараз у місті проводять роботи на особливо активних зсувних ділянках. Тут цілодобово чергують рятувальні служби району. Фахівці Харківського інституту УкрГІНТІЗ шукають науковий вихід із ситуації, що склалася, підраховуючи водночас обсяги завданих збитків.