Обіцяної від початку виборів «помаранчевої» коаліції з «Громадянською платформою» так і не постало, тож брати Качинські задля збереження політичної стабільності змушені об'єднуватись iз меншими суб'єктами польського політикуму. До того ж у зв'язку з невизначеною ситуацією в країні стрімко впав і рейтинг президента Леха Качинського. За даними останнього соцопитування TNS CBOS, президент втратив підтримку 21 відсотка поляків. Про «довіру» Леху Качинському сьогодні кажуть 43% опитаних, тоді як у січні — 64%.
Наразі партнером погодилась стати третя за розмірами парламентська партія одіозного Анджея Леппера — популістська «Самооборона». Але для зміцнення перемоги важливо визначитись зі ще одним коаліціантом. Вибір невеликий — ультранаціоналісти з «Ліги польських родин» та аграрії з «Польської селянської партії». Напружені політичні торги тривали впродовж останніх днів, адже розігрувалось кілька міністерських портфелів. Більшість польських аналітиків схиляється до думки, що коаліція таки постане, ставши «справжнім успіхом» Ярослава Качинського.
13 квітня нарешті з'явилась коаліційна декларація «Права i справедливiсть» з «Самообороною» із трьома додатками до цього документа, основнi пункти якого — про цілі нового уряду на 2006—2009 роки, порозуміння щодо принципів співпраці та проекти деяких законів. Підписання коаліційної угоди планується наступного тижня.
На прес-конференції у Сеймі Качинський оптимістично зазначив: «Усе йде в потрібному напрямку. Поляки можуть бути переконані, що врешті мають те, на що вони чекали шість місяців, тобто уряд, підтриманий більшістю, який змінюватиме Польщу». Прем'єр-міністр Казимир Марцинкевич назвав коаліцію «необхідним елементом» перебудови Польщі й запевнив, що не має жодних застережень щодо присутності Анджея Леппера в майбутньому уряді. За інформацією агенції ПАП, в одному з додатків (які до підписання угоди вирішено було не оприлюднювати) записано, що «сторони зобов'язуються не висувати на державні посади осіб, котрі були рекомендовані «Союзом польських демократів» (посткомуністичною партією Александра Кваснєвського. — Ред.)на публічні пости в 2001—2005 роках». Не братимуть на державну службу і осіб, запідозрених у «зв'язках зі злочинним світом», — конкурс проходитимуть лише «особи порядні й компетентні».
Великою заслугою Казимира Марцинкевича є те, що вдалося зменшити апетити Леппера і відхреститись від економічних «молочних рік і кисільних берегів» «Самооборони», котра звично обіцяє все й одразу. Евентуальна присутність в уряді «польського Жириновського» викликала величезний громадський резонанс, адже, за неофіційною інформацією, Леппер претендує на посаду віце-прем'єра. Але вірогідною є й можливість посісти крісло міністра праці чи сільського господарства.
Оповитим інтригою наразі залишається питання: хто ж стане третім учасником коаліції? Враховуючи чималий досвід боротьби за владу Качинського, вірогідною залишається і коаліція з аграріями, котрі конкурували б із «Самообороною» за сільський електорат, врівноважуючи амбіції партнерів.