Помаранчеві проти рожевих

06.04.2006

      Угорці у цю неділю обиратимуть 386 депутатів до Національних зборів. На відміну від українців, їм визначатися буде легше, оскільки там практично сформувалася двопартійна система. Боротьба ведеться між двома головними суперниками: правою, наразі опозиційною, Громадянською партією «Фідес» на чолі з колишнім прем'єр-міністром Віктором Орбаном та лівоцентристською правлячою коаліцією у складі Соціалістичної партії та Партії вільних демократів на чолі з чинним главою уряду Ференцем Дюршані.

      Упродовж останніх майже двадцяти років, відколи було повалено комунізм, в Угорщині спостерiгається цікава закономірність: влада кожні чотири роки почергово переходить до однієї з цих двох політичних сил. Отож цього разу перемогу мала б отримати «Фідес». Утім останні передвиборчі опитування показують, що за соціалістів мають намір голосувати 46 відсотків виборців, а за праву партію — 42.

      У минулі вихідні в Будапешті пройшли багатотисячні мітинги двох політичних угруповань-суперників. Лідер опозиції Віктор Орбан звинуватив чинний уряд у руйнуванні економіки країни, розбазарюванні здобутків його уряду 1998—2002 років. Він пообіцяв, що його партія натомість прискорить створення нових робочих місць. Соціалісти ж на своєму мітингу обіцяли зміцнити економіку та зменшити поділ на бідних і багатих у суспільстві. Прем'єр-міністр Ференц Дюршані намагається надати своїй політичній силі лиску сучасної європейської лівої партії, головним завданням якої є добробут народу. Пенсіонерам Дюршані, який є прихильником лібералізму в економіці, обіцяє більші пенсії, багатим угорцям — кращі автостради. Але угорські ЗМІ нагадують, що цей ліберальний янгол та борець за добробут народу не забуває про себе: під час перехідного періоду від комунізму до ринкової економіки нинішній прем’єр, використовуючи недосконалість тодішнього законодавства, встиг заробити на легальних і не зовсім легальних махінаціях 17 мільйонів доларів. Опозиція також звинувачує його у нацистській ідеології, оскільки соціалісти провели свою виборчу кампанію під гаслом «Один народ, один лідер, одна партія».

      Яка б із цих політсил не перемогла, якщо вона самостійно не набере 50 відсотків голосів виборців, то країні загрожує поствиборча політична криза. Коаліційний партнер соціалістів, Партія вільних демократів, має настільки малу підтримку в суспільстві, що може не подолати 5-відсотковий виборчий бар'єр. Відтак соціалістам не буде з ким створювати урядову коаліцію. «Фідес» також не має чітких потенційних коаліційних партнерів і в разі неподолання 50-відсоткового бар'єру його перемога може обернутися поразкою. Віктор Орбан має шанс потрапити у власну пастку, оскільки саме він у часи прем'єрства 1998—2002 років працював над створенням у країні двопартійної системи і таким чином згуртував навколо себе весь правий табір. Тож їм теж тепер немає з ким об'єднуватися у парламенті.

      Орбан зробив усе можливе для перемоги правих. У рамках своєї виборчої кампанії, яку він назвав «консультаціями з народом», він об'їздив усю країну, відвідав приблизно тисячу місцевостей і зустрівся на мітингах із двома з десяти мільйонів угорців. До речі, його виборча кампанія проводилася під помаранчевою символікою. А новим лого «Фідес» є літера «V» (від угорського слова Valtozas — «Зміни»). Але і Орбан не безгрішний. ЗМІ нагадують, що в роки його прем'єрства він «допоміг» дружині під час приватизації славетного виноробного підприємства «Токай». Аніка Левай тепер контролює 25 відсотків акцій фірми-власника підприємства.

      Цікаво, шо назву майбутнього переможця в результаті може визначити природа. В Угорщині тривають повені, Будапешт принишк в очікуванні можливого затоплення. То ж невідомо, як поведуться люди за таких надзвичайних обставин, і прихильники якої з політсил виявляться відважнішими.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>