Угорці у цю неділю обиратимуть 386 депутатів до Національних зборів. На відміну від українців, їм визначатися буде легше, оскільки там практично сформувалася двопартійна система. Боротьба ведеться між двома головними суперниками: правою, наразі опозиційною, Громадянською партією «Фідес» на чолі з колишнім прем'єр-міністром Віктором Орбаном та лівоцентристською правлячою коаліцією у складі Соціалістичної партії та Партії вільних демократів на чолі з чинним главою уряду Ференцем Дюршані.
Упродовж останніх майже двадцяти років, відколи було повалено комунізм, в Угорщині спостерiгається цікава закономірність: влада кожні чотири роки почергово переходить до однієї з цих двох політичних сил. Отож цього разу перемогу мала б отримати «Фідес». Утім останні передвиборчі опитування показують, що за соціалістів мають намір голосувати 46 відсотків виборців, а за праву партію — 42.
У минулі вихідні в Будапешті пройшли багатотисячні мітинги двох політичних угруповань-суперників. Лідер опозиції Віктор Орбан звинуватив чинний уряд у руйнуванні економіки країни, розбазарюванні здобутків його уряду 1998—2002 років. Він пообіцяв, що його партія натомість прискорить створення нових робочих місць. Соціалісти ж на своєму мітингу обіцяли зміцнити економіку та зменшити поділ на бідних і багатих у суспільстві. Прем'єр-міністр Ференц Дюршані намагається надати своїй політичній силі лиску сучасної європейської лівої партії, головним завданням якої є добробут народу. Пенсіонерам Дюршані, який є прихильником лібералізму в економіці, обіцяє більші пенсії, багатим угорцям — кращі автостради. Але угорські ЗМІ нагадують, що цей ліберальний янгол та борець за добробут народу не забуває про себе: під час перехідного періоду від комунізму до ринкової економіки нинішній прем’єр, використовуючи недосконалість тодішнього законодавства, встиг заробити на легальних і не зовсім легальних махінаціях 17 мільйонів доларів. Опозиція також звинувачує його у нацистській ідеології, оскільки соціалісти провели свою виборчу кампанію під гаслом «Один народ, один лідер, одна партія».
Яка б із цих політсил не перемогла, якщо вона самостійно не набере 50 відсотків голосів виборців, то країні загрожує поствиборча політична криза. Коаліційний партнер соціалістів, Партія вільних демократів, має настільки малу підтримку в суспільстві, що може не подолати 5-відсотковий виборчий бар'єр. Відтак соціалістам не буде з ким створювати урядову коаліцію. «Фідес» також не має чітких потенційних коаліційних партнерів і в разі неподолання 50-відсоткового бар'єру його перемога може обернутися поразкою. Віктор Орбан має шанс потрапити у власну пастку, оскільки саме він у часи прем'єрства 1998—2002 років працював над створенням у країні двопартійної системи і таким чином згуртував навколо себе весь правий табір. Тож їм теж тепер немає з ким об'єднуватися у парламенті.
Орбан зробив усе можливе для перемоги правих. У рамках своєї виборчої кампанії, яку він назвав «консультаціями з народом», він об'їздив усю країну, відвідав приблизно тисячу місцевостей і зустрівся на мітингах із двома з десяти мільйонів угорців. До речі, його виборча кампанія проводилася під помаранчевою символікою. А новим лого «Фідес» є літера «V» (від угорського слова Valtozas — «Зміни»). Але і Орбан не безгрішний. ЗМІ нагадують, що в роки його прем'єрства він «допоміг» дружині під час приватизації славетного виноробного підприємства «Токай». Аніка Левай тепер контролює 25 відсотків акцій фірми-власника підприємства.
Цікаво, шо назву майбутнього переможця в результаті може визначити природа. В Угорщині тривають повені, Будапешт принишк в очікуванні можливого затоплення. То ж невідомо, як поведуться люди за таких надзвичайних обставин, і прихильники якої з політсил виявляться відважнішими.