Треба мати надзвичайну уяву, аби передати символами горе. Горе не конкретної людини, а цілого народу. Та ще й так, аби задум був зрозумілий не тільки українцям, а й туристам, які відвідуватимуть Київ. Нашим же митцям цієї уяви явно бракує, тому й довелося 30 січня повторно оголошувати конкурс на кращий проект Меморіального комплексу пам'яті жертв голодоморів в Україні. Нагадаємо, що в 2003 році такий конкурс уже проводився, але громадськість була розчарована його результатами (тоді переміг проект пам'ятника у вигляді хреста, який дуже нагадував високовольтну ЛЕП).
Цього разу в конкурсі, оголошеному Мінкультури, Мінбудом та столичною міськдержадміністрацією, виявили бажання взяти участь близько 50 творчих колективів. Але тільки 13 встигли за два місяці виконати всі умови конкурсу і подати свої проекти, виставлені нині в київському Будинку художника. Більшість конкурсантів не стали винаходити велосипед і почали вкотре обігрувати християнські символи: хрести, каплички, дзвіниці, янголів. Монументально і занадто моторошно. Значно більше хвилюють інші пам'ятники. Наприклад, худенька дівчинка зі стеблами колосків, або зсутулена жіноча постать, біля ніг якої лежать розбитий глечик і серп. Чи вітряк з поламаними «крилами», біля якого завмерла навколішки людська постать. Ще з минулого конкурсу «перекочувала» в нинішній велетенська порепана селянська долоня, замість пальців, якої — фігурки дітей, — зворушливо і все зрозуміло без слів.
Розташується комплекс на дніпрових пагорбах, де торік почали садити Калиновий гай (територія обмежена Дніпровським узвозом, Парковою дорогою, парком «Вічної Слави» та мурами Києво-Печерської лаври). Оскільки, крім пам'ятника, до складу комплексу ввійде також і музей та науково-методичний центр вивчення голодоморів, більшість авторів, аби не спотворювати природний ландшафт, пропонують ці приміщення заховати під землю. Цілком слушна думка.
Визначитися з переможцем конкурсне журі має 14 квітня. До цього часу оглянути виставку та залишити свої відгуки можна в Будинку художника (щодня з 12.00 до 18.00 години). Думки та пропозиції киян журі обіцяє врахувати. А будівництво Меморіального комплексу, за словами головного архітектора столиці Василя Присяжнюка, має розпочатися вже цьогоріч.