Учора Національна комісія регулювання енергетики (НКРЕ) здійснила свій давній намір — підвищила тарифи на енергоносії. З 1 травня тарифи на електроенергію і газ для населення збільшаться на 25 відсотків. Так само, на 25 відсотків, зростуть тарифи на «блакитне паливо» для бюджетних органiзацій — до 360 гривень за тисячу кубометрів і для «Теплокомуненерго» — до 383,4 гривні за тисячу кубометрів з врахуванням ПДВ і тарифів на транспортування та постачання газу. Як зазначалося на вчорашньому засідання НКРЕ, це дозволить наблизити ціни до їх економічно обгрунтованого рівня. Раніше НКРЕ підвищила граничний рівень ціни на газ для промислових споживачів на 29,8 відсотка — до 548 гривень за тисячу кубометрів (без ПДВ і тарифу на транспортування).
Того ж дня НАК «Нафтогаз України» розповсюдив заяву про свій фінансовий стан у зв'язку з заборгованістю споживачів, яка з початку цього року сягнула понад 700 мільйонів гривень. «Реалізуючи імпортований природний газ та газ власного видобутку споживачам соціальної сфери за регульованими державою цінами, які є майже незмінними з 1999 року, компанія протягом останніх років фактично дотує зазначених споживачів, що спричиняє виникнення дефіциту обігових коштів та зменшення фінансування виробничих програм», — підкреслюється в заяві. Особливо не задоволені в НАКу підприємствами «Теплокомуненерго», які на 30—50 відсотків зменшили рівень розрахунків за природний газ. Крім того, з початку 2006 року низка промислових споживачів збільшила заборгованість за спожитий природний газ на 225 мільйонів гривень.
У свою чергу, у прес-службі ДК «Газ України» повідомили, що з 1 квітня «блакитне паливо» не постачатиметься теплопостачальним підприємствам, рівень розрахунків яких за використані енергоносії не перевищує 60 відсотків. Станом на 29 березня підприємства «Теплокомуненерго» розрахувалися за газ лише на 43 відсотки, їхня заборгованість з початку року становить 650 мільйонів гривень. Найгірше надходять платежі з Харківської, Одеської, Запорізької, Донецької, Черкаської та Дніпропетровської областей.
Якщо газовики ще можуть якось «притиснути» підприємства, то населення певною мірою захищене мораторієм, який 15 березня прийняла Верховна Рада. Ідеться про підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги та спожиті у побуті природний газ і електроенергію, послуги громадського транспорту (крім таксі). Поки новий парламент не повернувся до цієї заборони, весь тягар платежів за енергоносії найближчими місяцями ляже на плечі підприємств «Теплокомуненерго».
Водночас Кабмін виношує плани відновити стягнення пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги. Відповідний законопроект урядовці запропонують розглянути народним депутатам. Про це журналістам повідомив міністр будівництва, архітектури й житлово-комунального господарства Павло Качур. За його словами, мораторій на стягнення пені було запроваджено, коли існувала значна заборгованість із виплати пенсій і заробітної плати, що було об'єктивною причиною невчасної плати за житлово-комунальні послуги, а тепер «цей процес фактично врегульовано». Міністр не уточнив розмір пені, однак зазначив, що її планується відновити на колишньому рівні.