Читати листи наших конкурсантів, бодай без сухарика в руці, важко, бо, крім візуального сприйняття тексту, йде ще й активне виділення шлункових соків, а це, без належної затравки, може скінчитися щонайменше гастритом. Особливо цим «грішать» листи з цитатами з творів шановного пана Гашека, які я подавала у попередніх номерах і в цьому також. Мало знайдеться людей, які б не читали «Пригоди бравого солдата Швейка», а серед них — хто б не зронив, ні, не сльозу — слинку. Ну так уже смачно описує письменник страви своєї національної кухні!
Познайомившись із чеською кухнею (і не лише з книжок, а й безпосередньо, побувавши в ресторанах та кафе Праги, Пардубіце, Брно, в гостях у своїх приятелів з Устє-над-Орліце, інших місцях), скажу відверто — дуже багато спільного з нашою кухнею. Найголовніша спільна риса — любов до картоплі, другого хліба не лише білорусів, українців, а й інших слов'янських народів. Ну як може обійтися обідній стіл чехів чи поляків без картопляної зупи, пірогів (наголос на другому складі), кнедлів, крокетів та інших страв із цього овоча. Особливо ж ці страви стануть у пригоді під час великоднього посту. Хто тримає суворий піст, то може готувати ці страви на олії, а кому цього робити не дозволяє здоров'я, то може зробити собі маленьке послаблення й додавати у страви трошки сметани, молока чи масла.
Пропоную вашій увазі обід по-чеськи (майже по-швейківськи).
Картопляний суп по-чеськи
0,5 л води, 500 г картоплі, 2 яйця, 1 склянка сметани, вершків чи молока, 2 ст. л. борошна, 0,5 ч. л. насіння кмину, зелень, сіль.
Картоплю помити, почистити від шкірки, відварити у воді, додавши дрібно посічений кмин. Сметану добре вимішати з борошном, щоб не було грудочок, і влити у картопляний бульйон. Супу дати ще раз добре прокипіти і додати дрібно посічені круто відварені яйця, зелень і сіль.
Смажений короп
Узагалі страви з річкової риби посідають значне місце в чеській кухні. Смажений короп — центральна страва на різдвяному столі. Правда, страва з риби чудово підійде не лише для святкового столу, а й для посту. Хоча в цьому рецепті використовується молоко, але лише для вимочування риби, а потім молоко виполіскують, так що страва виходить цілком пісна. Гадаю, цей рецепт сподобається усім «постувальникам».
600 г коропа, 100 г борошна, 200 г сухарів для панірування, 2 яйця, 0,5 л молока, зубець часнику, сіль, лимон, олія для смаження.
Коропа почистити від луски, вибрати нутрощі, відрізати голову і плавники, добре прополоскати в холодній воді. Рибу нарізати на порції, залити холодним молоком із розтертим часником і залишити кілька годин постояти. Після цього рибу добре промити в холодній воді, промокнути паперовими серветками чи рушником.
Шматки риби обкачати в борошні, збитому яйці з молоком і сіллю, а потім — у панірувальних сухарях. Обсмажувати в розігрітій олії з усіх боків до рум'яної скоринки.
Коропа подавати з картопляним салатом і шматочками лимона.
Картопляний салат
600 картоплі, звареної в лушпинні, по 10 г солоних огірків, консервованого чи відвареного свіжого зеленого горошку і вареної моркви, 100 г цибулі (бажано солодких сортів), 200 г майонезу, сіль, оцет, мелений чорний перець, цукрова пудра на смак, 200 г кислої сметани для розбавлення салату.
Відварену в лушпинні картоплю остудити, зняти шкірочку, нарізати кубиками, додати також нарізані кубиками моркву та огірки, посічену цибулю, зелений горошок, заправити майонезом.
Цукор вимішати з приправами та сметаною, додати в салат, вимішати, а потім поставити його на 2 години в холод.
Кнедлі
Готують кнедлі з картопляного тіста, начиняючи різним фаршем. Пропоную вам пісний варіант — кнедлі з грибами.
Тісто: 1 кг картоплі, 300 г борошна, яйце, сіль до смаку.
Начинка: 300 г печериць, 2 цибулини, 3 ст. л. тертої білої булки, сіль, перець до смаку, 3 ст. л. олії чи масла та 2 ст. л. тертої булки для підливки, 2 ст. л. олії для смаження грибів.
Цибулю дрібно посікти, печериці почистити і нарізати пластинками, посмажити все на олії, доки не випарується зайва волога, додати терту булку, ще трохи посмажити. Вистудити — начинка готова.
Картоплю помити, почистити, залити гарячою водою і зварити. Відцідити воду, картоплю розім'яти і дати їй трохи вистигнути. Як тільки картопля стане ледь теплою, додати до неї борошно, яйце і вимісити швидко м'яке тісто. Розділити тісто на кульки, зробити з них валочки, які розрізати на невеличкі шматочки. З них розкачати кружальця, на які викласти фарш, сформувати кульки і швидко відварити в підсоленому окропі (тісто, як і готові кнедлі, не можна довго тримати, бо воно «потече», тобто втратить форму, і при готуванні може розлізтися). Кнедлі шумівкою вийняти з окропу, дати їм випаруватися, а потім полити підсмаженими на маслі (олії) білими сухарями.