Президент Віктор Ющенко й президент Європейського банку реконструкції й розвитку (ЄБРР) Жан Лем'єр телефоном обговорили проблемні питання об'єкта «Укриття» і діяльність однойменного фонду. Як уже повідомлялося, на промисловому майданчику ЧАЕС за програмами міжнародної технічної допомоги ведеться будівництво об'єктів, пов'язаних зі зняттям станції з експлуатації. Це чотири великі проекти, три з яких адмініструє ЄБРР, зокрема один реалізують за рахунок коштів Чорнобильського фонду «Укриття», а решту — за рахунок коштів ЄБРР. Власне фонд було створено на внески країн-донорів, а Рамкову угоду між Україною та Євробанком iз питань діяльності фонду «Укриття» було підписано в листопаді 1997 року.
Головною темою бесіди Віктора Ющенка і Жана Лем'єра була 20 річниця аварії на ЧАЕС, повідомила прес-служба глави держави. Також ішлося про проведення тендеру на будівництво нового безпечного об'єкта «Укриття». Нагадаємо, досі щодо цього тендеру було чимало не вирішених питань. Раніше міністр iз надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від Чорнобильської катастрофи Віктор Балога зазначав, що всі проекти відстають від графіка реалізації.У травні 2005 року ЄБРР повідомив про рішення «великої вісімки» й ЄС додатково виділити 185 мільйонів доларів на реалізацію проекту «Укриття», тим самим збільшивши фінансування будівництва приблизно до мільярда доларів. Улітку минулого року з вуст колишнього міністра з надзвичайних ситуацій Давида Жванії стало відомо, що ЄБРР проводить тендер на будівництво «Укриття», а у вересні, мовляв, дізнаємося, хто переміг на першому етапі. «До грудня ми сподіваємося розпочати практичні роботи», — наводило УНІАН слова пана Жванії.
Проте 13 грудня минулого року вже новий міністр повідомив, що дефіцит коштів для завершення будівництва нового безпечного конфайнменту може сягнути 420 мільйонів доларів. Мабуть, цю думку було враховано, тому що в грудні 2005 року Німеччина заявила, що має намір виділити для спорудження «Укриття» додатково 12,4 мільйона євро. Власне, зібраних коштів має вистачити, оскільки МНС оцінює будівництво нового безпечного об'єкта «Укриття» на ЧАЕС — конструкції «Арка» — в 1,091 млрд. доларів. Україна розраховує завершити будівництво нового безпечного укриття над зруйнованим 4-м енергоблоком ЧАЕС до 2011 року. Аби упевнитися в правильності цього прогнозу, днями віце-прем'єр Станіслав Сташевський відвідав станцію і 30-кілометрову зону відчуження. Зокрема, він ознайомився з ходом будівництва об'єктів інфраструктури, необхідних для безпечного зняття ЧАЕС з експлуатації і виконання доручень Президента України, які він дав під час перебування в грудні минулого року на Чорнобильській АЕС. Віце-прем'єр зазначив, що останніми роками завдання, які ставить МНС перед керівництвом станції, виконуються повністю.
Пан Сташевський є головою Організаційного комітету з підготовки і проведення заходів до 20-річчя Чорнобильської катастрофи. Його супроводжували: голова Держатомрегулювання України Олена Миколайчук, заступник міністра МНС України Володимир Холоша, голова Київської облдержадміністрації Євген Жовтяк та інші офіційні особи. Під час відвідин зони відчудження було вирішено, що понад третину «самоселів» переселять за їхнім бажанням.Про це повідомив Євген Жовтяк. Він також зазначив, що нині в зоні відчуження у кількох населених пунктах проживає понад 200 «самоселів». «Частина з них раніше вже була забезпечена житлом, але люди повернулися в ці місця. Інші, які раніше відмовлялися виїхати з забруднених територій, нині виявляють бажання переселитися. Їм буде надано житло згідно з чорнобильськими програмами», — заявив Євген Жовтяк.
ДО РЕЧІ
Тим часом українські екологи звинувачують Міністерство з надзвичайних ситуацій у відсутності стратегії з побудови нового саркофагу. Як заявив у інтерв'ю «Німецькій хвилі» незалежний експерт Національної комісії з радіаційного захисту населення Володимир Усатенко, нове укриття є свідченням безглуздої витрати коштів та невиконання завдань з ліквідації наслідків катастрофи 1986 року. Він вважає, що цей саркофаг може бути кращим за старий лише архітектурно: «Цей об'єкт простояв би ще років тридцять, якби його не чіпали весь час. Навіть при його спонтанному руйнуванні нічого б не сталося». Раніше противники побудови нового саркофагу заявляли, що він не гарантує головного — вилучення решток ядерних матеріалів. А його утримання щороку забиратиме від трьох до десяти мільйонів доларів.