Харківщина так не мерзла останні 40 років
Молодші школярі вже знову на канікулах, двері тролейбусів відкривають за допомогою смолоскипів, у квартирах поки що жити можна. Саме такими проблемами увесь цей тиждень опікується Харків, який один із перших потрапив до зони великих холодів. Прогноз на майбутнє невтішний. Спочатку два дні в місті господарюватимуть завірюха та сильний вітер при температурі — 15—20. А потім їх замінить ще сильніший мороз, що найбільше розлютується наступної середи.
За такої перспективи харківські газовики вже зараз вдарили на сполох. Рівень споживання «блакитного палива» в місті зріс до найбільшої за останні 30 років відмiтки — мільярд кубометрів на годину. Вже сьогодні, щоб зігрітися, Харків потребує палива удвічі більше, ніж три дні тому. Від таких перевитрат тиск у газотранспортній системі впав до критичного рівня. Аби знайти вихід із ситуації, що склалася, чиновники провели екстрене засідання комісії з надзвичайних ситуацій міськради. Її підсумки передбачити було неважко. Тепловики зізналися, що й справді беруть газу більше, ніж здатні заплатити, але в протилежному випадку городяни просто замерзнуть. Самі ж споживачі заборгували тепломережі 158 мільйонів гривень і не поспішають їх повертати. Вихід один — скоротити обсяги споживання газу за будь-яку ціну. Наприклад, перевести ТЕЦ на мазут, запаси якого дозволять протриматися кілька днів.
Пережити аварійні ситуації, які можуть виникнути, регіон теж готується посиленими темпами. Для ремонту тепломереж комунальники сформували додатково 19 бригад, оснастивши їх пересувними електростанціями. Діючі електромережі, у випадку НП, рятуватимуть майже три сотні підрозділів і 445 одиниць спеціальної техніки. Необхідний запас матеріалів та устаткування для ліквідації аварій у мережах теж створено на складах комунальних підприємств. Поки що, говорять чиновники, ситуація повністю під контролем. Рядові харків'яни теж ставляться до січневих проблем із розумінням. Як повідомив перший заступник голови облдержадміністрації Володимир Бабаєв, влада поки що не отримала від населення жодної скарги, пов'язаної із забезпеченням теплом і світлом.
Труби Києва та Запоріжжя не витримують
Навіть Київ не оминули «холодні пригоди». Мешканці центральних вулиць Києва — Саксаганського, Жилянської, Володимирської, Тарасівської, Гайдара та Толстого — близько доби мерзли в холодних квартирах. Через пошкодження тепломагістралі до багатьох будинків було припинене теплопостачання. Як повідомляє прес-служба «Київенерго», для ліквідації аварійної ситуації створено міський штаб, залучено необхідну техніку та механізми. Завершення всього комплексу аварійних робіт планувалося вчора орієнтовно о 22.00.
Тисячі людей сиділи без тепла і в Запорізькій області: тут у місті Токмак на одній з мереж теплотраси міста стався прорив труби. Внаслідок аварії без теплопостачання залишилася 71 багатоповерхівка (близько 11 тисяч мешканців). Упродовж ночі аварійні бригади несправність усунули, вчора вранці тепло знову пішло в будинки.
На Одещині закликають бути чуйними
Навіть якщо в домівках не дуже тепло, добре вже те, що ця домівка взагалі є. А що робити тим бідолахам, які з різних причин опинилися на вулиці? Голова Одеської облдержадміністрації Василь Цушко навіть закликав мешканців області повідомляти в органи влади про місця перебування безпритульних дітей, бомжів та адреси неблагополучних сімей із дітьми, що не можуть самостійно забезпечити тепло у своїх будинках. Для них будуть надані місця в соціальних центрах, притулках, дитячих будинках. Усі підрозділи і служби облдержадміністрації будуть оперативно реагувати на ситуацію, що складається, і надавати громадянам усю необхідну допомогу. «З матеріальними збитками від несприятливих погодних умов ми справимося, головне — не допустити людських жертв!» — цитує звернення «губернатора» його прес-служба.