«Вони зрадили український народ! Вони відправили у відставку уряд, який захистив тебе і дав тепло в оселі!» — чорні літери на темно-помаранчевому тлі під портретами Леоніда Кравчука, Юлії Тимошенко, Віктора Януковича, Володимира Литвина та Петра Симоненка. Це — листівка у виконанні блоку «Нашої України» без зазначення вихідних даних, зате із текстом заяви «НУ» на звороті про «політичних маріонеток північно-східних патронів». Ідеться про ту коаліцію, яка у вівторок проголосувала за відставку «нашоукраїнського» уряду Юрія Єханурова.
У зв'язку з цим постає дуже важливе питання: а чи зможуть після взаємних звинувачень у зраді Блок Тимошенко та «Наша Україна» утворити нову коаліцію в новообраній Верховній Раді?
Заступник лідерки БЮТ Микола Томенко, перебуваючи у Львові, назвав згадану листівку «Брудним політичним піаром» у виконанні «Нашої України». Однак водночас повторив свої слова, сказані ще раніше, про те, що «помаранчевій» команді треба домовитися про спільні дії після виборів.
Цікавий факт: на закиди в тому сенсі, що БЮТівці пішли на союз із Януковичем, активні «тимошенківці» на кшталт народного депутат Андрія Шкіля відповідають приблизно так: «А згадайте, як ви підписували з тим Януковичем меморандум!». Натомість новину про те, що у четвер Віктор Ющенко, а після нього і Юрій Єхануров відкликали свої підписи з-під «помаранчево-синього» меморандуму, вже згаданий Микола Томенко прокоментував iз притаманною йому скромнiстю: «Розірвавши так званий «Меморандум про порозуміння», ...Віктор Ющенко виконав вимогу Блоку Юлії Тимошенко». І далі: «Очевидно, Президент розглядав тоді (восени. — Ред.) цей союз як стратегічний політичний крок та сподівався, що його союз із Януковичем буде довготривалим. На жаль, нетривале існування союзу Ющенка і Януковича, укладеного задля призначення Юрія Єханурова Прем'єр-міністром, мало надзвичайно негативні наслідки для країни. Це, насамперед, підпис Президента під законом, який гарантував недоторканність депутатам місцевих рад».
Займаючись таким «чистим» політичним піаром, БЮТівці чомусь повністю заперечують факт існування союзу, нехай і ситуативного та нетривалого, між ними та «регіоналами». Сколупнули ж вони разом уряд? (До речі, позафракційний Олександр Волков в інтернет-чаті на сайті «Української правди» зауважив, що уряд Єханурова відставили фактично ті самі політичні сили, що й у 2001 році — уряд Ющенка.) Що далі? Таким буде їхній антипрезидентський союз і в новому парламенті?
Хочеться вірити, що ні. Адже наразі Юлія Тимошенко відкидає можливість блокування у Верховній Раді після виборів із Партією регіонів, КПУ, а також «іншими екзотичними силами». Про це вона заявила позавчора під час зустрічі у ВР із послами країн Великої сімки та Євросоюзу. «Вони («Регіони», КПУ тощо) сповідують абсолютно відмінну від нас філософію бачення устрою країни», — каже лідерка БЮТ. І вона «краще залишиться в опозиції, ніж укладе компроміси, які спотворюють узагалі життя й обличчя нашої країни».
На запитання про зміст стосунків із політичною силою Віктора Ющенка Тимошенко відповіла так: «Як правило, обмінюємося заявами. На жаль, не з боку нашої політичної сили є табу на переговори. А я вважаю, що такі переговори треба починати».
Юлія Володимирівна зазначає: «Головним суперником БЮТ на виборах буде Янукович (а не Ющенко)» (цитата з учорашнього чату на «Українській правді»( та «Я вірю в те, що з Президентом буде знайдено взаєморозуміння після виборів, і ми зможемо об'єднати наші зусилля на рівні певного рівного відношення у баченні процесів, які відбуваються в Україні» (зустріч із представниками G-7 та ЄС).
Що саме мається на увазі під «рівним відношенням»? Вочевидь це пані Тимошенко розшифрувала в інтерв'ю журналу «Корреспондент», який визнав її «особистістю 2005 року». «У цьому (критиці ЮВТ на адресу «НУ». — Ред.) немає нічого особистого, — заявляє Тимошенко. — Чим більше «Наша Україна» на чолі з Президентом здає інтереси країни, чим більше вона будує ядерних сховищ (сфальшивити, оком не моргнувши, — це для ледi Ю теж уже ввiйшло в звичку. Де бодай одне таке сховище? — Ред.), щоб збирати там відходи, тим менше в мене до них симпатії. Я розумію, що коли ми прийдемо в парламент, все одно доведеться створювати там більшість. Але, з іншого боку, я дуже вірю, що політична сила, яку я очолюю, домінуватиме, і що ми просто не дамо робити те, що роблять сьогодні. А для кількості ми, звичайно, їх [НСНУ] запросимо».
І що тут скажеш? Звісно, протилежному флангу «помаранчевих» дуже хочеться відреагувати. Приміром, близький до «Нашої України» народний депутат Володимир Цибулько заявляє, що «після голосування 10 січня за відставку уряду «Батьківщина» має відкликати усіх своїх голів райдержадміністрацій. Бо... ці пости було отримано ще під час участі у «помаранчевій» коаліції, а про будь-яку підтримку цієї коаліції «Батьківщиною» після зазначених подій уже не йдеться».
А, приміром, «нашоукраїнець» Давид Жванія виступає з іще різкішими словами: «З ким опинилися наші вчорашні союзники по Майдану, готові прати онучі в штабі Ющенка? Вони перуть онучі в штабі тих, хто називав їх іржавими. Ось і будуть іржавіти разом, і вибори покажуть ступінь їхньої політичної корозії».
Не заіржавіти б усім разом...