Минулої середи Віктор Ющенко і Володимир Путін обговорили пiд час телефонної розмови тему врегулювання ситуації з транзитом російського газу до Європи і його постачання до України, а також питання лібералізації тарифної і митної політики двох країн у цій сфері. Глави держав домовилися, що їхні пропозиції будуть відпрацьовані на рівні профільних міністерств. Президенти зазначили, що це питання слід вирішувати, враховуючи, насамперед, економічну складову. Про перші домовленості, досягнуті після втручання президентів обох країн, стало відомо з вуст міністра промисловості та енергетики РФ Віктора Христенка. Це питання, зокрема, обговорювалося й на зустрічі Володимира Путіна з економічним блоком уряду в Ново-Огарьово 8 грудня, повідомляє «Інтерфакс». Пан Христенко повідомив, що обидві сторони узгодили обсяги поставок газу українській стороні в 2006 році, але не вирішили питання про розрахунки. Обсяг транзиту для Європи повинен становити 112 мільярдів кубів, а для забезпечення України газом, за словами пана Христенка, загальний баланс на наступний рік підтверджено і узгоджено в обсязі 51 мільярда кубів.
Аналізуючи ці цифри, як інформує «Прайм-тайм», президент РФ Володимир Путін зазначив: «Темп зростання української економіки є співставним із російським; Київ отримав значні грошові кошти за рахунок приватизації, кредитів на енергетику від західних фінансових інститутів; рахунок іде на мільярди доларів. Цього цілком достатньо, щоб закуповувати необхідні обсяги газу за ринковими цінами в Росії», — висловив упевненість пан Путін. Він також пояснив, що власний видобуток газу в Україні сягає 18 мільярдів кубів, і це повністю закриває потребу в газі побутових споживачів. Водночас пан Путін наголосив, що загальні втрати РАТ «Газпром» унаслідок «газового конфлікту» можуть становити 4,6 мільярда доларів. Він нагадав, що в першому кварталі наступного року європейські партнери отримуватимуть «блакитне паливо» за ціною 255 доларів за тисячу кубів.
Водночас, як повідомив пан Христенко, досі не вирішено питання про «досягнення прозорості в розрахунках» між Росією та Україною в газовій сфері. «Газпром» запропонував перейти на грошову форму розрахунків, відійти від бартерних схем і використовувати європейську форму контрактів щодо транзиту, яка передбачає обопільні гарантії, зазначив російський міністр. Однак українське керівництво поки що не висловило з цього приводу чіткої позиції. Натомість позавчора в інтерв'ю виданню «Сейчас» секретар РНБО Анатолій Кінах повідомив:«Україна не може дозволити собі купувати газ за ціною 160 доларів за кубометр, тому що це загрожує збитками вітчизняній економіці». Такої ж думки й голова парламентського Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Андрій Клюєв. Повернувшись із Москви з переговорів, він зазначив: «Я побачив, що росіяни чудово розуміють, що потрібно йти на якісь поступки. Але які саме — вони не сформулювали. Є чітке розуміння, що 160 доларів — це нереально. Якщо поставити російські підприємства на 160 доларів, то вони зупиняться так само, як і українські».
У секретаріаті Президента припускають, що Україна має право порушувати питання про перехід плати за оренду Чорноморського флоту на світові ціни. Про це сказав заступник керівника секретаріату Президента Анатолій Матвієнко на вчорашньому брифінгу в Києві. «Якщо ми переходимо на світові ціни, то, мабуть, маємо право в Україні порушувати питання про відповідні світові тарифи і стандарти перебування іноземних військ на території іншої держави», — зазначив він. Водночас голова «Нафтогазу України» Олексій Івченко запевняє, що українська сторона захищатиме національні інтереси України і не поступиться тиску. А міністр палива і енергетики Іван Плачков, перебуваючи у Брюсселі, оптимістично повідомив, що до 25 грудня між «Нафтогазом України» і «Газпромом» будуть підписані газові угоди. Позавчора ж він у ході зустрічі з європейським комісаром із питань енергетики Андрісом Пібалгсом у Брюсселі узгодив спільний план дій у сфері паливно-енергетичного комплексу в рамках меморандуму «Україна—ЄС».