Учора Верховна Рада підтримала проект указу Президента про введення надзвичайного стану в деяких населених пунктах Криму у зв'язку з пташиним грипом. За таке рішення проголосував 291 народний депутат. Документ передбачає введення надзвичайного стану на території селища Радянське, села Некрасівка Совєтського району, сіл Ємельянівка і Рясне Нижньогірського району, сіл Завєт-Ленінське і Пушкіне Джанкойського району АРК. Термін, на який вводиться надзвичайний стан, поки залишається невизначеним — так само, як і обмеження, які діятимуть на території «грипозних» сіл впродовж найближчого часу. А поки кримчани добивають останніх уражених хворобою птахів.
Левова частка невдячної місії припала на кримських міненесників — їх на локалізацію пташиного грипу наразі кинуто найбільше, понад півтисячі осіб. Упродовж минулого дня разом із працівниками районних ветеранарії та санепідемстанції вони повторно обходили приватні садиби ураженої грипом зони і відловлювали поодиноких домашніх птахів, котрі в декого ще залишились. До 8 грудня ліквідацію всієї пернатої свійської живності, а також дезінфекцію приміщень, де вона утримувалась, мають повністю завершити. До цього часу медики мають провести повну вакцинацинацію населення п'яти сіл Джанкойського , Нижньогірського і Совєтського районів, а також безкоштовно роздати дітям і дорослим, що безпосередньо мешкають у вогнищах спалаху пташиного грипу, профілактичні препарати «Анаферон» і «Амизон».
Як розповів кореспонденту «УМ» заступник міністра охорони здоров'я Криму Сергій Гавриленко, усього щеплення зроблять понад 9 тисяч осіб. На ці заходи витрачено 200 тисяч гривень із республіканського та 10—15 тисяч із місцевих бюджетів. З наступного понеділка медики (якщо будуть централізовано виділені кошти) планують перейти на решту населених пунктів усього Присиваського регіону.
Загалом Міністерству охорони здоров'я треба виділити 2,5 мільйона гривень на вакцинацію, тестування і препарати для підвищення імунітету в жителів населених пунктів, де зафіксовано пташиний грип. Про це вчора сказав міністр охорони здоров'я Юрій Поляченко, виступаючи з парламентської трибуни, передає «Форум». Крім того, міністр підтримав введення надзвичайного стану в населених пунктах Криму. Мовляв, це дозволить знизити кількість контактів людей із джерелом інфекції.
Щодо ветеринарних медиків, котрі прогавили спалах інфекції (про масовий падіж курей у тому ж селі Некрасовка Совєтського району їм повідомили ще півтора місяця тому), то вони «професійного прорахунку» у цьому не вбачають. Мовляв, гинули птахи, запевнив перший заступник начальника управління ветеринарної медицини в АРК Микола Бамбуляк, від інших хвороб, котрі за клінікою, щоправда, дещо схожі на грип. Проте останнє слово було за лабораторними дослідженнями в Києві і Донецьку (у Криму подібної лабораторії немає). Включно до 29 листопада результати аналізів надходили негативні. І лише 2 грудня , за словами М. Бамбуляка, остаточно підтвердилась у відібраних матеріалах наявність штаму Н5. «Ми самі виявили пташиний грип, ми ж у цьому й винуваті?» — обурюється посадовець. І все ж таки чи притягнуть когось до персональної відповідальності за пташиний грип у Криму? Можливо, це стане відомо лише після перевірки, яку наразі провадить прокуратура Криму.
А ТИМ ЧАСОМ...
Міністр із питань надзвичайних ситуацій Віктор Балога зауважив, що керівники Донецької, Миколаївської, Одеської, Запорізької і Херсонської областей отримали доручення вжити заходів, щоб не допустити поширення в цих регіонах пташиного грипу. Міністр також повідомив, що зразки тканин, взяті в померлих кримських птахів, були відправлені на аналізи до Англії та Росії, і МінНС вже чекає на результати досліджень. Зарубіжні лабораторії нарешті дадуть українцям відповідь на питання, чи був причетний до масової загибелі птахів у Криму небезпечний вірус грипу H5N1, чи епізоотія була зумовлена іншим типом вірусу.