Понад дві з половиною тисячі пташиних голів полетіло через високопатогенний вірус грипу типу Н5, яким заразилися свійські гуси-лебеді від своїх диких родичів. За повідомленням прес-служби МОЗу, птахи масово гинули в 97 подвір'ях, де мешкає 901 особа, з них — 150 дітей. У режимі запровадженого президентським указом надзвичайного стану продовжується вилучення всієї домашньої птаці й дезінфекція господарських приміщень у карантинних селах Некрасовка Совєтського, Ізобільне і Ємельяновка Нижньогірського, Пушкіне і Заповітленінське Джанкойського районів.
Президент України, який вчора прибув до села Некрасівка, заявив, що за підсумками його поїздки в Крим буде звільнений головний державний інспектор ветеринарної медицини України Петро Вербицький. Глава держави назвав те, що сталося в Криму, безумовним професійним прорахунком ветеринарної служби, передає УНІАН. Віктор Ющенко також повідомив, що в 5 населених пунктах трьох районів Криму, де виявлено пташиний грип, на 45 днів уведений карантин, який згодом буде пом'якшуватися.
Як поінформували кореспондента «УМ» у Головному управлінні МiнНС в АРК, станом на 5 грудня, в основному, завершено вилучення птиці у селян. Зокрема, у Джанкойському районі зібрали 400 птахів, Нижньогірському — 812 і Совєтському — 1200. У більшості випадків ( за винятком хіба що Некрасівки, де фактично проігнорували прохання властей закрити птицю) люди з розумінням поставились до вимушених заходів, хоча інколи і зі сльозами на очах розстаються зі своїми пернатими годувальницями. У кожному селі подвірний обхід провадять 5 комісій по 5—7 чоловік у кожній — це працівники МінНС, міліції, СЕС, ветлікарі. Всього задіяно понад 100 чоловік і 50 одиниць автомобільної і спеціальної техніки. Після кожної «експропріації» на місці складається відповідний акт і за наявності у господарів паспорта та ідентифікаційного коду відразу ж виплачується вся компенсована сума. Власне, як це передбачено наказом міністра МінНС України «Про порядок виплати компенсації за вилучену домашню птицю при ліквідації НС», тобто за кожну курку — 15, качку — 24, гуску — 36, індичку — 90 гривень. Всю птицю в мішках на автомашинах відвозять за межі населених пунктів і спалюють у дезінфікованих потім могильниках. Для цього із Запоріжжя доставлено 3 тонни напалму. Тимчасово також введено повну заборону реалізації птахопродуктів на території всього Криму.
Міністерство охорони здоров'я, відповідно до рекомендацій ВООЗ, проводило в цих селах подвірні обходи. Бригади медиків та фахівці санітарно-епідеміологічної служби заходили до кожного будинку, опитували людей та виявляли хворих на грип і ГРВІ. Результати показали, що рівень захворюваності не перевищує норми сезонних показників, але про всяк випадок населення сіл вакцинується від звичайного, людського, грипу. За повідомленням прес-служби МОЗу, до 12 грудня буде проведено стовідсоткову вакцинацію жителів усіх п'яти сіл. Крім того, імунопрофілактика охопить населення сусідніх до них сіл та районів. Наразі для населення готуються соціальні пакети, до складу яких входитимуть вітаміни, імуномодулятори, при потребі — дитяче харчування, противірусні препарати та засоби медичного призначення.
КОМЕНТАР ФАХІВЦЯ
Як повідомив «УМ» міністр МінНС України Віктор Балога, джерела інфекції швидко очищують, «компенсаційних» коштів за вилучених у селян птахів вистачає, і сьогодні до обіду цю роботу буде завершено. Оскільки виявлений у Криму вірус вбиває тільки пернатих і не становить небезпеки для людей, міністр порадив українцям не створювати ажіотажу навколо теми пташиного грипу: «Якщо прислухатись до порад санітарних лікарів, то цей грип не є шкідливим для населення. За даними медичних досліджень, загрози для життя та здоров‘я громадян немає. Ми будемо просити Президента про те, щоб надзвичайний стан, запроваджений у п'яти кримських селах, був знятий».
А ТИМ ЧАСОМ...
Росія відмовилась від української птиці, ввівши тимчасові обмеження на ввезення всієї птахівничої продукції з території нашої країни. Про це повідомив глава Россільгоспнагляду Сергій Данкверт, передає «Форум» з посиланням на «Газету.ru». «У зв'язку з появою пташиного грипу в Україні і невизначеністю зi здійсненням діагностики цього захворювання на території республіки, ми вимушені ввести обмеження на ввезення до Росії живої птиці, інкубаційних яєць, м'яса птиці, всієї птахівничої продукції, а також кормів і вживаного обладнання для утримання і забою птахів з України», — відзначив Данкверт.