Осінь не лише «очей очарованье», як казав класик. Це така благодатна пора для господинь, що навіть найбiльш невміла й незугарна до кулінарії зможе-таки втнути щось смачненьке на обід, бо з тих дарів, які підносить нам земля-годівниця восени, тільки експериментуй. Навіть буденне меню може стати цікавішим та смачнішим, якщо до звичних продуктів додати дрібку фантазії та бажання побавити своїх рідним чимось смачненьким. Якщо ж докласти трошки зусиль, то будь-який осінній обід може перетворитися на свято.
Капусняк із фрикадельками
Невеличка головка капусти білокачанної, 2 цибулини, 250 м'ясного фаршу, яйце, лимон, 1 ст. л. масла, кубик курячого бульйону, лавровий листок, сіль, перець, зелень кропу та петрушки.
З капусти зняти верхні листочки, нашаткувати дрібно. Цибулю почистити, дрібно посікти і тушкувати разом із капустою на маслі, потім перекласти в каструлю, залити окропом, посолити, поперчити, додати лавровий листок і варити, не накриваючи кришкою, 10 хв. Потім вкинути подрібнений бульйонний кубик, накрити і варити доти, доки капуста не стане м'якою.
До м'ясного фаршу додати яєчний жовток і збитий у круту піну білок, посолити, поперчити і добре вимісити до однорідної маси. Вмочити руки у холодну воду і формувати з фаршу кульки завбільшки з горіх, вкинути їх у киплячий суп і готувати ще 10 хв.
Лимон залити окропом, через кілька хвилин вийняти його, розрізати навпіл. З однiєї половинки видавити сік, іншу – порізати на тоненькі кружальця. Вилити лимонний сік у капусняк. Подавати його, поклавши у кожну тарілку по кружальцю лимона.
Сардельки з тушеною капустою
Невелика головка білокачанної капусти, 100 г сметани, 2 цибулини, 2 ст. л. олiї, сіль, перець, сардельки.
Капусту дрібно нашаткувати, залити окропом, додавши до нього 2 ст. л. оцту, і дати охолонути. Віджати капусту.
Цибулю почистити, помити, дрібно посікти і підсмажити до рум'янцю на олiї, а потім додати сметану, тушити, щоб утворився густий соус.
Перекласти капусту в каструлю, полити соусом і тушкувати, доки вона не стане м'якою. Посолити, поперчити до смаку.
Сардельки відварити, викласти на тарілку, а збоку викласти гарнір із тушеної капусти.
Закуска з баклажанів
4 невеликих баклажани, 200 г курячого філе, 1 цибулина, 2 болгарські солодкі перці (бажано яскравих кольорів), сіль, перець, 0,5 ч. л. карі, зелень петрушки, 100 г сметани чи майонезу.
Баклажани помити, зрізати плодоніжку, розрізати вздовж навпіл. Акуратно вирізати м'якоть, залишивши «човники» зі шкірки баклажанів.
Куряче філе помити, висушити серветкою і нарізати тонкими смужечками, обсмажити їх на маслі, додавши карі, посолити.
Солодкий болгарський перець запекти у духовці, вистудити, зняти шкірочку і нарізати тонкою соломкою.
М'якоть баклажанів обсмажити на олiї разом із дрібно посіченою цибулею, доки вона не стане м'якою, посолити.
Викласти м'якоть баклажанів у раніше підготовлені «човники», зверху покласти підсмажене куряче філе, печений перець, залити все це сметаною чи майонезом і пекти в духовці 10 хв. Подавати можна як у гарячому вигляді,так і в холодному, притрусивши перед цим зеленню.
Помаранчевий пиріг
150 г борошна, 100 г масла, жовток, 70 г цукру-пудри, 1 ст. л. сметани, дрібка солі, 5 ст. л. помаранчевого джему, жир для змащення форми, 500 г сухого гороху.
З масла, борошна, 50 г цукру, сметани і солі замісити тісто і покласти його на 30 хв. у холодильник.
Тісто розкачати і встелити ним форму для випікання, попередньо змастивши її жиром і посипавши сухарями (сухарі можна замінити манною крупою). Поверх тіста вистелити пергаментний папір, а зверху висипати горох. Пекти 15 хв. при температурі 200 градусів.
Помаранчі помити, зняти шкірочку, порізати на невеличкі шматочки, вийняти кісточки. З тіста зсипати горох, зняти папір, дати трохи охолонути, а потім помазати помаранчевим джемом, викласти шматочки апельсинів, посипати рештою цукру і поставити у духовку. Пекти ще 15 хв. при тій самій температурі.
Корисні поради
Для того щоб тісто не піднімалося і його краї не відходили від форми, власне, і посипають його зверху горохом. Це також запобігає підгоранню тіста зверху. До речі, горох можна замінити сухою квасолею чи рисом.
Груша в сухому вині
Груші помити, почистити від шкірочки, розрізати на четвертинки, вийняти серцевинку і варити у сиропі 5 хв. від моменту закипання. Вийняти із сиропу, дати вистигнути.
Груші викласти у креманки чи високі фужери, залити сухим білим вином, зверху прикрасити збитими вершками, притрусити посіченими горіхами чи тертим шоколадом.