Учора в Дніпродзержинську Дніпропетровської області відбулася помітна подія — відкриття скульптурної композиції, присвяченої нинішньому президенту Казахстану Нурсултану Назарбаєву. Її розміщено біля місцевого Вищого професійного училища, яке свого часу закінчив Нурсултан Абішевич. Бюст казахського лідера на тлі полотнища створили місцеві скульптор Іван Власенко та художник Юрій Щедров. Фінансову підтримку цьому проекту надав один із перших успішних бізнесменів Дніпродзержинська Олег Мороз — головний тримач акцій фірми «МіКом».
Однак саме відкриття композиції відбулося без участі головного її винуватця — Нурсултана Назарбаєва. Він у супроводі українського Прем'єра Юрія Єханурова прилетів до Дніпродзержинська години на півтори пізніше. З такої нагоди рух транспорту на проспекті Леніна до Призаводської площі було перекрито аж на 4 години! Отож Назарбаєв подивився на власне зображення у камені без антуражу юрби і швидко відбув до доменного цеху Дніпровського металургійного комбінату ім. Дзержинського, де він свого часу проходив виробничу практику як учень місцевого профтехучилища № 22.
Після чого Назарбаєв узяв участь в урочистостях з нагоди 80-річчя його альма-матер. Разом з ним із Казахстану прибув ще один випускник училища. Також в урочистостях взяли участь чимало місцевих випускників училища. Щоправда, одного з них — Миколу Літочку, який у ті далекі роки найбільше приятелював з Назарбаєвим, — присутні не побачили. Його однокашник Назарбаєв уже декілька років тому умовив переїхати на постійне помешкання до Астани, де допоміг влаштуватися на зовсім не погану керівну посаду.
Відзначення ювілею «назарбаєвського» ПТУ отак, дещо в радянському стилі приурочили до візиту високого казахського гостя. Тому саме з юнацької ностальгії й почався офіційний візит президента Казахстану до України. Учора пообіді він уже вилетів до Києва, де сьогодні має зустрітися з Президентом Віктором Ющенком та виступити у Верховній Раді.
Президенти України та Казахстану мають підписати 5-річну програму співпраці у галузях енергетики та транспорту. Про те, що найближчим десятиліттям Казахстан планує істотно збільшити поставки нафти і газу на світові ринки, в чому зацікавлена й Україна, сказав у Дніпропетровську сам Назарбаєв. У контексті цього громаддя планів говоритимуть президенти і про перспективи нафтогону «Одеса—Броди». «Це (добудова «Одеси—Броди» до польського Плоцька. — Ред.) нас цікавить, і ми обговорюватимемо з Віктором Ющенком, — передає УНІАН слова Нурсултана Назарбаєва. — Сподіваюся, ми конкретно працюватимемо». Казахський лідер наразі розповів про національну програму «Енергетика Казахстану», в рамках якої «шукаємо можливостей для транспортування своєї нафти». Заява багатообіцяюча, адже саме невідомість конкретного постачальника нафти, який бажав би пустити її по гілці «Одеса—Броди», загальмовує реалізацію цього проекту.
Юрій Єхануров бачить широке поле і для інших форм економічної співпраці двох країн. «Ми обговорюватимемо питання про можливість створення спільних підприємств iз видобутку та транспортування газу, — повідомив у Дніпропетровську український Прем'єр. — На переговорах плануємо обговорити співпрацю в освоєнні космосу і авіабудуванні. Я дуже сподіваюся, що нова корпорація «Антонов» активно працюватиме на ринках СНД, ЄЕП, країн колишнього Радянського Союзу і покаже свою продукцію».
Варто нагадати, що візит Назарбаєва відбувається в переддень президентських виборів у Казахстані (вони пройдуть 4 грудня), і Нурсултан Абішевич втретє балотуватиметься на найвищу посаду держави. Невідомо наразі, чи розмови в Києві торкнуться цієї ситуації, зокрема, тиску на опозицію і фізичного знищення опозиціонерів. А щодо «кольорових революцій», то, як передає УНІАН, Назарбаєв учора в Дніпродзержинську висловив припущення, що «революційні заворушення в Україні повинні залишитися в минулому».