У середу президент Польщі Александр Кваснєвський відкликав уряд прем'єр-міністра Марка Бельки, який пішов у відставку на першому ж засіданні нового Сейму, коаліційну більшість якого складатимуть представники партій правого спектру — «Громадянської платформи» та «Права і справедливості». Новим керівником уряду став Казимир Марцинкевич.
Марцинкевича вважали політиком «другого ешелону». Початково найвірогіднішим кандидатом, чия політична вага не викликала жодних сумнівів у соратників по планованій коаліції, був Ярослав Качинський, брат-близнюк одного з найвірогідніших кандидатів на посаду президента Леха Качинського. Через досить напружену і емоційну боротьбу між двома «союзними» партіями, близькими ідеологічно, але з несумісним підходом до соціального виміру і економіки, амбітні Лех і Ярослав Качинські уникнули звинувачень у «кумівстві» за два тижні до виборів і висунули кандидатуру Марцинкевича. Сіль у тому, що польські виборці (та й колеги з коаліції) не сприйняли б одночасного урядування президента і прем'єр-міністра не лише з однієї партії, а й з однієї родини, до того ж дуже подібних зовнішньо. І це би відбилось на відсотках президентського голосування, яке відбудеться цієї неділі. Водночас у разі перемоги на президентських виборах Леха навряд чи Ярослав лишався б прем'єром, а уряд і прем'єра представляти треба на першому засіданні парламенту, яке Кваснєвський, котрий представляє інтереси насамперед лівиці, призначив з лише йому зрозумілих причин за пару днів до напруженого другого туру президентських виборів.
За останніми соціологічними опитуваннями, проведеними TNS OBOP, суперників Дональда Туска і Леха Качинського розділяють 6 пунктів. Кандидатові «Громадянської платформи» Туску соціологи пророкують переможні 53%, а представнику «Права і справедливості» — 47%.
За Конституцією, протягом двох тижнів від першого засідання Сейму президент затверджує і прем'єр-міністра, і уряд, вотум довіри котрим приймає більшістю голосів від бодай половини присутніх депутатів. Тож Марцинкевич пообіцяв до кінця місяця представити склад нового кабінету разом із програмою коаліційного уряду на чотири роки. Марцинкевич пообіцяв зустрітись з Яном Рокітою, нещодавнім кандидатом на посаду прем'єр-міністра від «Громадянської платформи», з котрим остаточно домовлено про місце віце-прем'єра. Як сподівається Марцинкевич, ця домовленість залишиться незмінною, незалежно від результату президентських виборів.
Наразі вакантним є почесне місце спікера Сейму, яке зможе посісти хтось із невдалих кандидатів у президенти.