Президенту Польщі Александру Кваснєвському лишаються лічені дні до закінчення його каденції. 9 жовтня в Польщі президентські вибори, на яких зійдуться в запеклому клінчі два претенденти від правих сил — Дональд Туск («Громадянська платформа») та Лех Качинський («Право і справедливість»), і попри рейтингові переваги Туска, аналітики вважають, що другого туру виборів не уникнути. У будь-якому випадку неокомуністові Кваснєвському гідного його амбіціям місця на польському політичному олімпі не залишиться. Відтак він ризикнув випробувати фортуну в боротьбі за пост «президента світу» — в Нью-Йорку вже обговорюють польську пропозицію стосовно висунення Александра Кваснєвського на посаду Генерального секратаря ООН.
Каденція нинішнього Генсека Кофі Аннана, представника Гани, який обіймає цю посаду два терміни поспіль (загалом з 1997 року), закінчується 31 грудня 2006 року, тож часу для протекційних зусиль не бракує.
Про те, що дипломатичні кола Варшави активно лобіюють серед послів держав-членів ООН кандидатуру нинішнього президента Польщі, першою заговорила польська філія радіо «Свобода». А минулого тижня пресова підтримка надійшла від впливової в країні газети «Жеч Посполита». Конкурентами Кваснєвського є віце-прем'єр-міністр Таїланду Суракіат Сатіратай та заступник Аннана Джаянта Данапала. «Донедавна здавалося вирішеним, що новий Генеральний секретар ООН буде вихідцем з Азії. Так передбачає неписана умова про ротацію престижної посади (останній раз представник Азії обіймав цю посаду 40 років тому, це був бірманець У Тан). Однак жодного з азіатських фаворитів не можна порівняти з польським президентом з точки зору його ролі у світовій політиці», — пафосно пише «Жеч Посполита».
Основною групою, в якій формуватиметься рішення про наступника Кофі Аннана, є п’ятірка країн-членів Ради безпеки ООН. У розмові з «УМ» високопоставлений представник МЗС Польщі припустив, що навряд чи Радбез вирішиться на користь пошуковувача Кваснєвського. За його інформацією, кандидатуру нинішнього польського претендента заблокують Китай і насамперед Росія. Росія буде категоричною, вважає він, великою мірою і тому, що роль Варшави й особисто Кваснєвського в Помаранчевій революції в Україні досі не забута. Прихильно ж до представника Польщі на посаді Генсека Об'єднаних Націй ставляться американці та британці, за певних перемовин сказати «за» схильні і французи. Щодо непоступливості Москви сумнівів, здається, немає ні в кого. Посол РФ при ООН Андрій Денисов підтвердив «Жеч Посполитій», що Росія має намір підтримувати представника Азії. «Кваснєвський — видатний політик Європи, але ми тримаємося традицій і підтримуємо представників Азії», — заявив Денисов у коментарі цій газеті.
Думки інших членів ООН розділилися ще більше. Україна, звісно, стоїть за Кваснєвського. Нещодавно відповідаючи на питання журналістів, підтвердив це і міністр закордонних справ Борис Тарасюк.