За новим законом, який схвалили наприкінці минулого тижня депутати нижньої палати, громадяни так званих «проблемних» країн будуть змушені оформляти візи лише у країнах, громадянами яких вони є, або в яких постійно проживають. Таким чином, скажімо, перуанцi, котрi мешкають у Чехiї, будуть змушені літати за океан, щоб отримати новий тип візи. «Так само можуть опинитися під загрозою громадяни Білорусі, які переховуються у Чехії від режиму Лукашенка», — зазначає сенатор Яромир Штєтіна, який різко висловлюється проти нового закону. Для 70 тисяч громадян України, які працюють, займаються підприємництвом чи живуть із сім'єю у Чехії, новий закон може принести серйозні труднощі: щоб отримати нову візу, вони будуть змушені їхати в Україну до й так перевантажених чергами чеських консульств.
Дотепер українці, як правило, зверталися до консульства ЧР у будь-якій сусідній країні, їздили, зокрема, до польського міста Катовіце, де черги не такі великі, як у Києвi. «Не розумію суті цього закону, адже рішення про те, дозволити чи ні іноземцю перебувати в країні, все одно приймається в Празі. Невже не однаково, де іноземець подасть заяву?» — сказав для «УМ» Богдан Райчинець з Української iніціативи в Чехії.
Сенат Чеської Республіки вже повертав цей дискримінаційний закон на доопрацювання, однак депутати знову висловилися за його прийняття.Оглядачі схильні вважати, що президент Вацлав Клаус його підпише.
Водночас чеський уряд схвалив і «пряник»: для того, щоб отримати дозвіл на постійне місце проживання в ЧР, іноземцеві достатньо буде пробути в країні, не порушуючи законів, лише 5 років, а не 10, як раніше.