Пологовий будинок № 6 Харкова — знову в усіх на вустах. Цього разу завдяки короткому візиту до міста представниці Парламентської Асамблеї Ради Європи Рут-Габі Вермот-Мангольд, яка прибула в Україну в понеділок, за її словами, «для вивчення проблеми нелегального усиновлення і торгівлі дітьми».
Як «УМ» уже повідомляла, Харків у центрі великого скандалу опинився після того, як дві породіллі, Світлана Пузикова та Олена Захарова, звинуватили вищезгаданий пологовий будинок у викраденні їхніх дітей. Обидві жінки були переконані, що народили живих немовлят, тому фатальне повідомлення медиків не прийняли на віру. З того часу минуло два з половиною роки, але розставити всі крапки над «і» у цій резонансній історії так і не вдається. Адже за час досить тривалого розслідування «незалежні експерти» так і не змогли з'ясувати, куди ж поділися якщо не живі, то бодай мертві діти двох молодих матерів. Медики стверджують, що немовлят поховали на території сімнадцятого міського цвинтаря, оскільки протягом трьох днів після пологів родини не заявили про своє бажання зробити це самостійно. Але родичі й правоохоронці, які буквально переорали все кладовище, так і не знайшли дитячих останків.
І ось — черговий візит європейської гості. Рут-Габі Вермот-Мангольд каже, що зараз лише збирає інформацію, її зустріч із персоналом пологового будинку № 6 проходила за зачиненими від преси дверима. «Ми приїхали сюди тому, що питання не було вирішене протягом двох з половиною років», — повідомила вона журналістам.
До речі, робота представниці ПАРЄ у Харкові розпочалася з невеликого скандалу. Голові Всеукраїнської федерації багатодітних сімей Тетяні Ісаєвій, яка весь цей час представляла інтереси Світлани Пузикової, вкрай не сподобалося, що пані Вермот-Мангольд має намір зустрітися у Харкові з прокурором міста. У результаті виникла суперечка, в ході якої Тетяна Ісаєва заборонила європейській гості оприлюднювати будь-яку інформацію про жінку, інтересами якої вона опікується.
Із Харкова представники ПАРЄ відбули до столиці, щоб зустрітися з Генпрокурором, міністром внутрішніх справ та представниками неурядових організацій. «Висновки з'являться вже через три дні», — повідомила пані Вермот-Мангольд. І була права. Бо вже вчора заступник міністра внутрішніх справ Геннадій Москаль сказав під час зустрічі з доповідачкою ПАРЄ, що жоден із заявлених фактів про нібито викрадених немовлят не підтвердився.
Як повідомили «УМ» у прес-службі МВС, підставою для підозр щодо можливого викрадення немовлят було те, що медичні працівники лише повідомляли матерям, що їхні діти народилися мертвими, однак не дозволяли їх побачити або самостійно поховати.
Такі непорозуміння, на думку Геннадія Москаля, виникають через недосконалість законодавчо-нормативної бази, відповідно до якої мертвонароджених дітей зобов'язані ховати медичні установи, тоді як місцева влада не має права давати дозвіл на їх поховання, оскільки дітей ніде не реєструють, тобто юридично їх не існує. Цю недосконалість слід вирішувати на правовому рівні, надавши матерям право бачити (а можливо — і ховати) своїх мертвонароджених дітей. Це, на думку Москаля, було б не лише гуманно, а й допомогло б надалі уникати будь-яких докорів щодо викрадення немовлят.