На саміті СНД та ЄЕП Україна виступила за першочергове запровадження зони вільної торгівлі. Принаймні так коментував позицію нашої держави Президент Віктор Ющенко перед початком саміту, щойно прибувши до «місця збірки» — столиці Татарстану Казані. Словосполучення «зона вільної торгівлі» фігурувало у двох вимірах — і щодо СНД, і щодо ЄЕП, і це створювало враження, що Київ хоче досягти заздалегідь неможливого.
Окремо згадаємо, що досі збори лідерів країн СНД проходили тільки у столицях. А цьогоріч несподіваним господарем форуму став Татарстан. Зустріч високих гостей було влаштовано з особливою східною помпезністю і приурочено до святкування 1000-річчя Казані. Казань, яка пам'ятає Івана Грозного, стала не тільки осередком саміту СНД — загалом, як свідчить РІА «Новости», до татарської столиці запрошено 13 тисяч гостей.
В інтерв'ю агенції «Татар-інформ», на яке посилається УНІАН, Віктор Ющенко говорив про майбутнє Співдружності загальними фразами — про бажання «бачити СНД ефективним механізмом економічної взаємодії, який поважає інтереси всіх його учасників», про «наближення добробуту мешканців країн-членів СНД до європейського рівня, адже це головна мета» тощо. Але ж говорив! Тобто позиція України в СНД залишилася незмінною, як майже «всю дорогу», всі роки її існування, — кияни приїздили на саміти здебільшого з дулею в кишені.
Стосовно ЄЕП, то заступник держсекретаря України вчора повідомив журналістам: з 93 угод, які стосуються формування ЄЕП, Україна погодила лише 17. Загалом же, як наполягають російські джерела, для того, аби запустити механізм ЄЕП, слід прийняти пакет з 29 першочергових угод. У Москві вважають, що це саботаж. У Києві кажуть, що це відстоювання національних інтересів. У будь-якому разі Київ не відмовився від ідеї участі в ЄЕП де-юре, хоч де-факто яка то участь! Така собі видимість «багатовекторності».
Єдиною політичною силою, яка відреагувала на чергову заангажованість України в ЄЕП, стала партія «Собор». Партійці нагадують, що в залі Верховної Ради минулого року всі прогресивні політичні сили, зокрема й очолювана Віктором Ющенком «Наша Україна», назвали угоди по ЄЕП зрадою національних інтересів України. «Врешті-решт, свою оцінку угоді про створення ЄЕП, як і кучмівському режиму, який породив цю проблему для нашої держави, дав український народ під час помаранчевої революції», — говориться в заяві «Собору». Партія закликала Президента «перейти до формату цивілізованих відносин з Російською Федерацією, відмовившись від євразійських інтеграційних проектів».