Сьогодні та завтра у російській Казані проходитиме саміт СНД і водночас саміт ЄЕП. «Особливе бачення» Києвом Єдиного економічного простору звелося врешті до того, що Україна братиме участь у ЄЕП. З міркувань насамперед політичних (це поступка Росії) та внутрішньополітичних (це поступка українському виборцю, зорієнтованому на посилення зв'язків з «колишньою Батьківщиною»).
Край дискусіям про участь нашої держави в ЄЕП поклав Президент Віктор Ющенко. Нинішнього понеділка він зазначив, що «свій інтерес на Сході, у тому числі в рамках ЄЕП, Україні доводиться реалізовувати через спеціальний механізм... Ми не можемо прийняти лише обставини, при яких принципи організації нашої східної політики можуть вступати в конфлікт чи блокувати наші принципи організаційної політики стосовно ЄС». На саміті в Казані, сказав Президент, Україна запропонує 10 ініціатив «з найбільш складних і наболілих питань». З цього приводу, повідомив Віктор Ющенко, відбулася нещодавно його телефонна розмова з російським президентом Володимиром Путіним. «Я вважаю, що ми там (у взаєминах з Росією. — Ред.) ідемо нормальною ходою, хоча не буду приховувати, що це непроста політика, непрості рішення доводиться приймати в цьому напрямку».
«Непроста політика» у нас і стосовно вмираючої СНД — Україна бере участь у цій організації, подовжуючи таким чином час її конання. Щодо саміту СНД у Казані, то напередодні відбулася «проба пера» з боку обох головних гравців Співдружності — України та Росії. Росіяни «зарізали» українські пропозиції розглянути на саміті низку важливих питань — про реадмісію, демаркацію кордонів пенсійне забезпечення: зону вільної торгівлі. Як пояснив днями представник МЗС РФ Михайло Каминін в інтерв'ю РІА «Новости», Київ занадто пізно, всупереч регламенту, подав згадані ініціативи. Зате в цей же час Україна «зарізала» російські пропозиції в СНД — керівник української делегації на засіданні Ради міністрів закордонних справ СНД, заступник глави українського зовнішньополітичного відомства Володимир Огризко не підписав валку підготовлених до розгляду на саміті рішень. Йдеться про проект угоди про гуманітарне співробітництво в рамках СНД, про командувача колективними силами з підтримки миру в Абхазії та Грузії тощо. Цікаво, що за кілька днів після заяв для преси Каминіна Москва передумала і погодилася включити до порядку денного комплекс вищезгаданих українських пропозицій.
Саміт у Казані пройде як ніколи «непросто».