«Нас чекає дуже пряма та відверта розмова — представників ЗМІ просимо покинути зал», — так почалася фактично основна частина сьомої наради керівників дипломатичних представництв України за кордоном, яка триватиме з 22 по 26 серпня. Донести громадськості інформацію про перебіг наради журналісти учора могли лише із кількахвилинних протокольних записів Президента Віктора Ющенка, Прем'єра Юлії Тимошенко, спікера парламенту Володимира Литвина і глави МЗС України Бориса Тарасюка.
Востаннє нарада українських послів відбувалася чотири роки тому, хоча, за планом, має проводитися щодва роки. Окрім довготривалої перерви, нинішній захід має ще ту особливість, що на ньому перед дипломатами ставляться дещо інші завдання, аніж це було раніше, а саме втілювання у життя ідей помаранчевої революції. Очевидно, що тих послів, які ці ідеї восени минулого року не надто підтримували, поставленні завдання будуть торкатися найменше, оскільки слід очікувати їх ротації. Як уже писала «УМ», буквально найближчими днями стануть відомі нові прізвища двадцяти керівників диппредставництв України, і це лише перша партія кадрових змін. А вчора Президент уже звільнив кількох послів у країнах СНД — Казахстані, Білорусі, Азербайджані, Узбекистані.
Водночас, як повідомили «УМ» у прес-службі МЗС, на нараду були запрошені і ті посли, які фактично вже перебувають «на чемоданах». Однак кореспондентка «УМ» так і не помітила, наприклад, керівника амбасади у Росії Миколу Білоблоцького. Скільком ще майже екс-послам гордість не дозволила з'явитися у Будинок учителя (там проходив перший день заходу), з'ясувати не вдалося — ніхто інформацію про точну кількість присутніх послів не надавав.
Звісно, що серед основних завдань, які будуть поставлені дипломатам на нараді, буде максимально активізувати свою діяльність, щоб, як любить казати Ющенко, відкрити світу нову Україну. Так, учора під час протокольного виступу Президент зазначив, що можливості нашої країни не реалізуються у повній мірі, зокрема тому, що на сьогодні світ надзвичайно мало знає про Україну. Вiктор Ющенко дав зрозуміти, що в цьому є провина і дипломатів. Адже, за словами Президента, із зміною влади в Україні у деяких країнах не відбулося жодного семінару, конференції, обміну делегаціями. В інших — за останні 3-4 роки не працюють двосторонні комісії, а зібрання ділових кіл відбувалося 5 років тому. Тому він наголосив, що дипломати мають бути більш ініціативні та активні, щоб пропагувати Україну за кордоном як країну з «унікальним середовищем» для розвитку економічних і торговельних відносин. Таке середовище Вiктор Ющенко планує створити за допомогою спрощення фіскальної політики і зміни податкового адміністрування.
Але найбільш позитивно, зокрема оплесками, дипломати відреагували на новину про те, що «у новій владі центром реалізації нової зовнішньої політики України буде виступати Міністерство закордонних справ». Указ про посилення координуючої ролі МЗС у здійсненні зовнішньої політики Президент пообіцяв підписати вже за кілька годин.