Позавчора можна було досить просто скласти рейтинг податківців. Глава уряду Юлія Тимошенко провела зустріч з керівниками регіональних державних податкових адміністрацій. Оприлюднена статистика засвідчила, що над бюджетом збираються хмари. За підсумками січня-липня лише 11 областей, включно з Києвом, виконали або перевиконали планове завдання. При цьому в багатьох областях реальний показник становив менше 50 відсотків. «Я як Прем'єр-міністр не можу терпіти такі показники, це ганьба для всієї податкової системи», — наголосила Юлія Володимирівна, коментуючи ці цифри. Що ж до ситуації зі збором податку на додану вартість, то тут «дебет» із «кредитом» не сходяться. За сім місяців цього року в 5 областях сума відшкодування ПДВ перевищувала суму збору цього податку. «Якщо у нас в усіх областях буде ця проблема, то таку «крамничку», як держбюджет, можна закривати»,— заявила пані Тимошенко. Крім того, в 13 областях за підсумками семи місяців спостерігалося нарощування суми простроченого ПДВ. Ситуація з акцизним збором теж залишає бажати кращого: за січень-липень лише 12 областей упоралися з планом.
За словами Прем'єра, у деяких областях є об'єктивні причини невиконання планових завдань. А втім, коли вона проаналізувала докладніше, що відбувається з відшкодуванням ПДВ і переглянула діаграми минулого року, то, напевно, подумки вже «роздала слонів» нинішнім «генералам» регіональних відділень ДПА. Крім того, віддала належне екс-голові ДПА Миколі Азарову, зауваживши на його адресу: «Вони (попереднє керівництво. — Авт. ) тримали руку на пульсі — минулий рік виглядає привабливішим, навіть з корумпованим керівництвом на чолі податкових». Олександру Кірєєву леді Ю дорікнула за високі темпи відшкодування податку на додану вартість за попередні періоди і поставила за приклад рівномірність, з якою відставлене керівництво ДПА стягувало і відшкодовувало цей податок. «Вам що, за один день надано право повертати ПДВ, який накопичували всі уряди?» — гримнула пані Прем'єр і попередила, що потрібно правильно планувати (відшкодування і збір ПДВ. — Авт. ) , а в іншому разі «будемо розбиратися з тими, хто це планує, або тими, хто це виконує».
Леді Ю, крім того, оглянула велике і безпорадне господарство у вигляді держпідприємств. Прибутки від них надходили погано. Першим під блискавку з урядового олімпа потрапив Одеський припортовий завод, який стовідсотково належить державі. «Треба один цей завод детально «опрацювати» і буде 300 відсотків виконання плану», — зауважила Юлія Володимирівна. Але цей завод не платить 50 відсотків свого чистого прибутку до бюджету, хоча саме таку частку, згідно з постановою уряду, належить перераховувати до бюджету всім державним підприємствам. На думку Прем'єра, саме розкриття справжніх прибутків може стати визначальним фактором у збільшенні надходжень до бюджету-2006. «Тут ресурс практично безмежний», — підкреслила вона. І нагадала: «Держава — це теж власник, це 47 мільйонів людей,які сподіваються, що ви зробите бюджет». За словами Прем'єра, наявність або відсутність фінансового плану в держпідприємства не може бути підставою для несплати до бюджету половини прибутку.
Тимошенко також розкритикувала податківців за погане стягнення акцизів. Ідеться про плату за торгівлю алкоголем і тютюном. Хоча, ясна річ, склади з горілкою за гратами — це щось досить незвичайне для України. Але пані Тимошенко була настроєна рішуче. «Я хочу вам дати шанс. Бо якщо я таблицю підніму, то треба буде просто знімати з посад», — заявила вона. Міністерство економіки отримало від Прем'єра доручення впродовж двох тижнів розробити проект постанови, яка зобов'яже всі держпідприємства, які виробляють підакцизні товари, звітувати за особливою моделлю. Кордони таких підприємств, за висловом глави уряду, належить охороняти не гірше, ніж митні кордони України. Цей порядок було запроваджено на заводах Чернівецької області, в результаті вона дала 190 відсотків плану з акцизного збору. При цьому голова ДПА Олександр Кірєєв запропонував прирівняти виготовлення фальшивих акцизних марок до фальшивомонетництва. Ця думка сподобалася Прем'єру. Юлія Тимошенко висловила прогноз, що запровадження «чернівецької» моделі одночасно зі вдосконаленням акцизних марок дасть «фантастичний» ефект. Водночас пояснила, що в разі, коли ці підприємства не поліпшать відрахування податків, зокрема акцизу, їх чекатимуть «організаційні висновки».