З 5 по 8 серпня Нацбанк України не виходив на міжбанківський валютний ринок. Це викликало дефіцит гривні. Відповідно, курс української національнеої валюти до долара США на міжбанку зріс. Позавчора курс коливався в діапазоні 4,90—4,97 гривні за долар. Банкіри помітно занервували. Дехто навіть почав стверджувати, що продаж долара став практично нереальним. Внаслідок ажіотажного попиту на гривню, як повідомляє інтернет-видання finance.ua, ставки також суттєво зросли і становили від 4 до 7 відсотків річних. Проте Нацбанк 9 серпня близько 16:00 вийшов на міжбанківський ринок і викупив у комерційних банків долари за курсом 5,01 гривні за долар. Незважаючи на пониження курсу долара на міжбанківському ринку, НБУ зберігає офіційний курс без змін — 5,05 гривні за долар.
Власне, нічого надзвичайного не сталося, просто дають про себе знати традиційні сезонні коливання. Проте певною несподіванкою для банкірів було те, що НБУ наприкінці минулого тижня відмовився від інтервенцій на валютному ринку, і позавчора обсяг цього ринку вимірювався вже сотнями мільйонів доларів. Курс гривні на рівні 4,9 гривні до долара — це, як повідомили агентству «Інтерфакс-Україна» оператори ринку, найвищий рівень за період з кінця 1999 року. На думку експертів, дії Нацбанку свідчать про його бажання в такий спосіб придушити інфляцію. Це припущення негайно ж підтвердилося.
Позавчора Національний банк України підвищив з 10 серпня облікову ставку з 9 відсотків до 9,5. Нацбанк таким чином відреагував на рекомендацію, яку днями висловила місія Міжнародного валютного фонду, — проводити більш гнучку монетарну політику задля боротьби зі зростанням інфляції. За даними Держкомітету статистики, інфляція в січні-липні цього року становила 6,7 відсотка. Уряд прогнозує, що в 2005 році інфляція не перевищить 9,8 відсотка. Однак існує інший прогноз, який оприлюднив телеканал НТН: в Україні вже восени може розпочатися курсова лихоманка.