Щонайменше 24 особи загинули під час заворушень, які вибухнули в столиці Судану Хартумі після оголошення позавчора про смерть віце-президента цієї переважно мусульманської країни Джона Гаранга. Вiн, за віросповіданням християнин, розбився в гелікоптері. Минулої суботи Гаранг після закінчення переговорів з президентом Уганди повертався додому на власному гелікоптері Мі-72. За складних погодних умов машина врізалася в гору поблизу судансько-угандійського кордону, і всі 15 осіб, які перебували на її борту, загинули.
У понеділок в пообідню пору відразу ж після появи інформації про загибель Гаранга на вулиці столиці Судану — Хартума вихлюпнулись тисячі молодих людей, вихідців з християнського півдня країни, і почали бити арабів, громити та розкрадати магазини, підпалювати автомобілі. У місті було чути постріли. Серед 24 убитих є також поліцейські. Поліція висловлює побоювання, що остаточний баланс жертв буде значно більшим. Кореспондент «Франс Пресс» учора повідомляв із Хартума, що на вулицях міста надалі лежать тіла вбитих та тяжко поранених.
З метою запобігти заворушенням мер Хартума запровадив комендантську годину, який є обов'язковим для всіх з 18.00 до 6-ї ранку. Влада намагається заблокувати центр столиці. Безпорядки розпочалися і в інших частинах країни.
Джон Гаранг був лідером Руху визволення суданського народу, який впродовж 21 року вів найдовшу та найбільш криваву громадянську війну в Африці, жертвами якої стали приблизно два мільйони мешканців Судану, а ще чотири мільйони були позбавлені засобів до існування, даху над головою і стали біженцями. 9 січня цього року він за посередництва інших африканських країн та західних дипломатів підписав на стадіоні у столиці Ефіопії Аддіс-Абебі в присутності 30 тисяч людей історичну мирну угоду з центральною владою у Хартумі. Угодою передбачалося закінчення громадянської війни, надання мешканцям багатого на нафту півдня країни автономії та рівних громадянських прав. Сам Гаранг отримав посаду віце-президента і прийняв присягу 9 липня. Південь, що населений переважно християнами та африканцями, котрі визнають анімізм, повстав проти Хартума, в якому заправляють араби, 1983 року, коли центральна влада запровадила в цих регіонах ісламське право — шаріат.
Після загибелі свого лідера південь країни перебуває у відчаї, побоюючись, що терор з боку арабської півночі поновиться. Країна знову опинилася на межі громадянської війни. Міжнародні експерти вважають, що смерть Гаранга завдасть непоправного удару по мирному процесу в Судані.
Президент США Джордж Буш ухвалив рішення відправити до Судану своїх двох високих посланців, які будуть намагатися утримати крихкий мир у цій країні. Вони проведуть переговори як з центральною владою у Хартумі, так і з лідерами сепаратистів півдня, повідомляє Бі-Бі-Сі. Вчора стало відомо, що новим лідером Руху визволення суданського народу та новим віце-президентом країни замість загиблого Джона Гаранга став його близький співробітник Салва Кіір.