Один із терактів останніх днів напряму стосується тисяч українських громадян, адже був скоєний у Єгипті, а конкретніше, — на курорті Шарм-ель-Шейх, який став улюбленим місцем відпочинку багатьох наших співвітчизників, представників так званого нового середнього класу. В ніч на суботу тут вибухнули як мінімум три заміновані автомобілі. Станом на вчора кількість загиблих сягнула 88 осіб, більше двохсот отримали поранення, багато хто з них перебуває у тяжкому стані. Черговими жертвами терористичного акту стали щонайбільше араби-єгиптяни, представники обслуговуючого персоналу, але також і туристи з Великої Британії, Франції, Іспанії, Голландії, Чехії, Саудівської Аравії, Катару, Кувейту; по одному пораненому «дали» Росія й Україна. Наша співвітчизниця перебуває у стані середньої тяжкості, повідомляють із МЗС.
Відповідальність за напад взяли на себе одразу дві боївки — так звана «Організація «Аль-Каїди» у Леванті і Єгипті» (Левант — історична назва східного Середземномор'я), або ж «Бригада Абдалли аль-Азама», та «Моджахеди Єгипту». Принаймні дві їхні заяви відповідного змісту з'явилася на різних ісламістських інтернет-сайтах. «Моджахеди», зокрема, відзвітували про удар по «лігві сіонізму» в їхній країні і «відвели» євреям та християнам 60 днів, аби повністю «очистити» мусульманський Єгипет.
Хто винен — пакистанці чи бедуїни?
Шарм-ель-Шейх — суто курортне містечко у зручних затоках Червоного моря, в азіатській частині Єгипту — на південному березі Синайського пів-острова. За деякими даними, в Шармі, де зараз ще не зовсім «сезон» (бо спека сягає понад 40 градусів при майже відсутній вологості), перебуває 3-4 тисячі відпочивальників із Росії й понад тисячу — з України.
Терористи почали атаки чомусь надто пізно — о першій годині ночі за місцевим (і київським) часом, зате обрали для нападів найулюбленіші місця нічного відпочинку іноземних туристів. Один смертник атакував готель «Газала гарденз», розташований у центральній прогулянковій частині курорту — Наама-Бей; ще одне авто з вибухівкою злетіло в повітря через дорогу, на паркуванні біля готелю «Мовенпік джолі вілль»; третя «пекельна машина» спрацювала за 8 км — в іншій частині міста, так званому «Олд маркеті» («Старому ринку»). Цю бомбу підірвали на стоянці маршрутних таксі поблизу торгового центру «Тіран» і заповненої людьми кав'ярні. Пізніше з'ясувалося, що й третє авто призначалося для одного з готелів у Наамі, але через затори підірвалося на півдорозі. Найбільше постраждав готель «Газала гарденз» — тут убито близько тридцяти осіб, а фронтальна частина будівлі, що виходить на головну вулицю Наами-Бей, зруйнована майже повністю.
Такого не могли очікувати ані єгипетські власті, для яких туризм є однією з основних статей наповнення держбюджету, ані відпочивальники. Тривалий час теракти обходили країну фараонів стороною, але те, що сталося 23 липня, — найбільша терористична акція в новітній історії Єгипту.
Туристична галузь країни, яка успішно поєднує унікальні історичні пам'ятки та море, тепле впродовж цілого року, вже давно оговталася від кривавого розстрілу 8-річної давнини. Тоді, у 1997-му, на сходах храму цариці Хатшепсут у древньому Луксорі місцеві мусульманські екстремісти застрелили 58 мандрівників з-за кордону і чотирьох єгиптян. Аби попередити подібні загрози, озброєні «калашниковими» представники так званої туристичної й античної поліції Єгипту відтоді пантрують ледь не кожного іноземного туриста. У Шарм-ель-Шейху заходи безпеки ще більші, адже цей курорт називають «Містом миру» — саме тут відбувалися два саміти з близькосхідного врегулювання за участю лідерів багатьох країн регіону, а також президента США. Але, як з'ясувалося, спокійно не можна почуватися й тут.
Для ознайомлення з ситуацією до міста прибули керівники силових структур, а також президент Єгипту Хосні Мубарак (він, до речі, любить відпочивати на віллі іншого корпусу «Мовенпік», неподалік Наами-Бей). Єгипетський лідер, який керує країною ще з 1981 року, зустрівся зі свідками та жертвами терактів і заявив, що «ці події лише зміцнили рішучість влади викорінити тероризм». «Ми не піддамося їхньому шантажу і не будемо шукати миру з ними», — підкреслив Мубарак. Тим часом єгипетська поліція, що проводить рейди на Синайському півострові в зв'язку з вибухами, вже затримала понад 70 чоловік, переважно місцевих бедуїнів, яких вважає підозрюваними в причетності до терактів. Тривають допити, однак нікому конкретних обвинувачень ще не висунуто.
За повідомленням «Ассошіейтед пресс», місцеві правоохоронці схильні пов'язувати атаку на Шарм-ель-Шейх із вибухами в іншому курортному місті Синаю — Таба — у жовтні минулого року, коли загинули загалом 34 особи. Поліція вважає, що обидві акції організували одні й ті самі люди, причетні до міжнародного тероризму. Звісно, логічно вважати теракт у Шармі наступним вибуховим ланцюгом «Аль-Каїди» після Лондона. Є підстави приписувати суботню акцію й місцевим, єгипетським, радикальним структурам, адже саме 23 липня в країні відзначають національне свято — день «оксамитової» революції 1952 року, коли до влади після скинення короля Фарука прийшли військові. Також світові агенції інформують про підозрювання шести конкретних пакистанців, які жили в одному з готелів до суботи й зникли з міста одразу після вибухів.
Поранена українка — у військовому шпиталі
Автор цих рядків неодноразово відпочивав у готелях Наами-Бей і загалом вважає єгипетські курорти найцікавішими та найприйнятнішими за такими показниками, як ціна, якість, умови. Такою ж логікою керувалася дедалі більша кількість відпочивальників з усього світу, в результаті — за останній рік Єгипет відвідало 8 мільйонів туристів. Профільне міністерство цієї країни розраховувало найближчим часом подвоїти кількість гостей, однак, вочевидь, тепер про туристичний бум у країні пірамід і коралів Червоного моря можна забути. У наступні дні після теракту туристи із західних країн намагаються завчасу повернутися додому, призначені десятки «евакуаційних» чартерів. А, скажімо, Голландія й Чехія припинили продаж нових турів у Єгипет.
На відміну від Росії й України. З цих двох країн додаткових літаків, аби забрати численних переляканих співгромадян, до Шарму не прислали. Відпочивальники очікуватимуть терміну завершення своїх турів у «накрученому» стані, але додому не рвуться.
«Відмовитися від поїздок у Єгипет — значить, зіграти на руку терористам», — цитує помічника керівника Ростуризму Сергія Синицина сайт Lenta.ru. Подібною риторикою росіяни користуються і в оцінках «чеченських» терактів у себе на батьківщині. А ось в українського МЗС позиція щодо відпочинку в Єгипті така: «сприйняли зі скорботою», «ці трагічні події ще раз засвідчили, що тероризм не має кордонів, а його жертвами стають мирні люди, незалежно від їх національності чи релігійної приналежності», «Україна рішуче засуджує скоєну злочинну акцію та висловлює свою солідарність з урядом і народом Єгипту в цю важку хвилину», «висловлюємо співчуття всім рідним та близьким постраждалих і підтверджуємо рішучість нашої держави разом із світовою спільнотою й надалі активно протидіяти будь-яким проявам міжнародного тероризму». Як бачимо, про відмовляння від поїздок у Єгипет також не йдеться.
Ім'я громадянки України, яка була поранена вибухом, МЗС знає, але не називає з міркувань конфіденційності. За інформацією зовнішньополітичного відомства, родичі жінки знають, що їй уже нічого не загрожує. Наша співвітчизниця перебуває у військовому шпиталі Шарм-ель-Шейху, де їй зробили хірургічну операцію.
Чим більше терактів, тим нашим туристам краще?
Багатьох цікавить, чи будуть нинішній переляк і сотні жертв антирекламою Єгипту? Тут ми маємо справу з іншим боком медалі. Справа в тім, що за останні два роки тури в країну фараонів значно подорожчали — в середньому на 200 доларів. Турагенції пояснюють таке підвищення цін тим, що раніше єгиптяни працювали ледь не на збиток собі, просуваючи туристичний «продукт» на ринок, а тепер нарешті встановили реальну вартість і отримують прибутки. Тим часом багато хто з наших співгромадян терактів не боїться, а натомість розраховує на значне здешевлення підірваного Шарм-ель-Шейху.
Як повідомили «УМ» у фірмі «Вояж-Київ» — одному з основних туроператорів єгипетського напрямку в Україні, після терактів попит на престижний єгипетський курорт не знизився. Хоча дехто з туристів у розмовах із менеджерами турфірми й порушує питання про ступінь безпеки в Шармі, однак після суботи була ануляція лише однієї путівки. Достроково повернутися на Батьківщину з Єгипту наші люди теж не прагнуть. У «Вояжі» мають дані про завчасну евакуацію лише трьох росіян і нікого — з українців.
За даними «Вояжу», в день теракту конкретно у двох найбільш постраждалих готелях ніхто з українців не жив. Ці дві резиденції взагалі вважають не надто популярними серед наших співвітчизників. Водночас цікаво, що й зараз на сайті «Вояжу» залишається в силі маса пропозицій щодо турів і в «Мовенпік», і в «Газалу» — вартістю від 600 до 700 доларів за тиждень, з одноразовим харчуванням (сніданком) у першому, 5-зірковому, готелі і дворазовим — у другому, 4-зірковому. Однак, за словами працівників київського офісу «Вояжу», їхати в розбомблені готелі вони не радять. Та й охочі навряд чи знайдуться.
Узагалі ж, кажуть фахівці, справді можна очікувати певного зниження цін на відпочинок у Єгипті й конкретно Шарм-ель-Шейху. Але це залежить передусім від приймаючої сторони, тобто єгиптян, а поки що вони розцінок не переглядали — в силі залишається попередньо укладений «прейскурант».
* * *
Зараз у Наамі-Бей із її численними ресторанами, сувенірними крамничками, духанами-кальянами, нічними клубами та дискотеками вже не так весело, як до суботи. За свідченнями очевидців, навіть у морі (температура якого — 30 градусів) купається значно менше народу. Люди налякані й остерігаються нових вибухів. І літаків із Європи у міжнародному аеропорту Шарму сідає не так багато. Натомість борти з Росії та України прилітають майже повні.
Нових відпочивальників у Наамі та «Олд маркеті» зустрічають задрапіровані руїни «Газали», «Мовенпіка» та «Тіран сентру». Тротуари вже відмиті від крові. Туристи не мають бачити слідів терактів. Зате бачать зовсім нетипове для Єгипту явище — демонстрацію й мітинги місцевих мешканців, які зацікавлені у збереженні робочих місць у туристичній галузі й протестують проти атак ісламістів.
Який курорт вибухне наступним?
СПІВЧУТТЯ
Президент України Віктор Ющенко висловив співчуття єгипетському колезі Мохаммеду Хосні Мубараку в зв'язку з трагедією, що сталася на курорті Шарм-ель-Шейх. Український лідер розділяє горе рідних і близьких невинно вбитих і бажає пораненим якнайшвидшого одужання. «Впевнений, що усі країни світу мають об'єднати свої зусилля з метою перемоги над тероризмом заради безпеки і прогресу», — зазначив Ющенко в коментарі своїй прес-службі.