Позавчора, недільного вечора, було залагоджено газовий конфлікт навколо 7,8 мільярда кубів голубого палива, що зберігається в українських підземних сховищах газу. Російське ВАТ «Газпром», НАК «Нафтогаз України» і корпорація «РосУкрЕнерго АГ» підписали пакет документів про повне і остаточне врегулювання проблеми. З них випливає, що компанія «Нафтогаз України» отримала від «Газпрому» 2,55 мільярда кубометрів голубого палива в рахунок часткової оплати послуг з транзиту в 2005 році. Крім того, в документах зазначається, що транзит російського газу територією нашої країни буде збільшено на 8 мільярдів кубометрів у цьому році та на 8—11,5 мільярда кубометрів — у наступному. Ідеться також про долю решти обсягу газу — 5,25 мільярда кубометрів. ВАТ «Газпром» продав його компанії «РосУкрЕнерго».Сторони констатували, що документи підписано на взаємовигідних ринкових умовах і вони є основою для розвитку співпраці на перспективу. Повідомлення про цю угоду було розповсюджено у спільному прес-релізі «Газпрому» і «Нафтогазу України».
Першими цю подію прокоментували росіяни. Як повідомляють РІА «Новости», заступник голови правління «Газпрому», генеральний директор ТОВ «Газекспорт» Олександр Медведєв підкреслив, що завдяки зарахуванню газу й збільшенню транзиту Україна зможе вирішити проблему дефіциту паливного балансу. За словами пана Медведєва, ВАТ «Газпром» одержить близько 800 мільйонів доларів додаткового валютного виторгу від продажу газу з підземних газових сховищ України компанії «РосУкрЕнерго» за ринковою ціною.
Суперечки між Росією та Україною щодо енергоносіїв та транзиту посилилися після того, як Прем'єр Юлія Тимошенко заявила про наміри зменшити енергетичну залежність від Росії. Кілька днів тому глава українського уряду дала відповідь на заяву російського президента Володимира Путіна про нібито крадіжки українською стороною російського газу. Прем'єр наголосила, що зайвих обсягів газу, не передбачених контрактами, Україна не відбирає. У підсумку, з урахуванням планів зростання обсягів «транзитного» голубого палива, формально дефіцит газового балансу України скорочується до 1 мільярда 250 тисяч тонн, зазначає російська газета «Коммерсант». Учора голова НАК «Нафтогаз Україна» Олексій Івченко прокоментував згадану угоду на брифінгу, який відбувся надвечір.