Усі знають цю приказку з нальотом вульгарності й моветону, бо тільки погано виховані люди вважають, що саме так і потрібно чинити за столом у гарному товаристві. Світські ж люди знають, що і птицю, і рибу їдять з допомогою ножа і виделки (причому ножем частіше просто допомагають накладати на виделку їжу), а справжня леді ніколи не дозволить навіть близькій людині, перепрошую, лапати себе руками, особливо на людях.
Отож м'ясо з овочами прийнято їсти, не випускаючи з рук ножа і виделку. Проте рублені котлети чи тефтелі ножем не ріжуть, а їдять їх, відділяючи виделкою невеличкі шматочки, причому виделку при цьому цілком допускається тримати в правій руці. Винятком можуть бути котлети по -київськи, особливістю яких є те, що всередині їх — розтоплене при смаженні масло, а сама котлета покрита досить твердою скоринкою з паніровочних сухарів. Щоб масло не бризнуло на вас чи на ваш одяг, потрібно дуже обережно й акуратно проколоти скоринку котлети виделкою, а ножем, який ви тримаєте в правій руці, відрізати невеличкий шматочок. Поганим тоном вважається нарізати багато шматочків страви, а потім по черзі їх їсти.
М'ясний чи печінковий паштет також відділяють виделкою маленькими порціями, а ножем допомагають накладати на виделку. Допускається просто намазувати паштет ножем на хліб, але таку «вільність» можна дозволити собі лише вдома.
До речі, в жодному випадку не наколюйте хліб на виделку і не ріжте його ножем на шматочки (а трапляється і таке) — це викриє вашу невихованість з головою. Хліб також не кусають, а відламують від нього маленькі шматочки. Для цього поряд з основними приборами кладуть маленьку тарілочку чи блюдце для хліба. При закусці, якщо це, наприклад, буженина чи інше холодне м'ясо, її не кладуть на хліб, а їдять ножем і виделкою, відрізаючи невеличкі шматочки, а хліб відламують і намазують маслом.
Спагеті, як ми вже писали, їдять з допомогою виделки і ложки. Ложку тримають у лівій руці. Край ложки опускають у тарілку, на виделку намотують спагеті в заглиблення ложки. Намотавши на виделку трошки макаронів, ложкою відрізають цю порцію від решти, а потім підтримують нею спагеті, щоб вони не вислизнули вам на одяг.
Коли їдять суп — тарілку не нахиляють. Просто невеличка кількість супу залишається в тарілці. Ні під час їжі, ні після ложку на стіл не кладуть, залишаючи її в тарілці.
Бульйони, супи, які подають у чашках чи бульйонницях, п'ють, не користуючись ложкою. Ложка потрібна лише тоді, коли треба дістати шматочки м'яса, грінки чи яйце з бульйону чи супу.