Учора голова Державної податкової адміністрації Олександр Кірєєв на прес-конференції запропонував співставити дві цікаві цифри: у півтора раза зросли надходження до бюджету при збільшенні ВВП на 4 відсотки. Це, як пояснив пан Кірєєв, свідчить не про зростання податкового тягаря, а про вихід коштів олігархів з тіні. За його словами, група «Приват» разом зі своїми металургійними комбінатами минулого року майже нічого не перерахувала до бюджету, проте впродовж 2005-го вже сплатила 300 мільйонів гривень податків. Мінімізація сплачування податків завдяки використанню прихованих схем тепер стала об'єктом дослідження і моніторингу в уряді. Спеціально створена урядом робоча група, в складі якої є податківці, здійснює перевірку підприємств, які мають понад 200 мільйонів гривень валових доходів і при цьому сплачують менше відсотка коштів від цих доходів до державної казни у вигляді податків.
Олександр Кірєєв не оприлюднив розгорнутий перелік таких підприємств, хоча зазначив, що першими порушниками показали себе підприємства лікеро-горілчаної промисловості, яких, напевне, позбавлятимуть ліцензій у разі доведення провини. Так само не назвав він ті дев'ять із п'ятдесяти найбільших банків, що послуговуються схемами мінімізації своїх валових доходів. «За репутацією банків, — зауважив він, — стоять проблеми вкладників». ДПА поки що направила в НБУ лист із пропозицією позбавляти такі банки права залучати кошти населення. Утім пан Кiрєєв пообіцяв 27 липня таки назвати найзатятіших порушників.
Він також заявив, що ДПА має зробити 18 кроків щодо поліпшення сплати податків. З-поміж іншого, має бути запроваджено закон про оподаткування нерухомості (серед країн СНД його досі не мають лише Україна і Таджикистан). Крім того, є деякі пропозиції щодо формування бюджетів громад, у зв'язку із впровадженням адміністративної реформи. Також буде створено електронну базу даних із повернення податку на додану вартість, і тоді, як сподівається Олександр Кірєєв, можна буде подивитися, «де губиться це ПеДеВе». ДПА також, ідучи назустріч побажанню Президента Віктора Ющенка, зменшує надмірне регулювання бізнесу, зокрема, має намір переглянути 186 своїх актів та пропонує це зробити стосовно 163 постанов уряду, які стосуються податкової сфери. Що ж до недавно прийнятого Закону «Про спрощену систему оподаткування», то Олександр Кирєєв ним не задоволений, оскільки, як він вважає, у цьому документі є лазівки для тих, хто побажає обійти податкову, скориставшись векселями або ж новими нормативами, які запроваджено для страхових компаній.