Приблизно 60 відсотків українців не бажають вступу нашої держави в Північноатлантичний альянс. А все тому, що мало поінформовані про діяльність цієї військово-політичної орагнізації в нових умовах (утім зазначимо, що ці «нові умови» насправді вже давно «старі» — вони почали складатися відразу по закінченню «холодної війни», але інертність мислення українців у цьому питанні така, що більшість досі мiркує категоріями часів СРСР). Отож на зустрічі Президента Віктора Ющенка з Генеральним секретарем НАТО Яапом де Хоопом Схеффером нинішнього понеділка йшлося про потребу розгорнути спеціальний план інформування громадськості про цілі і плани Альянсу. Було домовлено, що в цьому напрямі НАТО зробить свій внесок, а уряд України — свій, передає УНІАН. Проте про грошовий еквівалент означених внесків наразі не йшлося. Пан Схеффер зазначив, що розповідати широкому українському загалові про суть НАТО якнайкраще на прикладах конкретних проектів, зокрема проекту утилізації ракетного палива (що лишилося після ядерного роззброєння України) або утилізації застарілих боєприпасів, для якого в рамках програми «Партнерство заради миру» існує цільовий фонд, що обчислюється 5 мільйонами доларів. Віктор Ющенко додав, що ми маємо понад 2 млн. тонн таких боєприпасів, а власними силами можемо знешкоджувати не більше 60 тисяч тонн на рік, тобто без допомоги НАТО та інших доброчинців не обійтися.
Загалом же пан Схеффер закликав українців «подивитися на НАТО по-новому»: «Ми свідомі того, що вже немає необхідності захищатися від якоїсь конкретної держави. Сьогодні ми захищаємося від таких загроз, як тероризм, розповсюдження зброї масового знищення, непередбачувані наслідки криз державної влади в тій чи іншій країні, регіональні конфлікти». Навряд чи для кожного пункту, які вказав пан Генсек, знайдуться конкретні приклади на підтвердження, проте на тлі заклику «дивитися на НАТО по-новому» українці бачать бодай той позитив, що НАТО не приєдналося як таке до операції міжнародної коаліції в Іраку.
Щодо конкретних проектів між Україною та Альянсом, то під час візиту до Києва Яап де Хооп Схеффер заявив про зацікавленість Альянсу у використанні української транспортної авіації в миротворчих операціях в Афганістані та Судані. «Не йдеться про участь у військових операціях, — заспокоїв він на прес-конференції пацифістськи налаштованих українців. — Ми будемо займатися питаннями логістики, матеріально-технічного забезпечення...» Як нагадує УНІАН, на початку червня під час засідання Комісії Україна—НАТО міністр оборони Анатолій Гриценко заявив, що наша держава готова надати військово-транспортні літаки на підтримку зусиль Африканського Союзу щодо стабілізації обстановки в суданській провінції Дарфур.