Стрілки на Бельку

25.06.2005
Стрілки на Бельку

Марек Белька. (Фото РЕЙТЕР.)

      Зараз для поляків другою за важливістю темою, після відкриття у Львові цвинтаря Орлят, є справа прем'єра Марека Бельки, якого звинувачують у співпраці зі спецслужбами в комуністичні часи.

      Оприлюднення «гебешних» матеріалів, котрі знаходяться в Інституті національної пам'яті, зажадав сам прем'єр. Спершу, коли пресою поповзли чутки про його давню «дружбу» з держбезпекою, Белька категорично заперечував це, потім, коли його звинуватили в брехні, — попросив вищезгаданий інститут надати гласності своє досьє, заведене з компартійних часів (у поляків такі особові справи називають «течками»). Оприлюднення раніше засекречених матеріалів стало можливим після того, як минулого четверга було внесено зміни в архівне законодавство, які узаконили доступ до інформації польських спецслужб після 1983 року.

      Відтак у течці з архівів політичної поліції на нинішнього голову уряду Польщі таки дещо знайшлося. Прем'єр, котрий, згідно з законодавством, не міг ознайомитись із вмістом свого досьє, припустив, що там знаходиться так звана «виїзна інструкція», яку обов'язково підписували всі, хто виїздив на роботу чи навчання на Захід. У 1984 році Белька виїздив до США і, відповідно, підписував такий папір, чого, власне, не приховував, бо «цю інструкцію ніколи не трактував як зобов'язання до співпраці зі спецслужбами». Але, крім неї, в досьє виявилось і дещо інше. Зокрема, підпоручик Оринський після розмови з Белькою 17 серпня 1984 року написав у рапорті, що «Навал» (оперативне псевдо, надане Бельці) загалом сприйняв пропозицію співпраці. Як свідчить підпоручик, Белька не хотів нічого підписувати та писати рапортів, побоюючись, щоб його не звинуватили у співпраці з «органами» «всерйоз», а погодився лише переказувати певну інформації комусь зі співробітників консульства Польщі у США, головне — аби подібні доручення не були надто частою і обтяжливою справою. Також Марек Белька погодився, коли він перебуватиме у закордонних відрядженнях, допомагати польським спецслужбам інформацією у галузі економіки. Офіцер при цьому зазначив, що «вербований не бачить своєї кар'єри, пов'язаної з нами», бо побоюється, аби «те, що він перекаже, згодом не було використано проти нього, вважаючи, що ми можемо його примусити до дій, на які він загалом не матиме бажання». По поверненню Бельки із заокеанської подорожі функціонер політичної поліції писав, що попри недостатню активність «кур'єра», ефектом співпраці була доставка матеріалів, один з яких «було оцінено як вартісний».

      Зрештою, ніби нічого особливого не зробив майбутній прем'єр, підписавши «виїзну інструкцію». Однак, на думку генерала Ясіка, колишнього голови розвідки, тут є певна суперечність, бо інструкція написана «фаховою мовою спецслужб», і в ній фігурують слова «розвідка», «контррозвідка» і «діяльність на засадах конспірації». Тож, на його думку, підписанню інструкції передували зустрічі, під час яких Бельці розтлумачували принципи роботи спецслужб. У травні ж минулого року у коментарі газеті «Жеч Посполита» Марек Белька твердив, що нічого подібного не було.

      На думку голови однієї з правих партій — «Громадянська платформа» — Дональда Туска, нещодавно оприлюднені документи з особової справи прем'єр-міністра є свідченням того, що Белька брехав, оцінюючи свої контакти з ГеБе, тому повинен подати у відставку. У листі до президента Александра Кваснєвського Туск пише, що особа, над котрою висять подібні звинувачення, не має керувати урядом, тож президент має схилити Бельку до відставки і запропонувати кандидатуру безпартійного прем'єра. Але Кваснєвський наразі відмовляється «здавати» однопартійця, всіляко захищаючи його. Сам Белька у відставку теж не поспішає, наголошуючи, по-перше, на відсутності претензій до нього з боку люстраційних органів, а по-друге, на тому, що підписання подібної інструкції не є свідченням таємної співпраці з польськими кадебістами.

      Цей скандал може призвести до того, що суспільство та політичні партії зажадають оприлюднення особових справ усіх кандидатів у президенти. Голова польської соціал-демократії Марек Боровський уже закликав усіх кандидатів оприлюднити свої досьє для запобігання зловживань і уникнення можливих політичних афер під час виборчої кампанії.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>