Учора, відразу після міні-Давосу, Україна приймала гостей першого Інвестиційного форуму «Україна—Росія-2005». Щоправда, назвати його «першим» можна лише з великою натяжкою. Нагадаємо, що з початку року Президент України провів кілька зустрічей з російськими інвесторами — власниками відомих компаній, причому у більшості випадків про ці перемовини українські мас-медіа дізнавалися навздогін. Так само сталося і з нинішнім форумом — вітчизняні ЗМІ оприлюднили повідомлення про цю подію лише позавчора ввечері, коли коментатори та експерти «дожовували» тему міні-Давосу. Як повідомили в оргкомітеті форуму, ще вчора вранці місце проведення цього заходу оглянула охорона Прем'єр-міністра, але пізніше надійшла команда «відбій». У відповідності з програмою, пані Тимошенко повинна була відкривати форум. Водночас, як повідомив «Українській правді» прес-секретар Тимошенко Віталій Чепинога, глава українського уряду дійсно збиралася взяти участь у цьому заході, однак вона «терміново вирушила на зустріч зі спікером парламенту Володимиром Литвином». За словами прес-секретаря, на цій зустрічі Прем'єр має намір обговорити питання якнайшвидшого проходження через парламент законопроектів, які стосуються вступу України до Світової організації торгівлі.
«Можливо, Юлія Тимошенко пізніше візьме участь в інвестиційному форумі», — додав пан Чепинога. Російське інтернет-видання «Лента. Ру» негайно відреагувало на цю ситуацію, повідомивши, що український Прем'єр «проігнорувала» зустріч з російськими бізнесменами.
Тим часом ситуацію в залі розряджав перший віце-прем'єр Анатолій Кінах, якому, мабуть, уже традиційно відведено роль «доброго слідчого», на противагу «поганому». Пан Кінах знову взяв на себе дипломатичну місію і переконливо доводив російським гостям, що, як він сподівається, український уряд більше не використовуватиме адміністративні важелі управління економікою, не вдаватиметься до жорсткого регулювання цін, роблячи це за методом пошуку ворогів. При цьому він, очевидно, мав на увазі загострення стосунків між Прем'єром і російськими нафтотрейдерами, яке сталося під час бензинової кризи у травні. Тоді пані Тимошенко заявила про змову серед нафтотрейдерів. Перший віце-прем'єр також підкреслив, що в Україні не буде незаконного переділу власності. Очікується, що участь у форумі братимуть міністр транспорту і зв'язку Євген Червоненко та міністр палива й енергетики Іван Плачков.
Посол Росії в Україні Віктор Черномирдін (про його можливу відставку почали говорити ще тиждень тому) озвучив на форумі програмну промову. У ній було чимало звичних фраз, яких навряд чи потребували присутні тут представники банку «Нефтяной» Борис Нємцов, віце-президент російського «Союзу промисловців і підприємців», керівники «ТНК-ВР», «Лукойлу», «Сєвєрсталі», «Російського алюмінію» та інші представники бізнесу. Пан Черномирдін укотре зазначив, що йдеться про довгострокові інвестиції росіян у банківську і фінансову сфери, нафтопереробну промисловість, металургію, машинобудування, енергетику та харчовий сектор. Водночас дипломат зауважив, що бажано захистити цей бізнес від впливу політичної кон'юнктури.
З боку західних інвесторів теж пролунали коментарі з приводу «альтернативного міні-Давосу». Позавчора російська газета «Коммерсант» повідомила, що відразу дві міжнародні структури — Організація економічної співпраці та розвитку (ОЕСР) та Світовий банк — виступили з різкою критикою на адресу російських можновладців. В оприлюднених цими організаціями доповідях зазначається, що в Росії відбувається не просто гальмування реформ, а повернення до пригнічення ринку неефективною і корумпованою державою. «Захід усе активніше дає зрозуміти: претензії Росії на звання розвинутої ринкової держави на практиці нічим не підкріплюються», — резюмує «Коммерсант».