Міністра охорони здоров'я та соціальних служб США Майкла Лівітта супроводжував, як того вимагає дипломатичний протокол, ще й посол США в Україні Джон Гербст, отож до інфекційного відділення Київської міської дитячої клінічної лікарні завітав досить великий гурт гостей, журналістів та охоронців. Візит викликаний успіхами України у сфері боротьбі із вертикальною трансмісією ВІЛ — від матері до дитини. Згідно з офіційною статистикою, за останні роки рівень вертикальної трансмісії в Україні знизився втричі, і український досвід, кажуть у МОЗ, поширюватимуть на європейський регіон.
Діти з радістю приймали від Катерини Ющенко симпатичні іграшки і крутились навколо гостей, як навколо новорічної ялинки.
У відділенні — 25 малюків. В основному це вихованці київського міського будинку дитини «Берізка», які перебувають тут тимчасово, поки триває ремонт їхнього притулку.
Тут лікують не тільки ВІЛ-інфікованих, а й тих, у кого від народження дуже низький імунітет. Кілька хлопчиків «окупували» американського міністра охорони здоров'я. Він їх навчив вимовляти його ім'я, а вони його — казати українською «До побачення»!
«Я радий, що мав нагоду поспілкуватися з першою леді Української держави Катериною Ющенко, — поділився Майкл Лівітт. — Вона справді є одним із провідників гуманістичних ідей».
Деяким з «відказників», малятам до трьох років, — не встановлено поки що діагнозу, вважається, що вони — під підозрою на ВІЛ-інфікування. Чи отримав малюк від матері вірус імунодефіциту, стає ясно після трьох років, коли у крові дитини щезають материнські антитіла, які заважають точній діагностиці. Кажуть, що є приблизно 75 шансів із ста, що у ВІЛ-інфікованої матері народиться здорове маля. Отже, до групи ризику потрапляють 25 відсотків немовлят. Це якщо не вживати жодних профілактичних заходів. А якщо застосовувати профілактику, ризик отримати ВІЛ мають 12 відсотків немовлят.
Заскочивши головного лікаря Юрія Кожару на провокаційне запитання: «Що вам дав візит першої леді та американців?» — журналісти отримали таку відповідь: «Результати візиту не вирішуються в кінці візиту. Програма діє на майбутнє. Хоча дуже адекватно зреагувала пані Катерина і звернула увагу міністра Полiщука на проблему вдосконалення діагностики. У нас ще немає апаратури, яка б дозволила раніше — скажімо, у 18 місяців діагностувати ВІЛ і починати відповідне лікування. Можливо, з часом ця проблема вирішиться».