Переглянувши афішу VІІ Міжнародного фестивалю «Київ травневий», можна зробити висновок, що цьогоріч один із найвідоміших мистецьких форумів столиці змушений буде обійтися без модних вистав, розкручених прізвищ та зірок світового масштабу. На відміну від років попередніх, коли, як пам'ятають театрали, гостями фестивалю були такі легенди сучасного мистецтва, як Ані Жирардо, Марсель Марсо, Софіко Чіаурелі, а останні прем'єри найвідоміших театрів з Москви шанувальники «Києва травневого» переглядали відразу ж після московської публіки.
Цього разу Олексій Кужельний, генеральний директор та художній керівник фестивалю, також мав намір потішити київського глядача зустріччю із зіркою. Власне, статус і авторитет «Києва травневого» до таких зустрічей навіть зобов'язує. Запрошувати вирішили Жерара Депардьє. Вивідали його розклад, дізналися, що актор незабаром має відкривати свій ресторан у Києві... І черговий візит цього всесвітньо відомого француза в Україну таки, напевне, відбувся б, якби не його відповідь на запитання «Києва травневого» «Скільки?». Словом, гонорар Депардьє для бюджету фестивалю виявився нереальним.
Із бюджетом «Києва травневого» ситуація взагалі якась дивна. Зі слів пана Кужельного, сума, виділена містом на проведення першого фестивалю, дорівнює сумі, в яку мусить вкластися нинішній. Наче й не було за ці сім років ні інфляції, ні подорожчання скрізь і всюди... Але Кужельний iз побратимами не сумує і примудряється змістовно наповнювати афішу фестивалю навіть за таких умов. До того ж принцип «скромненько, але зі смаком» іноді буває дуже навіть ефективним.
Відкрив «Київ травневий-2005» 11 травня пітерський Театр «На Литейному», який привіз одну з останніх своїх прем'єр, виставу «Слуга двох панів». Спектакль зовсім не схожий на відому екранізацію з Костянтином Райкіним у головній ролі: на перший план режисер Андрій Прикотенко виводить не меткого і веселого Труфальдіно, а історію першого кохання. Пітерці вже були на фестивалі в Києві — спогади про «Царя Едіпа» «з Литейного» занесені до найпрекрасніших театральних вражень минулого року. Сама вистава також завдячує добрим стартом «Києву травневому»: за цей час «Цар Едіп» побував на 14 театральних форумах, отримав Вищу національну театральну премію «Золота маска» та був відзначений Вищою театральною премією Санкт-Петербурга «Золотий софіт».
19 травня чекайте на виступ Королівського драматичного театру зі Стокгольма, який презентуватиме свою версію «Ромео і Джульєтти». Білоруський республіканський ТЮГ запрошує на сценічний жарт за народною поемою «Тарас на Парнасі». Будуть також театри з Франції, Німеччини, Польщі, Сербії, Литви, Естонії, Австрії, Грузії, Кореї, США ... Приїдуть навіть гості з Південно-Африканської Республіки, які покажуть дійство «Різдво у Кронстаді». Шанувальникам театральної екзотики пропускати не радимо (представники ПАР виступатимуть 29 травня у «Сузір'ї»).
Фестиваль традиційно курсуватиме театральними майданчиками міста: вистави проходитимуть на сценах ТЮГу на Липках, театрів «Сузір'я», «Колесо», клубу «Спліт»... Слідкуйте за афішами і звільняйте свої вечори для «Києва травневого».