200 подій, 30 тисяч відвідувачів: як у Києві пройшов 13-й «Книжковий Арсенал»

04.06.2025
200 подій, 30 тисяч відвідувачів: як у Києві пройшов 13-й «Книжковий Арсенал»

«Книжковий Арсенал»—2025. (Фото надане організаторами.)

У Києві впродовж чотирьох днів проходив ХІІІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал».
 
Усього відбулося понад 200 подій, серед яких не лише літературні, а й ті, які є на перетині з дипломатією, музикою, театром та іншими сферами.
 
Скажімо, у фінальний вечір фестивалю, 1 червня, відбулася музично-поетична подія від гурту DakhTrio «Стус. Тичина. Шевченко», де звучали пісні, що народилися з поезій.
 
Візуальна складова ХІІІ «Книжкового Арсеналу» була представлена 17 виставковими проєктами та 5 книжковими колекціями.
 
Окремий стенд було присвячено літературі українських захисників та захисниць, ветеранів та ветеранок: із 2014 року ними видано, часто невеликими тиражами, майже 400 книжок спогадів, поезій і художньої літератури.
 
Серед авторів, зокрема, відомі Гліб Бабіч, Борис Гуменюк та Олена Білозерська.
 
Цей проєкт «Історії з війни. Пряма мова» реалізовано у співпраці з Міністерством у справах ветеранів України та спільно з ініціативою «Недописані».
 
Повідомляють, що за 11 років російсько-української війни загинули 239 людей літератури. Власне, розпочинався книжковий фестиваль із подяки захисникам і хвилини вшанування полеглих героїв.
 
Генеральна директорка Мистецького арсеналу Олеся Островська-Люта каже: «Книжковий Арсенал» — один з наулюбленіших українських фестивалів, і ми щасливі, що можемо робити його попри все, вже втретє під час повномасштабної російської війни. Нам усім — читачам, авторам, видавцям, художникам і музикантам, усім-усім — дуже важливо продовжувати бути, утверджувати присутність України у світі, посилювати українську суб’єктність. Це наче заява на весь світ: ми, українці, є і будемо. Ось тому «Книжковий Арсенал» необхідний нині, і тому ми робимемо все мислиме, аби він успішно відбувався і в майбутньому».
 
Цього року «Книжковий Арсенал» відвідали близько 30 тисяч людей. На першому поверсі Старого арсеналу книжки представили 100 великих, 11 малих видавництв та 6 тематичних книгарень. У різних візуальних рішеннях та стилях презентували свої роботи 12 художників, графіків та митців у Ярмарку ілюстраторів.
 
Відвідувачі мали змогу спілкуватися з відомими письменниками Марією Матіос, Оксаною Забужко, Юрієм Андруховичем та багатьма іншими вітчизняними і зарубіжними учасниками.
 
У подієвій частині ХІІІ «Книжкового Арсеналу» взяли участь понад 250 гостей. Фокус-темою фестивалю стали слова «Все між нами — переклад», заради взаєморозуміння і наближення перемоги.