Сила гетьмана Мазепи. Понад 300-літня історія європейського вибору українців — у Києво-Печерській лаврі

28.05.2025
Сила гетьмана Мазепи. Понад 300-літня історія європейського вибору українців — у Києво-Печерській лаврі

Виставка «Мазепа. Стратегія європейської України» триватиме до березня 2026 року.

У День Героїв відбулося відкриття виставки «Мазепа. Стратегія європейської України» в Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра».
 
Проєкт є новим прочитанням виставки «Європейська Україна. Доба Мазепи», яку показували у 2022 році, — першої після початку повномасштабної війни, в Скарбниці Національного музею історії України, що розташована так само на території цього заповідника.

Фундаментальна постать: лідер і стратег

У попередній виставці демонстрували, наприклад, поряд Конституцію Пилипа Орлика і друковане видання 1616 року сеймових конституцій Речі Посполитої за 1550—1615 роки з колекції Національної бібліотеки України імені Володимира Вернадського.
 
Видання було у вітрині відкрите на pacta convento новообраного короля Генріха, що завершується його присягою. Вступна формула виразно подібна до того, якою починається латиномовний примірник Конституції Орлика.
 
Так показували, що форма й ідея цього документа — ретрансляція політичного і правового досвіду Речі Посполитої; квінтесенція правової думки козацької еліти.  Усі 16 статей Конституції Орлика — не копіювання, а адаптація і розвиток суспільних прав та правил, відповідно до власних умов.
 
«Іван Мазепа — це фундаментальна постать української історії, особистість неймовірної сили. Сьогодні, після століть забуття і прокляття москви, ми сприймаємо Мазепу як лідера, який зробив органічний для України вибір найкращого у Європі, — сказав міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький. — Гетьман мав авторитет серед європейських правителів, прославивши Україну як державу, яка має стійку культуру в Європі та в Азії. Його епоха стала базовою для розуміння, ким є українська нація».
 
Завідувачка Скарбниці Національного музею історії України Наталія Панченко розповіла: «Ще 2022 року ми почали проєкт, присвячений гетьману Мазепі, бо хотіли показати, що Україна — це країна з великою культурною спадщиною і в нас є те, що варто захищати. Ми прагнули підтримати наших громадян у пошуку ідентичності. Артефакти, представлені на виставці 2022 року, і нині унаочнюють, що ми давно є Європою. У нас спільні цінності, для нас є природним право на опір, коли чинять несправедливість. Підручники, за якими вчилися в Києво-Могилянській академії, були такими самими, як і в європейських університетах».
Експозиція в 4-му корпусі заповідника «Києво-Печерська лавра».
Фото Вікторії Сідорової, Національний музей історії України. 
 
Нині в 4-му корпусі заповідника «Києво-Печерська лавра» у виставці «Мазепа. Стратегія європейської України» представлено багато унікальних пам’яток, пов’язаних із легендарним гетьманом, його добою, політичними й духовними орієнтирами тогочасної України. І сьогодні маємо того самого російського ворога, з яким триста років тому боровся Іван Мазепа.
 
Тож невипадково музейники готовність українців до збройного опору унаочнюють трьома шаблями: з доби Речі Посполитої, шаблею представника Ґераїв (правлячої династії Кримського ханату) і шаблею Івана Мазепи.
 
«Головне в цій виставці — краса українського бароко. Це те, що не змогла знищити російська імперія, замінивши систему освіти й права, насадивши свою адміністрацію. Українське бароко сформувалося як версія європейського мистецького напряму, і живе донині. Для нас воно теж є символом української ідентичності й державності. Тому цей проєкт — ще й про красу і те, що Україна буде жити, доки житиме наша спадщина», — переконана завідувачка Скарбниці Національного музею історії України Наталія Панченко.

Європеєць, лицар і коханець

Очільник парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв розмірковує: «Читаючи історію, сучасні люди можуть ставити запитання, чи не припустився Мазепа трагічних помилок. Нікому не радив би опинитися на його місці на початку 1700-х років. На мою думку, він діяв правильно, в інтересах держави, в інтересах нації, яка тоді народжувалася. Це підтверджує те, що після Івана Мазепи декілька століть мос****ня цілеспрямовано й систематично намагалася стерти пам’ять про нього, знищити всі пам’ятки, пов’язані з козацькою державою та її очільниками. Але надто багато зробила Гетьманщина, надто багато збудував Іван Мазепа. Тому вони не змогли викорінити, підірвати й знищити все».
 
Експозицію завершує гравюра Сергія Якутовича «Мазепа. Роздуми». Відомий художник в одному з інтерв’ю так характеризував гетьмана: «Мазепа — мій герой. Бо він європеєць, лицар, коханець. Не входить у контекст нашого життя, бо програв усе. Люблю тих, хто робить великі ставки. І не щоб виграти, а просто інакше не можуть».
Тарас Компаніченко та Ярослав Затилюк.
Фото Олега Мітюхіна, Національний музей історії України.
 
На відкритті виставки кобзар Тарас Компаніченко, народний артист України, військовослужбовець, виконав думу «Всі покою щиро прагнуть». Дослідники вважають, що її автором є гетьман Іван Мазепа.
 
І це занурення у барокову музичну атмосферу. Куратор виставки, провідний науковий співробітник Національного музею історії України Ярослав Затилюк провів кілька екскурсій.
 
Виставку «Мазепа. Стратегія європейської України» планують показувати у Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» до 20 березня 2026 року. Її відвідування входить у вартість загального квитка в заповідник.
 
До створення проєкту долучилися, окрім названих, національні заповідники «Чернігів стародавній», «Хортиця» (Запоріжжя) і «Гетьманська столиця» (Батурин); Чернігівський обласний історичний Музей імені Василя Тарновського; Центральний державний історичний архів України, м. Київ та Національна бібліотека України імені Володимира Вернадського.