Пройшло небагато часу, як спортивну Україну знову захопила гучна допінгова історія.
У сучасному світі з його розвинутими технологіями до питання допінгу прикуто підвищену увагу, тож на кожному кроці спортсменам потрібно пам’ятати про існуючі вимоги та обмеження.
Футболіст національної збірної України та лондонського «Челсі» Михайло Мудрик десь проявив необачність і тепер за допомогою перевірок на поліграфі намагається довести, що не має жодної уяви, як у його допінг-тестах могли виявитися сліди забороненого мілдронату.
А тепер у схожих обставинах опинилася знана вітчизняна легкоатлетка Марина Бех-Романчук. За кілька днів до її анонсованого виступу на етапі Діамантової ліги з’явилося повідомлення про відсторонення стрибунки у довжину від змагань через виявлення в її допінг-пробах тестостерону.
«Інформація щодо деталей справи є конфіденційною, і до ухвалення офіційного рішення AIU федерація не має права її коментувати. Звертаємо увагу на те, що наразі не йдеться про дискваліфікацію. Розслідування деталей можливого порушення спортсменкою антидопінгових правил триває», — повідомили у Федерації легкої атлетики України.
Виявлене порушення може вилитися в чотири роки дискваліфікації, однак у підсумку її тривалість залежатиме від обставин появи забороненої речовини в її організмі.
«Федерація легкої атлетики України й Марина Бех-Романчук з’ясовують деталі справи, після чого спортсменка, найімовірніше, опублікує відповідне повідомлення», — додається у повідомленні організації.
Зауважимо, що останнім часом з допінговими проблемами зіштовхується чимало відомих спортивних особистостей. Так, нещодавно лідери жіночого та чоловічого тенісу — Іга Швьонтек та Яннік Сіннер — були вимушені брати в грі паузу й зосереджуватися на тому, аби довести, що заборонені фармакологічні речовини в їхньому організмі опинилися неумисно.
У підсумку колишня перша ракетка WTA з Польщі довела, що триметазидин у її організмі з’явився як домішки в складі іншого медичного препарату (від безсоння), котрий не входив до переліку заборонених.
А адвокати італійця Сіннера зуміли переконати контролюючі органи, що заборонена речовина (клостебол, який був складником засобу для зовнішнього застосування) потрапила в організм тенісиста внаслідок недбалості членів його оточення та не принесла йому жодних переваг для покращення результатів. Відтак обоє уникли тривалих дискваліфікацій і вже повернулися на корти.
А от учаснику Олімпійських ігор-2024 у Парижі, штовхальнику ядра Роману Кокошку доведеться провести поза спортом 22 місяці, оскільки, за повідомленням Незалежної організації з боротьби з допінгом у легкій атлетиці, у 2024 році у позазмагальний період він пропустив три допінг-тести, чим умисно й серйозно порушив існуючі правила.
Загалом, допінгові історії в українському спорті — не рідкість. Тож цілком логічним та закономірним виглядає той факт, що останніми роками в Україні активно працюють над втіленням у життя ідеї чистого спорту.
Ініціативу, спрямовану на популяризацію принципів чесної гри, доброчесності та прозорості у спорті, безпосередньо підтримує та патронує керівництво Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA), для чого моніторить процеси вдосконалення українського антидопінгового законодавства та практичну роботу Національного антидопінгового центру.
«Ми задоволені як зусиллями Міністерства молоді та спорту України, так і практичними заходами НАДЦ щодо імплементації в Україні міжнародного антидопінгового законодавства та системної роботи з протидії порушенням антидопінгових правил. Українська національна антидопінгова організація працює сьогодні ефективно, результативно і має повну підтримку з боку ВАДА», — повідомив президент ВАДА Вітольд Банька.
А в Національному антидопінговому центрі, який став відкритішим та інформаційно доступнішим, закликають кожного учасника спортивного руху в Україні до особистої відповідальності у підтримці чистого спорту.
«Ми маємо все необхідне для ефективної антидопінгової роботи — і допомогу з боку Мінмолодьспорту, і розуміння Комітету з питань молоді та спорту в українському парламенті, і належне фінансування, і сприяння та підтримку з боку ВАДА. Тому твердо стоїмо на ногах, впевнено розвиваємося і результативно працюємо на користь українського спорту», — наголошує очільник НАДЦ Сергій Попик.