Якщо живі — надсилайте підтвердження. Як в окупації отримувати українську пенсію

09.04.2025
Якщо живі — надсилайте підтвердження. Як в окупації отримувати українську пенсію

Нововведення не мають на кілька місяців позбавити пенсіонерів виплат. (Фото з сайту tsn.ua.)

Уряд нещодавно ухвалив зміни, які встановлюють єдині умови виплати пенсій для всіх громадян України, незалежно від їх місцезнаходження: в Україні, на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) чи за кордоном.
 
Із переваг нововведень — отримати свої пенсії можна на рахунок будь-якого банку України, а не лише Ощадбанку, як було до цього.
 
Також встановлено, що для отримання пенсійних виплат громадяни, які тимчасово проживають за кордоном або на ТОТ, мають раз на рік, до 31 грудня, проходити фізичну ідентифікацію, повідомляє пресслужба  Міністерства соціальної політики.
 
Власне, всі пенсіонери мають бути готові до того, що доведеться показатися онлайн чи власною присутністю Пенсійному фонду України. 
 
Не панікуйте, якщо виплату пенсії вам чи похилого віку родичу було припинено до 20 березня 2025 року.
 
Пресслужба  Міністерства соціальної політики пояснює покроково, що робити, надавши інформацію про термінологію.
 
Фізична ідентифікація — це процедура однозначного встановлення фізичної особи в один зі зручних для людини способів, що здійснюється віддалено або особисто.
 
Це міжнародна практика встановлення особи, щоб перевірити, що особа жива і кошти отримує саме та людина, якій вони призначені.
 
Процедура діє в Україні з 2004 року для всіх отримувачів соціальних виплат.
 
Більшість громадян проходять ідентифікацію, навіть не помічаючи цього, адже вона відбувається в момент контакту з листоношею, органом ПФУ чи банком, де відкрито рахунок.
 
Пройти ідентифікацію можна у кілька способів — офлайн, якщо пенсіонер перебуває в Україні на підконтрольній території і має можливість звернутись особисто. Або онлайн, якщо ви за кордоном або на ТОТ.
 
У будь-якому випадку потрібно мати паспорт громадянина України або закордонний і пенсійне посвідчення, а також відкритий рахунок у будь-якому банку України чи картку, на яку надходить пенсія. 
Спосіб №1. Особисто відвідати орган ПФУ або банк, де відкрито пенсійний рахунок. 
 
Спосіб №2. Віддалено авторизуватись  в електронному кабінеті ПФУ (https://portal.pfu.gov.ua) за допомогою «Дія.Підпис» (Дія ID, інструкція створення  за посиланням https://paperless.diia.gov.ua/instruction/yak-avtorizuvatis-u-zastosunku-diya).
 
Спосіб №3. Пройти ідентифікацію по відеозв’язку. Для цього на сайті ПФУ треба знайти вгорі «віконечко» з назвою «Сервісна послуга — подання заяви на проведення фізичної ідентифікації за допомогою відеоконференцзв’язку» і заповнити всі позначені зірочкою поля форми, яка з’явиться на екрані, зокрема: ввести особисті дані й дані документа, що посвідчує особу; вказати адресу ел. пошти та номер телефону для зв’язку з фахівцем ПФУ; обрати зручний спосіб проведення відеоідентифікації (через Google Meet, Signal, Skype, Telegram, Viber, WhatsApp або Zoom).
 
Відеоідентифікацію призначать не раніше, ніж за 10 робочих днів, і не пізніше, ніж 30 календарних днів з дати подання заяви. Час узгодить працівник ПФУ, який зв’яжеться з пенсіонером.
 
Якщо пенсіонер не вийде на зв’язок із Пенсійним фондом України і не пройде ідентифікацію в один із запропонованих вище способів, на банківський рахунок/картку пенсію не перераховуватимуть. Після проходження ідентифікації протягом року виплата пенсії відновиться з дати її припинення.
 
Для відновлення пенсійних виплат (якщо виплату пенсій припинено до 20 березня 2025 р.) пенсіонер має написати заяву до ПФУ про поновлення виплат, де зазначити банківський рахунок, на який необхідно здійснювати виплати, та пройти фізичну ідентифікацію. 
 
Заява подається особисто або онлайн, зокрема, з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія) або через веб-портал електронних послуг ПФУ із подальшим проходженням фізичної ідентифікації у режимі відеоконференцзв’язку.
 
Громадяни за кордоном можуть особисто звернутись до закордонної дипломатичної установи України та отримати документ про посвідчення факту, що особа є живою, роз’яснює Мінсоцполітики.
 
Потім написати заяву в довільній формі про продовження виплати пенсій та разом з документом відправити поштою на відділення ПФУ за місцем реєстрації.
 
Виплата пенсій громадянам на ТОТ та тим, які виїхали з ТОТ, відбувається за умови підтвердження інформації про неодержання пенсії від рф.
 
Для  цього необхідно написати заяву на ПФУ в довільній формі про неодержання пенсії від рф та подати до ПФУ.
 
Ще одна умова отримання української пенсії тими, хто проживає на ТОТ, — хоча б раз на шість місяців має бути рух коштів по банківському рахунку.