Гривня. Більше ніж гроші. Нацбанк долучився до представлення масштабної мистецької виставки

02.04.2025
Гривня. Більше ніж гроші. Нацбанк долучився до представлення масштабної мистецької виставки

Відкриття виставки з головою Нацбанку Андрієм Пишним (ліворуч). (Фото надане НЦ «Український дім».)

Виставка-експедиція «Гривня. Більше ніж гроші» до 11 травня у Києві демонструє багатовимірну сутність нашої національної валюти: її символічні, історичні та мистецькі аспекти.
 
У проєкті в Українському домі представлені, зокрема, архівні матеріали та твори митців різних періодів, що осмислюють феномен гривні.
 
Глядачі мають змогу зблизька роздивитися ескізи банкнот видатних українських художників: Георгія Нарбута, Василя Кричевського, Олександра Богомазова, Василя Лопати та інших. Це подорож крізь століття — від давньоруської гривні до сучасних банкнот.
 
«Задум проєкту про гривню від самого початку надихав нас масштабом і потенціалом, який ми у ньому бачили. Саме тому народилася така влучна назва, бо гривня для нас — це дійсно більше, ніж гроші, — це наша історія, культура, ідентичність. Це великий творчий і організаційний виклик — підняти всі пласти й аспекти, зібрати унікальні артефакти і свідчення, показати тяглість і неперервність традиції, від Давньої Русі до сучасності, і тих людей, які стояли за гривнею, за пошуком і утвердженням нашої державності. Адже гривня — це про ту державу, ту омріяну нами Україну, яку поколіннями творили найкращі з нас — політики, філософи, митці. Пліч-о-пліч з Національним банком України ми пройшли цей шлях, розуміючи своє надзавдання — відкрити для відвідувачів виставкового проєкту цей безмір духу, історії і сенсів», — зазначила Ольга Вієру, директорка Національного центру «Український дім».
 
Про українську національну валюту у виставкових залах куратори розповідають через постаті, події, особистості. Голова Національного банку Андрій Пишний каже: «Наша виставка стане стимулом дізнатися більше про національну валюту. Ми раді неймовірному запиту суспільства на вивчення справжньої історії та культури України. Ми створили цю виставку-експедицію насамперед як запрошення зацікавитися гривнею ще більше. Бо навіть у величезному просторі Українського дому неможливо охопити увесь доступний масив фактів, свідчень, матеріалів. Тому віримо, що вона стане для кожного поштовхом для власного пошуку. Бо гривня — наше надбання. Це атрибут державності, голос історичних епох та свідок становлення і розвитку України. Це мистецтво та високотехнологічний захищений продукт. Гривня — це те, що об’єднує українців».
 
«Гривня — не просто засіб платежу, а фундамент нашої економічної незалежності та суверенітету, які ми сьогодні відстоюємо в запеклій війні проти російської федерації», — акцентує Сергій Наумов, голова правління Ощадбанку.
 
Тим часом Мікаель Бьоркнер, голова правління ПриватБанку, додає: «Ця виставка надає глибокого розуміння того, що національна валюта України є важливим символом незалежності, культурної унікальності та економічного розвитку».
 
Проєкт реалізується у співпраці з Державною архівною службою України, Центральним державним архівом вищих органів влади та управління України, ГО «Платформа культурних ініціатив» та Музеєм грошей Національного банку.
 
Представляють експонати ще з багатьох інших закладів, архівні фото кількох видань, цінні речі з приватних колекцій. Зокрема, надали артефакти Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України, Центральний державний кінофотофоноархів України імені Гордія Пшеничного, Національний музей історії України, Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького, Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, національні заповідники «Софія Київська», «Києво-Печерська лавра», «Гетьманська столиця».