Спойлер: термін закінчення війни не визначений, Фонд очікує трохи менші темпи зростання ВВП та трохи вищу інфляцію, але зміни помірні, а от грошей від США більше не буде.
Як бачать у Міжнародному валютному фонді війну? Навчений досвідом минулого року, коли був недооцінений ризик продовження інтенсивних бойових дій у другій половині 2024-го (і, відповідно, виник бюджетний розрив, збільшилась оцінка потреби у зовнішньому фінансуванні та ін.), Фонд врахував це поточного року.
І поки закладає як базу, як позитивний сценарій той факт, що війна триватиме до кінця поточного року. У негативному сценарії війна продовжиться до другого кварталу 2026 року.
«Буде більше впевненості до літа, як розвивається мирний трек, можливо, Фонд скоригує очікування і відповідно — прогноз», — впевнений голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
У МВФ, звісно, сидять не військові стратеги, а економісти, які працюють з макроекономічними прогнозами, що будуються на макроекономічних моделях і певних припущеннях. І все це переглядається раз на квартал.
Зрозуміло, позитивного сценарію слід очікувати за умови адекватних гарантій безпеки, міжнародної підтримки, а також посилення реформ.
Із суттєвого: прогноз МВФ щодо зростання реального ВВП погіршено з 2,5-3,5% до 2-3%. На цей показник вплинуло зменшення експорту сталі та збільшення імпорту коксівного вугілля внаслідок припинення роботи шахти в Покровську, а також потреба у збільшенні імпорту природного газу через обстріли газової інфраструктури.
Українські офіційні прогнози дещо оптимістичніші. Так, під час підготовки бюджету на 2025 рік було використано урядовий прогноз зростання реального ВВП на 2,7%, а фахівці НБУ досі очікують збільшення реального ВВП на 3,6%.
Показник очікуваної інфляції МВФ підвищив із 7,5% до 9% через її пришвидшення наприкінці 2024 року та погіршені інфляційні очікування домогосподарств.
«Фінансова стабільність в Україні підтримувалась добре, а цінова стабільність, швидше, близько до задовільного, адже Національний банк України був непостійним у монетарній політиці, — вважає фінансовий експерт Віталій Шапран. — Інфляція була нерівномірною: за 2023 рік — 5%, за 2024 рік — 12%. Утім якщо порівнювати нас з іншими країнами регіону, то Україна ще опинилась далеко не в лідерах глобального інфляційного рейтингу. За три роки ми пропустили поперед себе Туреччину, Аргентину, Іран, а в окремі роки — Угорщину і Чехію. Для країни, що веде війну, це хороший результат».
У своїх передбаченнях МВФ традиційно не публікує один з найцікавіших для пересчіного громадянина показників — курс гривні до долара.
Але фінансові аналітики, виходячи з нового прогнозу МВФ, розрахували середньорічний курс 2025 року — 42,2 грн/$. Таким чином, фахівці МВФ практично не очікують суттєвої зміни обмінного курсу поточного року (який почався з показника 42,0 грн/$).
Але це не означає, що МВФ не прогнозує девальвацію гривні надалі. Прогнози середньорічного курсу на 2026—2027 роки становлять 45,7 грн/$ та 47,7 грн/$ відповідно. МВФ системно зберігає оцінку помітної девальвації гривні у середньостроковій перспективі, але вважає, що в 2025 році цей процес пригальмується.
Прикро, але МВФ офіційно констатував, що Україні не варто очікувати фінансової допомоги від нового уряду США. Навіть на прогнозному горизонті. При цьому макропрогноз містить більшу ясність із фінансуванням за механізмом ERA (50 млрд дол. за рахунок заморожених російських активів).
Україна отримає частину такого фінансування у 2025 році наперед (17,5 млрд дол.). Ці надходження буде використано для фінансування бюджетного розриву в 2026-2027 рр (8,4 млрд дол.) та акумулювання буфера фінансування на випадок негативного розвитку подій (9,1 млрд дол.).
Отже, прогноз дефіциту бюджету (без грантів) залишається без змін на рівні 19,6% ВВП. А от державний та гарантований державою борг, згідно з прогнозом МВФ, у 2025 році збільшиться до 110% ВВП.
Якщо на кінець 2024 року він становив майже 7 трлн грн, то на кінець поточного року МВФ очікує вже 9,6 трлн грн. Згідно з очікуваними МВФ обсягами фінансування, найбільшим постачальником фінансової допомоги буде ЄС, від якого має надійти близько $21 млрд упродовж 2025—2027 років, у тому числі €12,5 млрд від ЄС протягом 2025 року в рамках Ukraine Facility.
Далі йде МВФ — за програмою EFF передбачається надходження ще $5,6 млрд (включно з $400 млн восьмого траншу) до 2027 року.
Проте частина американських грошей у плані фінансування ще є. Йдеться про програму ERA — найбільше джерело надходжень фінансової допомоги, загальний обсяг надходжень очікується на рівні $43,1 млрд, у т. ч. $39,4 млрд у 2025 році.
Наразі американська частина цієї програми не є заблокованою, адже попередня адміністрація «заховала» її у Світовому банку. (Це так по-нашому: чи українська нічка тиха, але сало, тьху, гроші, треба переховати).