Для швидшого одужання: рецепти корисних і смачних страв

22.01.2025
Для швидшого одужання: рецепти корисних і смачних страв

Запечена в гірчичному соусі скумбрія.

Зима — це не лише різдвяні чи новорічні свята, а й період сезонних захворювань — застуди, ГРВІ, грип тощо.
 
Навіть якщо ви не лікуєтеся антибіотиками, після яких, як наслідок, настає дисбактеріоз, усе одно організм «наповнений» токсинами та шлаками, які необхідно виводити не лише великою кількістю рідини (соки, морси, трав’яні чаї, мінеральна вода), а й антиоксидантами, що містяться в низці продуктів, та вітамінами.
 
З дисбактеріозом вам допоможуть упоратися кефір, йогурт та кисломолочні продукти. Поповнити ж організм вітамінами можна за допомогою фруктів та овочів, скажімо, багаті на вітамін С лимони, ківі, відвари з шипшини, але, що дивно, найбільше містить у собі цього вітаміну... квашена капуста.
 
Аскорбінова кислота (вітамін С) допомагає імунним клітинам знешкодити токсини, віруси та бактерії, має протизапальну та антиалергічну дію. 
 
Стануть у нагоді організму також фосфоліпіди та вітамін Е, які захищають його від впливу токсичних речовин, а вітамін Е також активує утворення інтерферону та імуноглобуліну.
 
Ці речовини містяться у відварених на м’яко яйцях, скумбрії, трісці, а також у нерафінованих оліях (соняшниковій, кунжутній, оливковій). Що цікаво, найбільше фосфоліпідів на дні пляшки з олією — у вигляді мутного осаду, тож не варто його виливати.
 
Особливо після виснажливої хвороби варто пам’ятати, що ваш організм провів велику роботу, поборовши недугу, тож йому варто трішки відпочити, а тому не навантажуйте його важкотравною їжею, особливо м’ясною. Краще споживати легкі супи, салати зі свіжих чи квашених овочів, рибні страви.

Консоме, або Бабусин бульйон

Консоме — це схоже на бабусин бульйончик.
 
Не знаю, як вас, але мене в дитинстві «лікували» розсолом (ні, не огірковим чи капустяним — так на Галичині називають бульйон). Але не тільки українці вважають цю страву чудодійною — її споживають скрізь, але називають по-різному.
 
Саме слово «бульйон» — французького походження, але є й інша назва — консоме. Адже бульйон — це основа будь-якої першої страви, а от консоме — це вже готова, самостійна страва.
 
Отож готуватимемо саме консоме. Для цього нам знадобиться домашня курка (її можна придбати не лише на ринку — чимало супермаркетів продають так званих фермерських чи домашніх курей), букет гарні (пучок сухих або свіжих пряних трав та лаврового листа, перев’язаний кулінарною ниткою або ж вкладений у бавовняний мішечок), чимала цибулина, велика морква, стебло або ж четвертина кореня селери, корінь пастернаку або ж петрушки, свіжа зелень, кілька зерен чорного перцю, сіль, кілька відварених на круто яєць.
 
Миємо та нарізаємо чималими шматками курку, кладемо в каструлю та заливаємо холодною водою. Ставимо на великий вогонь. Як закипить — зливаємо повністю всю воду, ополіскуємо м’ясо, заливаємо свіжу воду і ставимо на помірний вогонь. Варимо 20 хвилин, знімаючи пінку.
 
Тим часом чистимо цибулю, моркву, пастернак чи петрушку, миємо. Цибулю та коріння кладемо цілими в бульйон, моркву нарізаємо соломкою і кладемо туди ж. Варимо ще 20 хвилин, тоді додаємо букет гарні (або ж улюблені пряні трави та лавровий листок), перець горошком та солимо.
 
Готуємо ще хвилин 15, виймаємо пряні трави та лавровий лист. Зелень петрушки та кропу миємо, просушуємо паперовими серветками, дрібно нарізаємо та додаємо у готове консоме. 
 
Перед подачею куряче м’ясо виймаємо, нарізаємо невеликими шматочками, кладемо в тарілку, туди ж кладемо й моркву, четвертинки відварених яєць та наливаємо бульйон.

Салат із капусти з яблуком

Квашена капуста дуже багата на вітаміни.
 
Позаяк ми вже знаємо, що квашена капуста дуже багата на вітамін С, — вона особливо корисна людям, що перехворіли на застуду чи грип, тож готуємо з неї салат. Капусту трохи віджимаємо від зайвого соку, натираємо одне кисло-солодке яблуко (можна й мочене), поливаємо все оливковою чи будь-якою іншою нерафінованою олією, все ретельно перемішуємо. Якщо є, то можна додати ще й свіжу чи заморожену журавлину.

Скумбрія, запечена в гірчичному соусі 

В жирі цієї риби міститься багато омега-3 кислот, так необхідних нашому організму, а також вітаміни D та В12. Назагал цю рибу люблять у копченому вигляді, проте навряд чи лікар порекомендує пацієнту копчені чи консервовані продукти, особливо після хвороби.
 
А от запечену скумбрію люблять далеко не всі, адже вона має специфічний запах. Ну що ж, запропонуємо вам рецепт приготування цієї риби, під час якого жодних неприємних запахів не буде.
 
Беремо патрану скумбрію без голови, миємо її, висушуємо паперовими рушниками. Готуємо соус: столова ложка майонезу, столова ложка французької гірчиці, сіль, перець або ж приправи до риби — до смаку, все добре перемішуємо.
 
Рибу змащуємо з обох боків соусом, кладемо у форму для запікання, застелену фольгою, і ставимо в духовку запікатися на 35 хвилин при 180 градусах. Фольгу краще не розгортати, інакше риба буде сухуватою, а в закритій фользі вона буде дуже соковитою.
 
Для покращення смаку скумбрії можна викласти на фольгу як підкладку кільця цибулі та кілька кілець лимона. Як гарнір до такої рибки якнайкраще підійде відварений рис.

Морквяний тортик зі сметанковим кремом

Морквяний тортик допомагає швидше одужати.
Фото з відкритих джерел.
 
Ну і як же без десерту в ці похмурі зимові дні? Пригадуючи поради з данської традиції хюґе, в господі має панувати затишок та пахнути свіжою випічкою і свіжозапареним чаєм. Тому будемо пекти не лише смачний, а й корисний тортик із моркви, адже каротин, що міститься у ній, — чудовий антиоксидант.
 
Отож до справи: беремо 300-320 г борошна вищого сорту, 8 г розпушувача, на кінчику чайної ложки соди, дрібку солі, 180 г цукру, 100 г вершкового масла, 4 яйця, 100 мл олії, 300 г моркви, 100 г грецьких горіхів, 70 мл апельсинового соку та цедру цілого апельсина. Для крему візьмемо 500 мл сметани жирністю 20 відсотків, а ще краще — домашню, сепараторну, та 200 г цукрової пудри.
 
Горіхи підсушуємо в духовці або ж на сковороді. Коли вистигнуть — подрібнюєте в блендері або ж, у кого є, на спеціальному млинку для горіхів (невелику частину горіхів залишаємо на декорування торта).
 
Моркву чистимо, миємо, просушуємо паперовими рушниками і натираємо на мілку терку. З апельсина натираємо цедру, а потім витискаємо сік.
 
У глибоку посудину вбиваємо яйця і всипаємо цукор, міксером збиваємо цю масу, доки вона не побіліє. Тоді вливаємо до неї олію, розтоплене масло та сік апельсина, додаємо цедру апельсина, всипаємо мелені горіхи та викладаємо натерту моркву.
 
Все ретельно перемішуємо силіконовою лопаточкою, щоб маса була однорідна, без грудочок. В окремій мисці змішуємо борошно з розпушувачем, сіллю, содою.
 
Тепер суху суміш частинами додаємо в яєчну і лопаточкою легенько вимішуємо, додаємо решту борошна і ще раз перемішуємо, щоб вийшла однорідна маса.
 
Тим часом вмикаємо духову шафу на 180 градусів. Деко застеляємо пергаментним папером, щоб були бортики. Викладаємо тісто і розрівнюємо його лопаточкою, ставимо деко в духовку. Випікати корж потрібно 20-25 хвилин, пробуючи зубочисткою, чи він пропікся.
 
Готовий корж ставимо на стільницю, застелену мокрим рушником, щоб він краще відділився від паперу. Краї коржа відрізаємо десь по сантиметру з кожного боку. Сам корж ділимо на три рівні частини.
 
Тепер готуємо крем. Сметану ще з ночі викладаємо в друшляк на складену в кілька шарів марлю, щоб з неї стекла зайва рідина, і ставимо в холодне місце (скажімо, на балкон чи веранду).
 
Зранку сметану перекладаємо в глибоку чашу, додаємо цукрову пудру і збиваємо міксером спочатку на повільних обертах, а потім на великих, доки крем не стане густим та однорідним.
 
Змащуємо коржі кремом, не забуваючи залишити частину для боків і верху. Обрізки коржів подрібнюємо, змішуємо з меленими горіхами та притрушуємо боки та верх торта. Зверху торт за бажання можна прикрасити свіжою лохиною чи іншими ягодами або ж цукатами.
 
P. S. Дехто додає в тісто для коржів корицю, кардамон, мелений імбир, але це на любителя. Якщо сумніваєтеся — краще не додавати, торт і так вийде смачним та запашним. 
 
Дарка КОХ