Шість місяців і шість днів руїни: як у Балаклійській громаді відновлюють життя після окупації

15.01.2025
Шість місяців і шість днів руїни: як у Балаклійській громаді відновлюють життя після окупації

Пошкоджений будинок у с. Мілова.

Згадуючи окупацію, мешканці Балаклійської громади Харківської області називають її точний термін — шість місяців і шість днів.
 
Скрупульозний вимір часу допомагає їм передати всі труднощі пережитого, оскільки кожна година тоді здавалася вічністю.
 
Ще на початку широкомасштабної війни тут були пошкоджені й пограбовані російськими військами усі базові підприємства. Тисячі людей втратили не лише роботу, а й житло.
 
Швидко і самостійно впоратися з руїнами напередодні зими не було жодного шансу, тому тут радо приймали допомогу всіх.
 
Уже в грудні 2022 року Програма USAID DOBRE підписала з громадою Протокол про співробітництво. З того часу партнери реалізували чимало успішних проєктів, включаючи розробку Програми комплексного відновлення і Стратегії розвитку Балаклійщини.

Генератори світла

У період з 2 березня до 8 вересня 2022 року російські військові вивели з ладу всю систему життєзабезпечення міста, що створювалася тут десятиліттями.
 
У Балаклії та в сусідніх селах враз зникло світло, газ і вода. Чимало людей залишилися без даху над головою, оскільки ракетними обстрілами було пошкоджено майже 4 тисячі приватних будинків і більше 200 багатоповерхівок.
 
Російські війська також вивели з ладу і пограбували опорну лікарню, 17 шкіл, усі 8 дитячих садочків, Центр дитячої та юнацької творчості, 7 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, 6 фельдшерсько-акушерських пунктів, 18 клубних закладів, 13 бібліотечних філій, музичну школу, краєзнавчий музей, спорткомплекс «Вимпел», дитячо-юнацьку спортивну школу, позаміський дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Олімпія».
 
Цей фактично не життєвий простір вимушено покинули 30 тисяч місцевих жителів, адже не всі зважилися зимувати в холодних оселях. 
 
Деокупована Балаклійщина нагадувала зону суцільного лиха, а в останній день окупації і потім ледве не сталася справжня екологічна катастрофа — ракета влучила прямісінько в каналізаційно-насосну станцію, забравши життя трьох працівників.
 
Балаклійців, без перебільшення, врятували колеги з Луцька і Броварів, які оперативно передали сюди нові насоси. Зараз цей об’єкт вже повноцінно працює, так само як КП «Балаклійські теплові мережі» і КП «Балаклійський водоканал».
 
Їх безперебійну роботу, на випадок планових чи аварійних відключень світла, забезпечують три потужні дизельні генератори, передані Програмою USAID DOBRE. Вартість обладнання — понад 2 мільйони гривень.  
 
До речі, російські військові не лише пошкодили комунальні підприємства, а й вивезли звідти всю робочу техніку. Оцінивши обсяг втрат, Програма USAID DOBRE забезпечила комунальників аварійним автомобілем Peugeot вартістю 1 мільйон 262 тисячі гривень, а також придбала комплект ремонтного обладнання для аварійних бригад на суму 230 тисяч гривень.
 
Тепер фахівці можуть професійно обслуговувати вісім котелень на території Балаклії і п’ять — у сусідніх селах.

Відновлення стабільності

До війни територією Балаклійської громади, яка налічує 37 населених пунктів, курсувало більше 25 автобусів. Після окупації лишилося два. Тобто фактично увесь парк двох перевізників, харківського та місцевого, росіяни викрали, розібрали на деталі або спалили.
 
«Раніше у нас так були розроблені маршрути, що двічі, а то й тричі на день до кожного села їздив автобус, — повідомила начальниця відділу економічного розвитку та інвестицій Балаклійської міськради Вікторія Дащенко. — Люди могли легко дістатися до лікарень, аптек, адміністративних центрів і магазинів. Сьогодні нам вдалося відновити половину втраченого парку. Один з нових автобусів був придбаний Програмою USAID DOBRE, за що ми дуже вдячні нашим партнерам». 
 
Частково відновити транспортний зв’язок балаклійцям також допомогла Вінницька міська рада (місто-друг) та кілька благодійних організацій. Завдяки різним донорам вдалося почати ремонт пошкодженого житла, медичних закладів, зруйнованої інфраструктури.
 
Загалом після деокупації громада отримала гуманітарну допомогу майже на 109 мільйонів гривень. Більша частина людей, які виїхали на початку війни у безпечніші місця, поступово повертаються додому.
 
Сьогодні тут проживає 30 тисяч місцевих жителів з довоєнних 42-х тисяч. І оскільки їм потрібна робота, Програма USAID DOBRE недавно передала Балаклії п’ять сучасних торгових павільйонів, ворота-жалюзі і біотуалет для маломобільних груп населення на суму 3,1 мільйона гривень. 
Павільйони, передані Програмою USAID DOBRE.
Фото надані Балаклійською громадою.
 
Встановили їх в мікрорайоні селища Нафтовиків, де проживає понад дві тисячі людей. Там є школа, амбулаторія загальної практики сімейної медицини, бібліотека, але бракувало майданчика для реалізації продовольчих та промислових товарів.
 
Тепер тут місцевий фермер продає свою м’ясну продукцію, кондитери — різні тістечка, а пекар готується приступити до випічки і продажу свіжих борошняних виробів.
 
За словами начальника Балаклійської міської військової адміністрації Віталія Карабанова, цих підприємців тимчасово звільнили від орендної плати і тарифу за вивезене сміття.
 
«Пільговий період потрібен для того, аби бізнес отримав можливість впевнено стати на ноги, — каже він. — Але податки вони сплачують вже зараз, що, у свою чергу, вигідно громаді». 
 
До речі, Балаклія була заснована у 1663 році українськими козаками. А вже у ХІХ столітті місто отримало статус потужного торговельного центру, де п’ять разів на рік влаштовувалися міжнародні ярмарки.
 
Сюди для продажу і придбання різних товарів з’їжджалися купці з Польщі, Німеччини, Кавказу.  Отож, не виключено, що саме жвава торгівля знову приноситиме до місцевої казни суттєві прибутки.

Стратегія майбутнього розвитку

Минулого року завод «Хенкель Баутехнік (Україна)» у місті Балаклія відзначив 20-річчя від дня свого заснування. Втім, на урочистостях з нагоди ювілею пролунало й суттєве уточнення, бо це підприємство після деокупації громади має ще одну дату народження — 2023 рік.
 
Саме тоді вдалося перезапустити виробництво, яке зазнало колосальних втрат під час широкомасштабної війни. Наразі балаклійська філія «Хенкель Баутехнік (Україна)» — єдине велике підприємство, яке повернулося до роботи після деокупації.
 
Решта — ремонтний, цементний і молочний заводи, що вважалися найбільшими платниками податків до місцевого бюджету, й понині стоять у руїнах. 
 
Втрата основних виробничих потужностей змусила громаду серйозно переглянути пріоритети власного розвитку. Зараз представниками місцевого самоврядування й активістами спільно з експертами Програми USAID DOBRE вже розроблена та затверджена Програма комплексного відновлення.
 
На завершальному етапі перебуває розробка Стратегії розвитку Балаклійської громади. Стратегічний документ допомагають формувати консультанти Програми USAID DOBRE спільно з Польською фундацією розвитку місцевої демократії ім. Єжи Регульського (FRDL). Їх реалізація триватиме до 2027 року.
 
«Водночас ми розробляємо Програму розвитку підприємництва, — каже Вікторія Дащенко. — Нещодавно провели анкетування серед представників бізнесу, які висловили свої ідеї. Фахівці Програми USAID DOBRE допоможуть узагальнити всі пропозиції й нададуть практичні поради щодо їх реалізації. Тобто наші партнери, окрім передачі матеріальних цінностей, допомагають нам у розробці основних стратегічних документів». 
 
Одним із напрямків діяльності у майбутньому був обраний проєкт, який дозволить поступово вирішувати проблему місцевого полігону твердих побутових відходів (ТПВ).
 
Механізм реалізації ідеї балаклійцям підказали у Краківському економічному університеті, навчання у якому також було організоване Програмою USAID DOBRE.
 
Зокрема, польські фахівці порадили використати їхній досвід міжмуніципального співробітництва, який дозволяє спільними зусиллями опікуватися, у тому числі, й чистотою навколишнього середовища.
 
Йдеться про комплексну програму поводження з твердими побутовими відходами, що включає спільну розробку логістичних маршрутів, придбання техніки, сміттєвих баків тощо. 
 
За словами Віталія Карабанова, він уже провів переговори з чотирма сусідніми громадами, і ті дали згоду приєднатися до ініціативи балаклійців.
 
«У нас є полігон ТПВ, на який не належним чином оформлені документи, — прокоментував ситуацію він. — Сьогодні там постійно (особливо влітку) щось горить і, відповідно, димить, а люди цим отруйним повітрям дихають. Далі так тривати не може. Тож експерт Програми USAID DOBRE допомагатиме з розробкою необхідної документації». 
 
Одразу впорядкувати старий полігон громадам навряд чи вдасться, тому, за порадою польських колег, тут готуються почати з встановлення сортувальних ліній.
 
Далі у планах — видобуток так званого сміттєвого газу, який можна використовувати для роботи насосної станції, що розташована поруч. Громади за участю експертів Програми USAID DOBRE вже провели в режимі онлайн установчу сесію, отримавши перелік конкретних запитань.
 
Їхні відповіді будуть опрацьовані фахівцями, після чого розпочнеться конкретна робота. Причому міжмуніципальне співробітництво стосуватиметься не лише екології, а й туризму та підприємницької діяльності. 
 
В обговоренні усіх ініціатив активну участь братимуть і балаклійські активісти, які об’єдналися в межах проєкту «Простір можливостей. Майбутнє починається сьогодні».
 
Усі заходи проходитимуть переважно у Центрі спільнотворення — безпечному місці, яке відкрили спеціально для роботи представників громадських організацій. Цей проєкт був реалізований міською радою на умовах співфінансування з Програмою USAID DOBRE. 
 
Матеріал підготовлений редакцією газети на замовлення Українського кризового медіа-центру та став можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
 
Зміст є відповідальністю Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) і не обов’язково відображає точку зору USAID чи Уряду Сполучених Штатів.