На Трампа сподівайся, але сам не схиби. Новий президент — нова система НЕцінностей Америки?

15.01.2025
На Трампа сподівайся, але сам не схиби. Новий президент — нова система НЕцінностей Америки?

Дональд Трамп хоче Канаду, Гренландію, Мексику і...

Історія — жорна. Величезні, кам’яні.
 
Час у них стирається і сиплеться вже іншим матеріалом.
 
З нього наступні покоління видобувають вогні нових конфліктів, інший заміс життя. Хто знає, що змелять вони з Дональда Трампа? 
 
Наразі вбачається, що він спробою передати частину ключів від управління Америкою Ілону Маску з його партнерами з Кремнієвої долини для її перезавантаження, оголосивши тарифну й експансіоністську війну сусідам та великим державам, погрожуючи найближчим генетичним партнерам у євроатлантичній сім’ї, радикалізуючи свою партію MAGA, — може опинитися в центрі буревію, запущеного власними руками.

Для путіна Дональд — лузер

Однак президент рф путін точно вважає Трампа лузером, нарцисом, надто імпульсивним і непередбачуваним. І буде грати на цьому. Постійно тримаючи руку біля червоної кнопки.
 
У кремлі вважають, що в Трампа формується психологічна травма, яка надовго може вибити його з колії самовпевненої рішучості, яку він часто використовував. Найперше через низку цивільних і кримінальних судових процесів.
 
І хоч вони, за рішенням Верховного Суду, зупинені на час виконання ним обов’язків глави США, все одно вони залишаться паливом для політичних звинувачень та розслідувань. 
 
Суддя Хуан Мерчан 10 січня 2025 року оголосив вирок обраному президенту США Дональду Трампу про підкуп порнозірки Стормі Деніелс в обмін на її мовчання перед виборами 2016 року.
 
Рішення суду звучить — «безумовне звільнення». Водночас Трамп, як і раніше, визнаний винним у 34 епізодах підробки ділових документів.
 
Суд ухвалив звільнити Трампа від покарання з поваги до інституту президентської влади. Хуан Мерчан уточнив, що цей вердикт не скасовує серйозності вчинених злочинів.
 
Трамп назвав своє судове переслідування полюванням на відьом. Звісно, адвокати Трампа подаватимуть апеляцію, аби повністю зняти вину, але вперше главою США стане засуджений за скоєння злочину.
 
Водночас уся ця історія дещо спопелилась у рукотворній пожежі в Каліфорнії. Увесь світ інформаційно поглинув вогонь, котрий спалив маєтки найбагатших та найвідоміших як зі світу розваг, так і політиків в одному з найбільших міст Америки — Лос-Анджелесі. Серед яких не лише голлівудські, а й російські зірки сфери розваг та шоу-бізнесу. 

Шлях до путіна через Пекін

Як відомо, Дональд Трамп заявив, що збирається після інавгурації зустрітись із владіміром путіним. Також, розуміючи вплив на очільника кремля лідера Китаю, він веде паралельну гілку перемовин із Сі. Водночас і путін нещодавно заявив, що постійно спілкується з очільником КНР. 
 
Тож чого чекати Україні від цих гіпотетичних перемовин, зважаючи на те, що Дональд Трамп — це інший світ цінностей. Очевидно, тепер США намагатимуться змагатись із путіним на його умовах і за його правилами. Тому чекати від Трампа будь-якого протистояння — це уповільнення виходу з вихору війни.
 
Водночас 19 грудня минулого року путін дав зрозуміти, лавров підтвердив, пєсков чітко артикулював, а васілій небензя поставив крапку над «миром Трампа» для росії та України.
 
«Команда обраного президента Дональда Трампа і він сам не озвучили жодних цікавих для рф пропозицій щодо завершення війни в Україні, — прокоментував путін, заявивши ясно і чітко, за яких умов вони готові говорити про те, щоб не заморозити, а завершити цей конфлікт. —Капітулювати мають Україна, США і ЄС». 
 
Дональд Трамп каже, що розуміє путіна. Задовольняючи ультиматуми ядерного диктатора, американський новий-старий лідер тікає від реальності й захищає винятково свій егоїзм.
 
Звісно, бо тепер сам має плани захопити Гренландію, Канаду... Якщо це не хитрощі, маркетинговий хід бізнесмена, аби вдало подати й продати світу свій черговий прихід до влади й у результаті почуватися тріумфатором овального кабінету через виконання обіцянки — завершити війну в Україні. 

Торгове ембарго в політиці війни

Мідь, титан, марганець, уран, літій, графіт. Більшість з них — на сході України. Днями ЗСУ втратили село Шевченко в Донецькій області, де розташоване найбільше родовище літію для виробництва акумуляторів. 
 
В Україні зосереджено близько 120 видів промислових копалин: 21 рідкоземельний елемент із переліку 30, визначених ЄС як «критична сировина». Ті ж літій, графіт з кобальтом, скандієм, танталом, ніобієм тощо.
 
Тобто 5% світових запасів у країні, яка займає всього 0,4% поверхні Землі. З 2 тис. 160 родовищ Україна втратила вже 700. З них 24% нафти й газу, у Покровську  — майже 90% вугілля. Тощо, тощо... Це стратегічні втрати з непередбачуваними наслідками. 
 
Ну а Дональду Трампу потрібен сильний і самодостатній партнер. Як Ізраїль. Він поважає силу і вміння її використовувати, незважаючи ні на що. Саме тому він тричі зустрічався з корейським диктатором кім чен ином та вперто називає путіна «другом владіміром». Може, тому, що в душі він — також експансіоніст, бо ж вимагає віддати йому Гренландію, Канаду з Мексикою як «нові губернії» США. 
 
Наразі проглядається лише одна можливість Зеленського — приїхати на інавгурацію Трампа і спробувати не допустити припинення підтримки України. 
 
Чи використає Трамп «мир через силу» шляхом торгового ембарго, ніхто не знає. Це чи не єдина можливість не ризикувати у відповідь на відновлення ядерного блефу путіна.
 
Консильєрі останнього сьогодні заявляють, що росія вже розпочала виробництво ракет малої та середньої дальності й розміщуватиме їх усюди, де є «загроза» з боку США й НАТО. Президент білорусі лукашенко може отримати бажаних ним 10 «Орєшніков».
 
Водночас кремлівський диктатор готовий надати допомогу Гренландії. 
 
Ну а Дональд Трамп вважає, що вона вкрай потрібна США, аби зробити їх знову неймовірно великими. Притому, що між Штатами й Данією підписано договір про надання Вашингтону виняткових прав на гарантування безпеки Гренландії, де розташована штатівська космічна база Пітуффік. А також ідеться про те, аби негайно повернути під свій контроль Панамський канал, що був збудований Америкою. 
 
Гренландія постійно муляє очі через величезні запаси корисних копалин і стратегічний форпост на шляхах в Арктику ще з ХІХ століття. А входи в Панамський канал на Атлантичному та Тихоокеанському узбережжях контролює Китай. Саме США та Китай викопали там основні порти. І постійно накачують інфраструктуру навколо каналу, як і саму Панаму, великими інвестиціями. 
 
Трамп постійно скаржиться, що Америку обдирають, експлуатують навіть найближчі союзники. Йому закипає, що США нічого не отримали від росії на передачу каналу в Панамі, а китайці підступно відтісняють Америку в Західній півкулі. 

Загроза американських гібридних воєн із сусідами

Про це написало одночасно декілька американських видань. Щоправда, газети пом’якшують експансіоністський вибух напередодні інавгурації. Мовляв, це така собі артпідготовка «до важких переговорів з давніми союзниками Вашингтона».
 
Збентежені можливістю гібридних воєн США із сусідами-союзниками, журналісти ще на передвиборчому мітингу в штаті Юта запитали у Трампа, чи готовий він відмовитись від військового примусу. 
 
«Ні. Я не можу дати таких гарантій. Але можу сказати одне: нам потрібні й території для економічної безпеки, і для величі», — сказав Трамп.
 
Для цього він збирається перейменовувати Мексиканську в Американську затоку. І щоб усі застигли в ступорі захоплення, він заявив про план приєднання до США Канади.
 
Без військової наруги над нею, здійснюючи невідворотний економічний тиск на Оттаву. Він хвалиться, що запровадить проти неї й Мексики такі мита на імпорт та інші рестрикції, які не залишать у них ніяких ілюзій на суверенітет.
 
Імперіаліст. Експансіоніст. Імператор світу. Радикальний і рішучий перезасновник Америки. Він заявляє про підвищення мита на весь імпорт, зниження податків, депортацію мігрантів, збільшення видобутку нафти й газу в національних парках, нарощення інвестицій зі створення робочих місць, скорочення дефіциту торгівлі, зниження інфляції тощо. 
 
Аномальність поведінки майбутнього президента США, відсутність навіть не усталеної, а прийнятної логіки для дій і висловлювань лідера Америки, неадекватність і критично небезпечний популізм емоцій загрожують хаосом і темною непередбачуваністю після 20 січня 2025 року. 
 
Навіть гірше. Войовничість Дональда Трампа, його агресивний і ескалаційний тон загрозливо зближують його з путіним — імперський стиль впливу на глобальну політику, територіальні претензії й розширення силою, прямолінійний культ особистості та втрата раціональності. 

Хибна стратегія сподівань після 20 січня

Україні не варто було чекати підтримки. Її місце для Трампа, очевидно, біля Гренландії, Канади, Панами, Мексики й — уже незабаром — Гондурасу, де розташована американська авіаційна база, яку можуть закрити у відповідь на примусову депортацію «латинос».
 
Трамп не висловив співчуття українцям і достатньо підтримав путіна. Він, відповідаючи на запитання журналіста, «розуміє» почуття путіна щодо членства України в НАТО. 
 
У всіх питаннях щодо російсько-української війни Трамп на брифінгу так «зажував» слова, що журналісти не змогли розшифрувати його змісту. Ясно тільки одне, що «він хоче розмови» з визнаним воєнним злочинцем».
 
Reuters написало, що Трамп говорив про перемир’я. Але він знову вдався до малозрозумілої вимови, тому журналісти не змогли розшифрувати транскрипт цієї частини. 
 
При цьому CNN, за словами Трампа, оцінює, що війна в Україні може загостритись, значно ускладнитись і призвести до подальшої ескалації.
Трамп відвів собі час на її завершення «від 3 до 6 місяців».
 
Путін, Сі, лідери Ірану, Північної Кореї, ІДІЛу, Аль-Каїди і талібів аплодують стоячи.
 
Тому заточеність президента Зеленського на Трампі й безальтернативна ставка на його проукраїнську непередбачуваність може виявитись невиправданою.
 
По суті, майбутньому президенту безпричинно передається право ухвалювати рішення від імені України, ігноруючи її інтереси, історію і право на територіальну організацію своєї держави.
 
Водночас Трампу може не подобатись, що українське політичне керівництво намагається перекласти на нього відповідальність за завершення війни в Україні. Подарувати мир українцям, застосувавши якусь свою надзвичайну силу, харизму і мудрість. Це оманлива і навіть певною мірою небезпечна ілюзія.
 
Президент України в новорічному привітанні говорив від імені маленького сина великому татові: «Я не маю сумніву, що новий американський президент хоче і зможе принести мир та покласти край путінській агресії. Бо це повномасштабна агресія божевільної держави проти цивілізованої. І я вірю, що ми разом зі США здатні на цю силу. Змусити росію до справедливого миру».
 
Це хибна стратегія. Коли хворий розраховує лише на донора і чудодійну хірургію, відмовляючись боротись за своє життя силами й можливостями свого генома.
 
На тлі аномального психофізичного стану, яким Трамп ламає усталені рамки американської політики, в нього явно знижена чутливість до проблем, які заважають його програмі величі.