Будь-яке свято — це експромт, а експромти, як відомо, готують заздалегідь.
От і відома наша знавчиня кухонної справи Дарія Цвєк говорила, що до свят потрібно готуватися заздалегідь: підкуповувати продукти, збирати кошти (аякже, сьогодні, коли в країні війна і проблеми з економікою, це особливо актуальна порада).
Тому і ми вирішили, що вже пора складати святкове меню, купувати необхідні продукти, словом, готуватися до Нового року.
Звісно, дехто не відходить від традицій і готуватиме на свято улюблений багатьма салат олів’є, хтось — усталений оселедець під шубою (нагадуємо, і цю традиційну страву можна оригінально подати у вигляді ролів — пошукайте цей рецепт у наших попередніх випусках) та ще багато інших страв, знайомих нам із дитинства. Ми ж пропонуємо урізноманітнити ваш святковий стіл цікавими й незвичними стравами.
«Новорічні кульки»
До свят хочеться порадувати своїх рідних смачними, а головне — оригінальними, нетрадиційними стравами. Звісно, все залежить від гаманця і наших фінансових спроможностей, адже останні кілька років були непростими для українців.
Тож пропоную нашій аудиторії дуже цікаву і незвичну закуску, при цьому не дуже дорогу, — «Новорічні кульки». Вони настільки красиві, що так і хочеться повісити їх на новорічну ялинку, але зась — вони стануть окрасою святкового столу.
А вже про смак говорити не буду, хіба таким набором продуктів можна зіпсувати страву? І ще: з її приготуванням упорається й ґаздинька-початківець.
Отож беремо 600 г курячого філе, 150 г твердого сиру (бажано якихось пікантних сортів, скажімо, чеддер або з в’яленими помідорами, чи з пажитником), 3 яйця, 100 г ядер мигдалю, пів баночки маслинок без кісточок, пучок свіжого кропу, мелену копчену солодку паприку — 30-50 г, 150-200 г майонезу, сіль, перець — до смаку.
Спочатку відварюємо до готовності куряче філе та яйця на твердо. Охолоджуємо м’ясо та яйця. Курятину нарізаємо невеликими кубиками, яйця натираємо на середню тертку, на ній же натираємо й сир.
Маслини нарізаємо невеликими кільцями, але до загальної маси додаємо не всі — частину залишаємо для прикрашання кульок. Мигдаль трошки підсмажуємо на пательні, даємо охолонути і дрібно січемо.
Половину горішків додаємо до загальної маси, а другу залишаємо для оформлення кульок. Тепер до всіх інгредієнтів додаємо майонез, солимо, перчимо до смаку, вимішуємо гарненько і, набираючи масу ложкою, руками формуємо невеликі кульки.
У дві глибокі мисочки насипаємо решту мигдалю та мелену паприку, а в третю викладаємо дрібно посічений кріп. Кульки по одній обкочуємо в горіхах або паприці, або кропі, викладаємо на сервірувальну тарелю, зверху кладемо кружальце маслинки, а в нього петлею вставляємо гілочку кропу — виходить ніби справжня ялинкова кулька.
Рулет зі шпинату з лососем
Ця страва не лише має оригінальний та красивий вигляд, а й дуже смачна та легка в приготуванні. Для неї потрібно 3 яйця, 150 г шпинату, 300 г крем-сиру, 250 г червоної солоної риби, 3 ст. л. борошна, третину чайної ложки солі.
Для початку розморозимо шпинат, а потім відіжмемо зайву вологу. Розділимо яйця — жовтки додаємо до шпинату, туди ж додаємо третину чайної ложки солі і збиваємо блендером до однорідної маси.
Тепер всипаємо сюди борошно і ретельно перемішуємо лопаточкою, щоб не було грудочок. Тим часом збиваємо білки до крутої піни (білки мають бути гарно збиті, інакше шпинатовий бісквіт не вийде).
У шпинатну масу додаємо половину збитих білків, гарно перемішуємо, потім додаємо решту білків, далі перемішуємо до гомогенної маси.
Деко застеляємо пергаментним папером, викладаємо шпинатну масу, розрівнюємо її рівномірно прямокутником приблизно розміром 20 на 30 см.
У попередньо розігріту до 180 градусів духовку ставимо деко на десять хвилин, готовий бісквіт виймаємо з духовки, перевертаємо на дошку і намагаємося акуратно, щоб не пошкодити виріб, зняти папір.
Увага: для випікання обираємо тільки якісний пергаментний папір, тобто гладенький, інакше тісто буде рватися. Якщо бісквіт погано відділяється від паперу, кладемо зверху вологий кухонний рушник і через кілька хвилин повторюємо спробу зняти папір.
Рулет зі шпинату з лососем.
Фото з сайту podobaika.com.
А тепер найголовніше — формування рулету. Гладеньким боком кладемо бісквіт на дошку, зверху тіста викладаємо вершковий сир («Філадельфію» або ж аналогічний, можна і самому зробити), розрівнюємо по всій поверхні.
Червону рибу нарізаємо тонесенькими скибочками, викладаємо поверх сиру, але подалі від країв (щоб рулет можна було гарно скрутити), і формуємо рулет, тісно скручуючи його.
Викладаємо готовий виріб на харчову плівку, замотуємо і кладемо в холодильник мінімум на 2 години. Якщо ж ви плануєте куштувати його не в цей день, то краще залишити рулет у плівці до самої подачі.
Перед подачею на святковий стіл рулет звільняємо від плівки, нарізаємо акуратними кружальцями, викладаємо на тарелю, а зверху прикрашаємо кількома ікринками кожен шматочок.
Лайфхак: якщо вам не по кишені сир «Філадельфія», його можна зробити в домашніх умовах. Беремо 500 мл густого йогурту (найкраще — грецького), 200 мл якісної сметани 20 і більше відсотків жирності, пів чайної ложки солі, ретельно перемішуємо інгредієнти, виливаємо все у літрове відерце з-під сметани чи йогурту (можна взяти й іншу тару, але таку, щоб зручно було добувати заморожений продукт) і ставимо в морозилку до повного замерзання.
Шматок марлі складаємо вчетверо, викладаємо на неї заморожений йогурт, зав’язуємо, підвішуємо, щоб під час розморожування стікала сироватка (десь на 12 годин).
Через пів доби у вас буде чудовий вершковий сир — ніжний, на перший погляд, ніби зернистий, але коли його намазуєш — він робиться гладеньким. Із запропонованих продуктів виходить приблизно 270 г сиру.
М’ясні косички
Для основної страви якнайкраще підійдуть м’ясні косички зі свинячого філе. Це красива на вигляд та смачна й ситна страва. Якщо ж ви боїтеся за свою фігуру, то замість гарніру у вигляді картоплі чи макаронних виробів подавайте до цієї страви гарячий салат із баклажанів.
Отож нам потрібна свиняча вирізка, шість смужок бекону (бажано, щоб смужки були по довжині, як сама вирізка), олія для смаження, дві головки часнику, сіль, перець — до смаку, кілька ложок кетчупу.
Вирізку розрізаємо уздовж навпіл, а потім кожну половинку ще на три частини, гарно солимо, перчимо, «масажуємо», щоб м’ясо просякло спеціями й сіллю, даємо хвилин 20 «відпочити».
Далі викладаємо три смужки м’яса на стільницю, на кожну з них зверху кладемо смужку бекону. Всі три смужки зв’язуємо на одному кінці шпагатом чи міцною ниткою і формуємо косичку, кінець якої також зв’язуємо. Таким само чином формуємо ще одну косичку.
М’ясні косички.
Фото з вiдкритих джерел.
На пательню наливаємо олію, розігріваємо, щоб аж шкварчало, викладаємо розрізані навпіл (упоперек зубчиків) головки часнику, обсмажуємо, щоб часник віддав свій аромат, а потім кладемо на сковороду косички.
Обсмажуємо з обох боків до рум’яності. Тепер косички викладаємо у форму для запікання, збоку кладемо часник, зверху м’ясо поливаємо жиром і соком, які утворилися під час смаження, а також кетчупом, який за допомогою пензлика розподіляємо по всій поверхні косичок. Форму накриваємо фольгою і ставимо в розігріту до 180 градусів духовку на 20-25 хвилин.
М’ясо виходить дуже соковитим та ароматним. Косички розрізаємо навпіл — виходить 4 порції чудової основної страви.
Гарячий салат із баклажанів
Нам потрібні один великий баклажан, 4 помідори, 100 г м’якого вершкового сиру (можна й бринзи, але це буде трошки не той смак), жменя мікс-салату, сіль, 2 ст. л. крохмалю, олія для смаження, кілька ложок готового кисло-солодкого соусу та насіння гарбуза чи соняшнику для прикрашання.
Баклажан нарізаємо на кубики по 2 см, солимо і відкладаємо на 20 хвилин, щоб вони пустили сік. Далі зливаємо сік, посипаємо кубики овочів крохмалем, добре перемішуємо.
На пательню наливаємо олію і даємо їй добре розжаритися, потім висипаємо баклажани й обсмажуємо до рум’яної скоринки. Готові баклажани викладаємо на паперові рушнички, щоб видалити зайвий жир.
У салатник викладаємо баклажани, порізані великими кубиками помідори, шматочки сиру, зелений салат, приправляємо все кисло-солодким соусом та прикрашаємо насінням.
У наступному номері чекайте ще цікавих пропозицій до святкового столу.