Радісні обійми та потиски руки путіну, якому Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт, Генсеком ООН Антоніу Гутеррешем у Казані на саміті БРІКС викликав обурення у здорової частини світу.
Це не просто продовження дискредитації ООН. Теплий візит Гутерреша до російського президента фактично заохочує його до продовження агресії проти України. Путін на коні, він пробив блокаду західних санкцій.
Треба визнати, що ми, українці, як ніхто відчули некомпетентність і ООН, і ОБСЄ, і Червоного Хреста, і МАГАТЕ.
Пан Гутерреш не сьогодні почав втрачати довіру світу: ООН не змогла викрити звірства в Україні, Африці, Сирії, М’янмі, Китаї, Ірані, водночас організація цікавилися лише Газою та Ліваном. Гуманітарна місія ООН була втягнута в сумнівні дії в Газі та Лівані.
Тож чи є якась потреба в організації, яка явно відмовляється від будь-якої реальної моральної чи корисної мети, продовжувати свою діяльність?
Це питання стає риторичним на тлі цієї нової епохи невдалих авторитарних урядів, які відчайдушно намагаються проштовхнути свою мерзенну пропаганду в горло вільним світам.
Ці уряди, усвідомлюючи, що їхній власний народ може побачити правду за їхньою втомленою брехнею, відчайдушно намагаються переконати своє населення, що з іншого боку трава не зеленіша.
Хочеться вірити, що це остання така спроба диктаторських режимів продовжити своє правління. Вони не можуть зупинити величезні інформаційні мережі світу, які вихлюпують їхню брехню, наче припливна хвиля правди, вони знають, що якщо така ситуація триватиме й надалі, то врешті-решт запалиться іскра змін у їхній країні, котру роздмухають вітри змін.
І це те, чого вони бояться найбільше. Вочевидь, це і є справжня причина того, чому сокири зла так явно і затято замахуються на світовий порядок цивілізаційного розвитку.
Подвійні стандарти Генсека ООН
Реакція української влади очікувана: президент України Володимир Зеленський відмовився від візиту Антоніу Гутерреша до України через участь глави ООН у саміті БРІКС, що відбувся в рф.
Французьке агентство «Франс Прес» із посиланням на високопоставленого співрозмовника в українському офісі президента зазначило, що в Україні сприйняли вчинок Гутерреша як приниження міжнародного права та Міжнародного кримінального суду, який видав ордер на арешт путіна.
«На саміті БРІКС, організованому росією в місті Казань, Гутерреш закликав до «справедливого миру» в Україні, звертаючись у своїй промові до президента росії владіміра путіна — припинити більш ніж дворічну війну, — цитує AFP заяву ООН. — Але його участь у зустрічі 20 світових лідерів, включно з президентом Китаю Сі Цзіньпіном та прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді, — найбільшій дипломатичній події в росії після того, як путін наказав ввести війська в Україну в лютому 2022 року, викликала обурення в Києві. Під час переговорів з путіним у Казані Гутерреш повторив, що «російське вторгнення в Україну було порушенням Статуту ООН і міжнародного права».
А заступник речника Генсека ООН Фархан Гак заявив журналістам, що поїздка Антоніу Гутерреша в росію на саміт БРІКС у Казані є «стандартною практикою». Мовляв, при цьому позиція Генсека ООН стосовно російської війни проти України залишається незмінною.
Однак напередодні Міністерство закордонних справ України, розкритикувавши рішення Гутерреша відвідати Казань, нагадало всім, що Генсек ООН відхилив запрошення України поїхати на Глобальний саміт миру у Швейцарії.
«Це неправильний вибір, який не сприяє справі миру. Це лише шкодить репутації ООН», — йдеться в заяві українського МЗС.
Ці подвійні стандарти керівника ООН щонайменше дивують.
Зазначимо, що 2 жовтня 2024 року Ізраїль оголосив Генсека ООН Антоніу Гутерреша персоною нон грата, звинувативши в підтримці терористів, влада заборонила його в’їзд до країни.
Український дипломат Валерій Чалий, висловлюючи позицію чималої частини громадян України щодо того, аби піти слідами Ізраїлю, зазначив: «Якщо комусь спаде на думку приймати найближчими місяцями в Києві сивоволосу людину зі «скривавленими руками» та крихтами казанського короваю на губах, подумайте двічі. Якщо не persona non grata, то хоч так».
Коли партнери тримають у позиції слабкого
Але як має поводитися Гутерреш, якщо, за словами постпреда США Джуліанн Сміт, наразі Сполучені Штати не готові запропонувати Україні членство в НАТО або навіть запрошення?
Світ щонайменше сприяє, щонайбільше — повертається під владу сильних. Не особливо зважаючи на мораль.
Водночас офіційні органи США знають і усвідомлюють, що Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш надто поступливий щодо росії. Про це свідчить низка секретних документів Пентагону, що потрапили в соцмережі за нез’ясованих обставин.
В одному з файлів згадується, що Вашингтон уважно стежить за Антоніу Гутеррешем. Кілька документів описують приватне спілкування Гутерреша та його заступника, з відвертими зауваженнями Генсека ООН про війну в Україні та дії деяких африканських лідерів.
Один з файлів присвячений зерновій угоді, яку уклали за посередництва ООН та Туреччини в липні минулого року через побоювання глобальної продовольчої кризи. Згідно з документами, Гутерреш настільки прагнув зберегти угоду, що був готовий піти назустріч інтересам росії.
«Антоніу Гутерреш підкреслював свої зусилля щодо покращення експортних можливостей Росії, — йдеться в документі, — навіть якщо це стосувалося російських юридичних чи фізичних осіб, що перебувають під санкціями».
Його дії в лютому, згідно з оцінкою, «підірвали ширші зусилля щодо притягнення Москви до відповідальності за її дії в Україні».
Реакція ООН не змусила себе чекати. Неназваний чиновник в ООН сказав журналістам, що їх обурює припущення, що головний дипломат світу виявляє м’якість до москви.
Він заявив, що ООН намагається пом’якшити вплив російського вторгнення в Україну на найбідніші верстви населення світу.
«Це означає зробити все можливе, щоб знизити ціни на продовольство, — додав він, — і забезпечити доступність добрив для тих країн, які потребують їх найбільше».
Росія часто скаржилася, що на її власний експорт зерна та добрив негативно впливають міжнародні санкції, і принаймні двічі погрожувала призупинити співпрацю, якщо її занепокоєння не владнають.
Російські зерно та добрива не підпадають під міжнародні санкції, але росія стверджує, що зазнала труднощів з доставкою і страхуванням.
Представники ООН вочевидь незадоволені американською інтерпретацією зусиль Гутерреша. Вони кажуть, що Генсек ООН Гутерреш дуже чітко заявив про свою опозицію щодо війни в Україні.
Але, мабуть, на Гутерреша не справило враження відвідування спустошеної війною України в квітні минулого року.
Інший документ Пентагону від середини лютого описує відверту розмову Гутерреша та його заступниці Аміни Мохаммед. У ньому Генсек ООН висловлює занепокоєння щодо заклику президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн до Європи виробляти більше зброї та боєприпасів для України.
Також у соцмережах з’явилися секретні звіти, підготовлені, судячи за формою, для Об’єднаного комітету начальників штабів США. Більшість з них (є щонайменше один виняток) не містять очевидних ознак підробки, а джерела в Пентагоні в неофіційних розмовах з американськими ЗМІ визнали, що документи, найімовірніше, справжні.
Офіційно зміст документів Пентагон не коментує. За фактом їх витоку ведуться розслідування міністерств оборони та юстиції. Представник національної безпеки США Джон Кірбі сказав BBC, що уряд США намагається розібратися у їх зливі.
«Це була серія небезпечних витоків інформації. Ми не знаємо, хто відповідальний, ми не знаємо, чому. І ми оцінюємо наслідки для національної безпеки, і зараз ведеться кримінальне розслідування, — сказав Джон Кірбі під час візиту президента США до столиці Північної Ірландії, міста Белфаст. — Ми хочемо докопатися до суті, ми хочемо з’ясувати, хто це зробив і чому. Вашингтон активно звертався до союзників у питанні витоків, щоб вони знали, наскільки серйозно ми сприймаємо це».
Також представник національної безпеки США сказав, що, хоча автентичність деяких документів ще належить встановити, вони, безсумнівно, надійшли з різних джерел розвідки в уряді.
І допоки в Америці шукатимуть шляхи витоків документів, для України, як і для всього світу, відкрилось іще більше неприємної правди про Гутерреша та розуміння, що американська влада в курсі вподобань керівника ООН.
Але чому ці документи тримали у такому секреті? І чому стільки обурення щодо їх витоку? Для власних ігор?
Зазначимо, що Антоніу Гутерреш — 9-й Генеральний секретар ООН (з 1 січня 2017 року), в червні 2021 року був перепризначений на другий термін.
У минулому — португальський політик-соціаліст, прем’єр-міністр Португалії (1995—2002 роки), Верховний комісар ООН у справах біженців (2005—2015 роки).
«Друзі миру» в Казані
Напередодні саміту БРІКС президент України Володимир Зеленський зазначив, що росія використає саміт як майданчик проти України та його плану миру.
За декілька днів до саміту БРІКС у Казані російський президент владімір путін зібрав за «круглим столом» представників країн-учасниць. Зустріч відбулася на полях Ділового форуму БРІКС.
Тут російський лідер точно мав би говорити саме про бізнес і економіку. Але натомість звинувачував США в тому, що ті втягують європейців у конфлікт з Азією.
І тепле рукостискання Гутерреша з путіним іще раз підтверджує його слизьку позицію щодо України та всіх, хто її підтримує.
В України є щонайменше три причини для занепокоєння казанським самітом за участі лідерів Китаю, Індії, ПАР, Ірану, ОАЕ, Єгипту. Всі вони — представники найбільших економік Глобального Півдня.
І всі вони — в політичній орбіті диктатора путіна разом з Гутеррешем, котрий підставив йому плече.
Нагадаємо, в березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт владіміра путіна, а також уповноваженої з прав дитини марії львової-бєлової.
Їх звинувачують у незаконній депортації населення та дітей з території України до росії.