У Києві до 3 листопада проходить 9-денний легендарний Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість», історія якого почалася в 1970 році.
У період повномасштабної російсько-української війни відбувається вдруге. 53-тя «Молодість» представляє загалом 123 фільми (ігрові, документальні, повнометражні, короткометражні) з 44 країн світу. Усього фестивальних програм є 11, чотири з яких — конкурсні.
До позаконкурсної програми фестивалю увійшло вісім фільмів із програм Каннського кінофестивалю, Sundance та інших.
Зокрема, в завершальний день покажуть режисерську версію стрічки «Смерть путіна», в якій розповідається про найголовніші події політичного життя російського диктатора: війну в Чечні, терор у Беслані (Північна Осетія), а також про найдраматичніші події в Бучі, Ірпені, Маріуполі.
Автор стрічки, відомий польський режисер Патрик Вега, екранізував також смерть очільника країни-агресора.
За словами Патрика Веги, команда провела величезну роботу з документами, радилися з експертами. Режисера, зокрема, консультував колишній керівник розвідки НАТО, генерал, який командував військами в Афганістані та Іраку.
Найціннішим та унікальним джерелом інформації для кінематографіста став родич психіатра, який був в одній барокамері з путіним у 1970-х роках.
Фільмом-відкриттям КМКФ «Молодість» стала українсько-польська драма «Дві сестри», яку знімали в Києві, Бучі, Бородянці, Чернігові й Харкові влітку 2022 року. Творці називають фільм першою ігровою стрічкою, знятою в Україні міжнародною командою після початку повномасштабного вторгнення.
Основна сюжетна лінія — спонтанна подорож двох зведених сестер-польок з Варшави через Київ на Харківщину, де в шпиталі перебуває їхній поранений батько-волонтер. І повномасштабна війна вносить у цю мандрівку виття молодої мами, жорстокість і підступність «голодних орків» і смерті тоді, коли вже здається, що ці пригоди мають щасливе завершення.
Автор ідеї — відомий польський режисер Лукаш Карвовскі — приїхав на «Молодість» разом із виконавицею однієї з двох головних ролей Кароліною Жепою. Її сестру грає Діана Замойська.
Польські акторки зуміли органічно поєднати драматичні й комічні сцени. Ролі українців, яких сестри зустрічають під час подорожі, блискуче виконали Марина Кошкіна, Олександр Рудинський, Ірма Вітовська, Віталіна Біблів, Михайло Жонін.
Міжнародне журі «Молодості» очолив відомий іранський режисер Мохаммад Расулоф, чия творчість відзначена такими престижними нагородами, як «Золотий ведмідь» Берлінале, спецприз журі, приз FIPRESCI та головний приз секції «Особливий погляд» у Каннах.
В Ірані режисера засудили до восьми років позбавлення волі, побиття батогами та штрафу з конфіскацією майна. Бо Мохаммад Расулоф багато років бореться з тоталітарним режимом у себе на батьківщині, підтримує Україну. «Молодість» показала його останній фільм, відзначений у Каннах, — «Насіння священного інжиру».
«Коли я отримав пропозицію взяти участь у цьому фестивалі, це зігріло моє серце. Я радий, що зможу долучитися саме до українського народу, що зможу бути присутнім тут і презентувати інше населення Ірану, яке протистоїть своїй владі і висловлює солідарність Україні. Я сподіваюся, що кіноіндустрія також зможе боротися з цією війною і зробить свій незабутній внесок в історію», — сказав Мохаммад Расулоф.
Генеральний директор кінофестивалю «Молодість» Андрій Халпахчі на відкритті фестивалю вручив йому почесного «Скіфського оленя» за внесок у розвиток світового кіно.
Фільмом-закриттям фестивалю стане ігрова стрічка польського режисера Даміана Коцура «Під вулканом», світова прем’єра якої відбулася у вересні на Міжнародному кінофестивалі в Торонто.
Розповідає про українську сім’ю, яку початок повномасштабної війни заскочив у відпустці за кордоном. Тож усі миттєво стали біженцями.
Цю стрічку режисера та сценариста Даміана Коцура обрано польським кандидатом на премію «Оскар» у категорії «Найкращий міжнародний фільм». Головні ролі зіграли українські актори Роман Луцький, Анастасія Карпенко, Софія Березовська та Федір Пугачов.
Велика кількість на фестивалі «Молодість» українських фільмів. У Міжнародному повнометражному конкурсі представлена драма Жанни Озірної «Медовий місяць», світова прем’єра якої відбулася на Венеційському кінофестивалі.
Головну чоловічу роль грає теж Роман Луцький, його партнерка — Ірина Нірша. Актори в цьому кіно — пара 30-річних закоханих, Тарас і Оля. Їхню нову квартиру в передмісті повномасштабне російське вторгнення в Україну перетворює на пастку без електрики, води та мобільного зв’язку, з якої треба намагатися вибратися.
До Національного конкурсу короткого метра ввійшли 19 українськихробіт різних жанрів і форм. У програмі «Спеціальні події фестивалю» представляють, зокрема,«Сентиментальну подорож до планети Параджанова» про режисера фільму «Тіні забутих предків» та «Позивний «Артист» — документальний фільм про актора театру і кіно Олександра Печерицю, який пішов у лави захисників після 24 лютого 2022 року.
У ще одній позаконкурсній програмі «Українські прем’єри» — п’ять фільмів: ігровий «Малевич» та чотири документальні. Зокрема, однойменний про «Ізоляцію» — один із найбільших артцентрів Східної Європи, що був розташований у будівлі колишнього донецького заводу, а після окупації Донецька в 2014 році перетворений сепаратистами і російськими військовими на нелегальну в’язницю.
Українсько-британсько-американська копродукція «Антарктида: Щоденники війни» розповідає про зимівлю наших науковців на станції «Академік Вернадський» після початку війни.
Очима 21-річного науковця Володимира Хомка глядачі спостерігають за життям чотирнадцяти учасників 27-ї української антарктичної експедиції, які переживають абсолютну ізоляцію та вплив війни далеко від дому. І кожен задається питанням: що робитимуть, повернувшись?
«Молодість» надає безкоштовні абонементи для військових (можна підходити з посвідченням учасника бойових дій у кінотеатрі «Жовтень» до 3 листопада).
Фестиваль разом з Українсько-данським молодіжним домом також підготував 100 безоплатних спеціальних абонементів для внутрішньо переміщеної молоді. Слоган 53-ї «Молодості»: «Дивись кіно, що залишає сліди».