Скандал у Чорткові: мерія знайшла рішення проблеми ВПО і дітей з інвалідністю

14.08.2024
Скандал у Чорткові: мерія знайшла рішення проблеми ВПО і дітей з інвалідністю

Комплекс «Чортків єднає». (Фото авторки.)

Рік тому в Чорткові стався скандал, відлуння якого почули і в інших регіонах країни.
 
За мером Володимиром Шматьком на певний час навіть закріпилася репутація міського голови, який вирішив облаштувати квартири для переселенців на шкоду дітям, що потребують особливого догляду.
 
Сьогодні цю проблему вже повністю вирішено, бо місто отримало два сучасні центри, впорядковані за євростандартами. Причому цей проєкт розвивається далі. 
 
Почалося все з того, що Чортківська міська рада виграла чималий грант на забезпечення житлом людей із прифронтових регіонів.
 
Для реалізації плану обрали фактично порожній триповерховий спальний корпус школи-інтернату, де невелику площу займав МКЦ комплексної реабілітації осіб з інвалідністю «Дорога в життя».
 
Важливість такого центру переоцінити важко, оскільки денне перебування дітей у цьому закладі давало можливість батькам ходити на роботу, а вихованцям — отримувати кваліфіковану допомогу. Отож причину скандалу, що виник, зрозуміти можна. 
 
Але зараз гостру проблему вже вирішено. Для цього чиновники обрали один з дитячих садків міста і, розподіливши дітей по інших закладах, провели в будівлі капітальний ремонт. Його вартість — 3 мільйони гривень.
 
Ще 1,6 мільйона тут витрачають на щомісячне утримання центру, послуги якого для батьків безкоштовні. Загалом ідеться про єдиний заклад у регіоні, який повністю фінансується місцевою громадою.
 
Нині тут отримують допомогу 25 дітей і працюють 12 осіб персоналу. Весь простір будівлі повністю відповідає найсуворішим вимогам інклюзії. Тут є зал для лікувальної фізкультури, сенсорна та ігрові кімнати. Працюють логопед, реабілітолог, психолог, масажист.
 
Проте як тільки комунальний заклад переїхав до нового приміщення, у місті виник черговий скандал. Виявилося, що в новому центрі зможуть перебувати лише діти віком до 18 років, а хто доглядатиме старших — невідомо. Однак згодом прояснилася і ця ситуація. 
 
«Поруч із центром є ще одне приміщення, — каже Володимир Шматько. — Звісно, ми його могли продати, оскільки ця територія дуже дорога. Але зараз там упорядковуємо комплекс для реабілітації молоді з інвалідністю, кому вже виповнилося 18 років. Це варіант правильної синергії. Тут будуть створені умови для того, аби люди з інвалідністю могли займатися роботою, а не були на утриманні».
 
У цей час там теж триває капітальний ремонт. Водночас переселенці в колишньому інтернаті, який тепер має назву соціально-житловий комплекс «Чортків єднає», теж отримали гідні умови.
 
«Перебудова та модернізація коштували майже 2 мільйони євро, — розповідає міський голова. — У межах бюджету було створено 44 квартири, з них 39 smart-квартир для родин, чотири окремі кімнати для людей з інвалідністю та одна — загального типу. Тут житло отримали понад 40 родин ВПО.
 
Цікаво, що люди тут мають тепер не лише житло, а й роботу, адже на першому поверсі розташовані перукарня і кілька майстерень. Все обладнання теж закупило місто.