На Черкащині в музеї Богдана Хмельницького національного історико-культурного заповідника «Чигирин» напередодні Великодня відбулося відкриття виставки «Хрести України: Центр».
Як повідомили «УМ» науковці цього музею, на виставці представлено майже 1 тис. 600 хрестів, які презентують центральні області України — Черкаську, Полтавську і Кіровоградську.
Це експонати з колекції єдиного в Україні і Східній Європі Громадського історико-етнографічного ставрографічного Музею Хреста з Дніпропетровської області.
А ще на виставці можна побачити місцеві особливості хрестів, хрести від часів Хрещення Русі, епохи Великого князівства Литовського і козацької доби до початку ХХ століття.
Є тут хрести з Південної Київщини, Гетьманщини-Полтавщини, із землі Війська Запорозького низового, в яких увічнено переплетіння християнського й язичницького.
Після офіційного відкриття учасники презентації мали змогу послухати авторську екскурсію засновника і директора Музею Хреста, колекціонера, історика-ставрографа, дослідника Віктора Векленка.
Цікаво було дізнатися, що сьогодні експозиція і фонди Музею Хреста налічують понад 10 тисяч експонатів і охоплюють 22 області України.
Крім культового чи мистецтвознавчого значення, хрести і хрестики мають ще одне — виступають як свідки багатовікової історії нашої землі.
Кожен хрестик свідчить про ту чи іншу людину, яка мешкала на українських землях 100, 300 чи 900 років тому.
Хрестики показують величезний спільний культурний простір українських земель, регіональні особливості, а також міграційні процеси, додатково висвітлюють етнічну історію українських земель.
«Для українців хрестик був символом віри, оберегом, прикрасою. І сьогодні вони свідчать нам про відповідну епоху, традицію, етнічний компонент», — підсумовують у Чигиринському музеї Богдана Хмельницького і нагадують, що виставка експонуватиметься до 24 червня.